Sposób obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 13 maja 2010 r.
w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym

Na podstawie art. 154 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Funkcjonariusz celny, zwany dalej "funkcjonariuszem", nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu służby uprawniającego do tej nagrody.
§  2.
Jeżeli funkcjonariusz był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia.
§  3.
1.
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie funkcjonariusza, zwane dalej "uposażeniem", przysługujące funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze - uposażenie przysługujące w dniu jej wypłaty, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
W przypadku zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej mu w przeddzień zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych.
3.
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej wypłacanej po wygaśnięciu stosunku służbowego funkcjonariusza albo funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze - w ostatnim dniu pełnienia służby.
§  4.
Nagrodę jubileuszową wypłaca się w formie bezpośredniej lub w formie bezgotówkowej na rachunek w banku wskazanym przez funkcjonariusza w formie pisemnej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być ona przesłana na wskazany adres.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających wliczenie do okresów służby uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów dotychczas niepodlegających uwzględnieniu przy nabyciu prawa do tej nagrody, nagrodę tę wypłaca się niezwłocznie po wejściu w życie tych przepisów.
2.
Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 1, osiągnięty okres służby uprawnia jednocześnie do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, funkcjonariuszowi wypłaca się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
3.
Funkcjonariuszowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 1, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia jubileuszowej nagrody wyższego stopnia, nagrodę jubileuszową niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wyższej - różnicę między kwotą nagrody jubileuszowej wyższej a kwotą nagrody jubileuszowej niższej.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku gdy w dniu, w którym funkcjonariusz udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2000 r. w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym (Dz. U. Nr 36, poz. 406), które na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024