Współdziałanie Służby Celnej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Służby Celnej na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym lub wodach śródlądowych Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 2010 r.
w sprawie współdziałania Służby Celnej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Służby Celnej na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym lub wodach śródlądowych Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 47 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb współdziałania Służby Celnej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Współdziałanie, o którym mowa w § 1, jest realizowane przez właściwe organy Służby Celnej i Straży Granicznej i polega w szczególności na:
1)
szybkim i sprawnym udzieleniu przez jednostkę pływającą Straży Granicznej pomocy przy zatrzymaniu statku albo przydzieleniu przez tę jednostkę asysty;
2)
zapewnieniu wzajemnego bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy;
3)
wzajemnym przekazywaniu informacji dotyczących przypadków, gdy:
a)
statek przyjmuje na pokład lub wysadza osoby wbrew obowiązującym przepisom lub dokonuje załadunku lub wyładunku towarów poza miejscami do tego wyznaczonymi,
b)
statek opuszcza port bez kontroli,
c)
zachodzi obawa, że statek nawiązuje łączność z wybrzeżem w celach sprzecznych z przepisami prawa karnego,
d)
statek zakotwicza poza miejscem do tego przeznaczonym;
4)
doskonaleniu umiejętności w zakresie wykonywanych działań przy wykorzystaniu jednostek pływających, w tym przeprowadzaniu wspólnych szkoleń funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Granicznej, a także ćwiczeń mających na celu sprawne i efektywne wykonywanie zadań na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy.
2.
W przypadkach uzasadnionych koniecznością dostosowania warunków i trybu współdziałania do szczególnych, indywidualnych uwarunkowań wykonywania zadań na podstawie art. 47 ust. 6 i 7 ustawy, właściwe organy Służby Celnej i Straży Granicznej mogą zawierać porozumienia określające zakres niezbędnych dostosowań.
§  3.
1.
W przypadku, o którym mowa w art. 47 ust. 6 ustawy, dowódca jednostki pływającej Służby Celnej, korzystając w szczególności z łączności telefonicznej, bezprzewodowej VHS, satelitarnej, zwanej dalej "dostępnymi środkami łączności", wzywa najbliższą jednostkę pływającą Straży Granicznej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, przekazując tej jednostce jednocześnie informacje o:
1)
nazwie statku oraz jego banderze;
2)
pozycji statku;
3)
okolicznościach i czasie zdarzenia.
2.
W wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, należy podać stopień służbowy oraz imię i nazwisko dowódcy jednostki pływającej Służby Celnej wzywającej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku.
3.
Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, wraz z podaniem czasu i sposobu dokonania wezwania jednostki pływającej Straży Granicznej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, dowódca jednostki pływającej Służby Celnej, korzystając z dostępnych środków łączności, niezwłocznie przekazuje właściwemu ze względu na miejsce zdarzenia dyrektorowi izby celnej.
4.
Dowódca jednostki pływającej Straży Granicznej wezwanej do udzielenia pomocy przy zatrzymaniu statku, korzystając z dostępnych środków łączności, przekazuje niezwłocznie dowódcy jednostki pływającej Służby Celnej, o którym mowa w ust. 1, informację o podjętych działaniach albo przyczynach ich niepodjęcia.
§  4.
1.
W przypadku, o którym mowa w art. 47 ust. 7 ustawy, dyrektor właściwej miejscowo izby celnej kieruje, w formie pisemnej, wniosek do komendanta właściwego miejscowo oddziału Straży Granicznej o przydzielenie jednostce pływającej Służby Celnej asysty jednostki pływającej Straży Granicznej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
nazwę statku oraz jego banderę;
2)
ostatnią znaną pozycję statku;
3)
przyczyny uzasadniające wystąpienie o przydzielenie asysty.
3.
Komendant właściwego miejscowo oddziału Straży Granicznej niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekazuje, w formie pisemnej, dyrektorowi właściwej miejscowo izby celnej informację o podjętych działaniach albo przyczynach ich niepodjęcia.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.9.60

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie Służby Celnej i Straży Granicznej w zakresie zadań wykonywanych przez jednostki pływające Służby Celnej na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym lub wodach śródlądowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 12/01/2010
Data ogłoszenia: 22/01/2010
Data wejścia w życie: 06/02/2010