Tryb wydawania certyfikatów jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 19 marca 2010 r.
w sprawie trybu wydawania certyfikatów jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące

Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Certyfikat jakości biokomponentu wydaje na wniosek wytwórcy lub producenta, zwany dalej "wnioskiem", akredytowana jednostka certyfikująca uprawniona do wydawania certyfikatów jakości biokomponentów, zwana dalej "akredytowaną jednostką certyfikującą".
2.
Wniosek zawiera:
1)
oznaczenie firmy wytwórcy lub producenta ubiegającego się o wydanie certyfikatu jakości biokomponentu, jego miejsca zamieszkania albo siedziby, adresu, oraz nazwy i adresu miejsca wytwarzania biokomponentu;
2)
określenie rodzaju biokomponentu przewidzianego do wprowadzenia do obrotu lub wykorzystania przez producentów do wytwarzania paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych oraz nazwę surowców, z których biokomponent jest wytwarzany;
3)
datę i miejsce sporządzenia wniosku;
4)
podpis wytwórcy lub producenta albo osoby upoważnionej do reprezentowania wytwórcy lub producenta, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
3.
Do wniosku dołącza się:
1)
sprawozdanie z badań jakości biokomponentu wraz z protokołem pobrania próbki;
2)
oświadczenie wytwórcy lub producenta o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie oceny warunków organizacyjno-technicznych;
3)
oświadczenie wytwórcy lub producenta o zachowaniu zgodności jakości biokomponentu z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w okresie ważności certyfikatu.
§  2.
Sprawozdanie, o którym mowa w § 1 ust. 3 pkt 1, sporządza akredytowane laboratorium badawcze, które jest uprawnione do pobierania próbek biokomponentów oraz badania jakości biokomponentów, i przekazuje je niezwłocznie wytwórcy lub producentowi.
§  3.
Próbkę do badań jakości biokomponentu pobiera pracownik akredytowanego laboratorium, o którym mowa w § 2, na wniosek wytwórcy lub producenta.
§  4.
1.
Dniem wszczęcia postępowania w sprawie wydania certyfikatu jakości biokomponentu jest dzień wpłynięcia wniosku do akredytowanej jednostki certyfikującej.
2.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań, o których mowa w § 1 ust. 2 lub 3, akredytowana jednostka certyfikująca niezwłocznie wzywa, przesyłką listową nadaną jako przesyłka polecona, wytwórcę lub producenta do uzupełnienia wniosku, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
3.
Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
§  5.
1.
Akredytowana jednostka certyfikująca dokonuje oceny wniosku, w terminie 21 dni od dnia jego wpłynięcia albo uzupełnienia zgodnie z § 4 ust. 2.
2.
W ramach oceny wniosku akredytowana jednostka certyfikująca dokonuje oceny:
1)
sprawozdania, o którym mowa w § 1 ust. 3 pkt 1;
2)
warunków organizacyjno-technicznych u wytwórcy lub producenta.
§  6.
1.
Akredytowana jednostka certyfikująca po dokonaniu oceny wniosku wydaje albo odmawia wydania certyfikatu jakości biokomponentu.
2.
O wydaniu lub odmowie wydania certyfikatu jakości biokomponentu akredytowana jednostka certyfikująca niezwłocznie powiadamia na piśmie wytwórcę lub producenta.
3.
Odmowa wydania certyfikatu jakości biokomponentu wymaga pisemnego uzasadnienia.
§  7.
Certyfikat jakości biokomponentu zawiera:
1)
określenie rodzaju biokomponentu oraz nazwę surowców, z których jest wytwarzany;
2)
nazwę akredytowanej jednostki certyfikującej, która wydaje certyfikat jakości biokomponentu, jej siedzibę i adres;
3)
numer certyfikatu;
4)
oznaczenie firmy wytwórcy lub producenta składającego wniosek, jego miejsca zamieszkania albo siedziby, adresu, oraz nazwy i adresu miejsca wytwarzania biokomponentu;
5)
potwierdzenie spełnienia wymagań stanowiących podstawę wydania certyfikatu jakości biokomponentu;
6)
datę jego wydania oraz podpis kierownika akredytowanej jednostki certyfikującej lub osoby przez niego upoważnionej;
7)
termin ważności certyfikatu jakości biokomponentu;
8)
pieczęć urzędową akredytowanej jednostki certyfikującej.
§  8.
Certyfikat jakości biokomponentu zachowuje ważność przez okres roku od dnia jego wydania.
§  9.
Świadectwa jakości biokomponentów wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 stycznia 2004 r. w sprawie trybu wydawania świadectw jakości biokomponentów i trybu orzekania w sprawach jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące oraz akredytowane laboratoria badawcze (Dz. U. Nr 2, poz. 13) zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
§  10.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 217 i Nr 99, poz. 666, z 2009 r. Nr 3, poz. 11 oraz z 2010 r. Nr 21, poz. 104.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 stycznia 2004 r. w sprawie trybu wydawania świadectw jakości biokomponentów i trybu orzekania w sprawach jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące oraz akredytowane laboratoria badawcze (Dz. U. Nr 2, poz. 13), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z 2007 r. Nr 35, poz. 217 i Nr 99, poz. 666, z 2009 r. Nr 3, poz. 11 oraz z 2010 r. Nr 21, poz. 104).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024