Nostryfikacja stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 8 sierpnia 2011 r.
w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą

Na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
jednostki organizacyjne uprawnione do przeprowadzania postępowania nostryfikacyjnego oraz zakres kompetencji ich organów;
2)
tryb i terminy nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą;
3)
rodzaje dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku o nostryfikację stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki;
4)
warunki ustalania odpłatności za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego, w tym możliwość obniżania lub zwalniania z opłat oraz sposób wnoszenia opłat;
5)
wzór zaświadczenia wydawanego po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
wnioskodawcy - oznacza to osobę ubiegającą się o przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą;
2)
stopniu naukowym - oznacza to stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki uzyskany za granicą;
3)
radzie - oznacza to radę jednostki organizacyjnej posiadającą uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub stopnia doktora habilitowanego określonej dziedziny sztuki, w zakresie dyscypliny naukowej lub artystycznej, której dotyczy stopień naukowy;
4)
państwie - stronie Konwencji lizbońskiej - oznacza to państwo - stronę Konwencji o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia w Regionie Europejskim, sporządzonej w Lizbonie dnia 11 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 233, poz. 2339), z wyłączeniem państw, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
§  3. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne przeprowadza rada.
2. 
Wnioskodawca składa do wybranej rady wniosek o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego wraz z następującymi załącznikami:
1)
oryginałem dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego - do wglądu;
2)
w przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego za równoważny:
a)
z polskim stopniem naukowym doktora - kopią rozprawy doktorskiej,
b)
z polskim stopniem naukowym doktora habilitowanego - kopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe

- stanowiących podstawę przyznania wnioskodawcy stopnia naukowego;

3)
kopią dyplomu ukończenia studiów wyższych lub dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego, na podstawie którego kandydat wszczął procedurę uzyskania stopnia naukowego, o którego uznanie się ubiega;
4)
oświadczeniem, że stopień naukowy, o którego nostryfikację wnioskodawca się ubiega, nie stanowił przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego przeprowadzonego przez inną radę.
3. 
Rada może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 2, sporządzonego przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4. 
1. 
Datą wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego jest dzień doręczenia wniosku radzie.
2. 
Rada dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku uznania wniosku za niekompletny rada wzywa do jego uzupełnienia, wyznaczając termin uzupełnienia wniosku pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania.
3. 
W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego rada wydaje postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania. Na postanowienie służy zażalenie do rektora albo kierownika instytutu naukowego.
§  5. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą rady nie później niż w terminie 90 dni od dnia otrzymania wniosku spełniającego wymagania formalne.
2. 
W toku postępowania rada może podjąć uchwałę o konieczności sporządzenia recenzji rozprawy doktorskiej albo dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe, stanowiących podstawę uzyskania stopnia naukowego. W tym przypadku postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia wpływu dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały rady.
3. 
Przy podejmowaniu uchwał, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i postępowań habilitacyjnych.
§  6. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą rady w sprawie:
1)
uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki albo
2)
odmowy uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki.
2. 
Wnioskodawca otrzymuje kopie uchwał, o których mowa w ust. 1.
3. 
Wnioskodawca może odwołać się od uchwał, o których mowa w ust. 1, do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Przepisy ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki dotyczące odwołania od odmownych uchwał o nadaniu stopnia doktora lub doktora habilitowanego stosuje się odpowiednio.
§  7. 
W przypadku podjęcia uchwały, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna wydaje wnioskodawcy zaświadczenie o uznaniu stopnia naukowego. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  8. 
Rada, w drodze uchwały, może zwolnić z postępowania nostryfikacyjnego osobę, która ubiega się w tej jednostce organizacyjnej o wszczęcie postępowania habilitacyjnego i posiada stopień naukowy uzyskany w państwie - stronie Konwencji lizbońskiej.
§  9. 
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej przeprowadzającej postępowanie nostryfikacyjne ustala wysokość opłaty związanej z przeprowadzeniem tego postępowania oraz wyznacza termin jej wniesienia, przy czym opłata nie może być wyższa niż 50% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej. Przy ustalaniu wysokości opłaty kierownik jednostki organizacyjnej bierze pod uwagę koszty poniesione w związku z przeprowadzonym postępowaniem.
2. 
Opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego na rachunek bankowy albo do kasy jednostki organizacyjnej, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne.
3. 
Opłaty nie pobiera się w przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 3 i § 8.
4. 
W przypadku trudnej sytuacji materialnej wnioskodawcy, kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej postępowanie nostryfikacyjne może na wniosek wnioskodawcy obniżyć wysokość lub zwolnić z opłaty, o której mowa w ust. 1.
§  10. 
Rada odmawia uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub zwolnienia z postępowania nostryfikacyjnego w przypadku, gdy instytucja, która nadała stopień naukowy:
1)
nie posiadała w dniu wydania dyplomu uprawnień do nadawania stopni naukowych w rozumieniu przepisów prawa wewnętrznego kraju, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa, lub
2)
nie działa w systemie szkolnictwa wyższego żadnego kraju.
§  11. 
Postępowania nostryfikacyjne wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzone są na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2011 r.3)
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 63, poz. 324).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365, z 2010 r. Nr 96, poz. 620 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 3 czerwca 2005 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 104, poz. 874 oraz z 2007 r. Nr 233, poz. 1714), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 37 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455 i Nr 112, poz. 654).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

........................................................... ...........................................

(nazwa jednostki organizacyjnej) (miejscowość i data)

ZAŚWIADCZENIE NR ....

Zgodnie z uchwałą nr ......... z dnia ................................. uznaje się w Rzeczypospolitej Polskiej:

dyplom nr .........

o nadaniu ....................................................................................................................................................................

(pełna nazwa nadanego za granicą stopnia naukowego)

wydany w dniu ..................................................................................

(data wydania dyplomu)

przez ...........................................................................................................................................................................

(pełna nazwa i siedziba instytucji, która wydała dyplom)

.....................................................................................................................................................................................

(nazwa państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom)

na nazwisko ................................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) ..................................................... w .......................................................................................................

(data) (miejsce urodzenia)

za równoważny z polskim dyplomem .........................................................................................................................

(nazwa stopnia naukowego nadanego dyplomem)

Zaświadczenie jest ważne łącznie z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem dyplomu uzyskanego

za granicą.

/pieczęć urzędowa/

...........................................................................................

(pieczątka imienna i podpis kierownika jednostki organizacyjnej)

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024