Przyznawanie funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 2010 r.
w sprawie przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie, zwanego dalej "równoważnikiem", kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego oraz termin wypłaty równoważnika.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi, któremu nie wydano umundurowania, przyznaje się równoważnik albo kwotę na zakup ubrania typu cywilnego.
2.
Wysokość równoważnika określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wysokość kwoty na zakup ubrania typu cywilnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Równoważnik oraz kwota przeznaczona na zakup ubrania typu cywilnego są przyznawane jednorazowo za okres od dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do dnia 31 marca następnego roku, zwanego dalej "rokiem zaopatrzeniowym".
2.
Funkcjonariuszowi za dany rok zaopatrzeniowy przyznaje się tylko jedno ze świadczeń, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
W przypadku funkcjonariusza przyjętego do służby w trakcie roku zaopatrzeniowego, któremu nie wydano umundurowania, przyznaje się równoważnik proporcjonalnie za okres od pierwszego miesiąca służby do końca roku zaopatrzeniowego.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, oddelegowanemu do wykonywania zadań służbowych poza Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwaną dalej "ABW", przyznaje się kwotę na zakup ubrania typu cywilnego proporcjonalnie za okres ustalony w ust. 1.
3.
W celu ustalenia wysokości równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego jako pierwszy miesiąc służby albo oddelegowania przyjmuje się:
1)
do 15. dnia miesiąca - ten miesiąc;
2)
po 15. dniu miesiąca - miesiąc następny.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi przyjętemu do służby, który otrzymał po raz pierwszy umundurowanie, równoważnik przyznaje się po upływie 12 miesięcy od dnia otrzymania umundurowania, w wysokości odpowiadającej pełnym miesiącom pozostającym do końca roku zaopatrzeniowego.
2.
Funkcjonariuszowi pozostającemu w służbie, który otrzymał po raz pierwszy umundurowanie, nie przyznaje się równoważnika za następny rok zaopatrzeniowy.
3.
Funkcjonariuszowi pozostającemu w służbie, który otrzymał po raz kolejny umundurowanie, przyznaje się równoważnik pomniejszony o koszt całkowity wydanego składnika umundurowania.
§  6.
Funkcjonariuszowi, któremu wydano umundurowanie ćwiczebne i reprezentacyjne, przyznaje się równoważnik w pełnej wysokości.
§  7.
Funkcjonariuszowi mianowanemu na wyższy stopień służbowy w roku zaopatrzeniowym przyznaje się dodatkowo, z dniem mianowania, równoważnik z tytułu uzupełnienia umundurowania i oznak służbowych, którego wysokość określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi, który korzysta z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, nie przysługuje równoważnik albo kwota przeznaczona na zakup ubrania typu cywilnego za okres odpowiadający pełnym miesiącom trwania tego urlopu.
2.
W przypadku wypłaty jednego ze świadczeń, o których mowa w ust. 1, przed wykorzystaniem urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, ich nadpłaconą część zalicza się na poczet należności przy wypłacie następnego równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego, odliczając liczbę miesięcy, za które nastąpiła nadpłata.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi zawieszonemu w czynnościach służbowych lub tymczasowo aresztowanemu nie przyznaje się równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego za okres pełnych miesięcy trwania zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania. Przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się równoważnik albo kwotę przeznaczoną na zakup ubrania typu cywilnego w pełnej wysokości w przypadku:
1)
uchylenia zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych;
2)
umorzenia postępowania karnego wszczętego przeciwko funkcjonariuszowi, nawet gdy umorzenie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby;
3)
uniewinnienia funkcjonariusza prawomocnym wyrokiem sądu, nawet gdy uniewinnienie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby.
§  10.
Świadczenia, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, wypłacają jednostka organizacyjna lub komórki organizacyjne ABW właściwe w sprawach finansowych, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego, na podstawie imiennych wykazów sporządzonych przez jednostkę organizacyjną lub komórki organizacyjne ABW właściwe w sprawach administracyjno-gospodarczych.
§  11.
Funkcjonariuszom, którym za okres od dnia 1 kwietnia 2010 r. do dnia 31 marca 2011 r. wypłacono równoważnik, równoważnik pieniężny z tytułu uzupełnienia umundurowania i oznak służbowych albo kwotę przeznaczoną na zakup ubrania typu cywilnego w wysokości określonej w przepisach dotychczasowych, wypłaca się wyrównanie do wysokości określonej w niniejszym rozporządzeniu.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 września 2003 r. w sprawie przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego (Dz. U. Nr 174, poz. 1685 oraz z 2005 r. Nr 36, poz. 317).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE

Lp. Wyszczególnienie Wysokość równoważnika w złotych
kobieta mężczyzna
1 Generał 2.799,45 2.843,45
2 Oficer 2.529,58 2.552,91
3 Chorąży 2.487,09 2.541,09
4 Podoficer, szeregowy 2.486,66 2.535,66

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WYSOKOŚĆ KWOTY PRZEZNACZONEJ NA ZAKUP UBRANIA TYPU CYWILNEGO

Lp. Wyszczególnienie Wysokość kwoty w złotych
kobieta mężczyzna
1 Ubranie typu cywilnego 2.406,25 2.450,25

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA Z TYTUŁU UZUPEŁNIENIA UMUNDUROWANIA I OZNAK SŁUŻBOWYCH

Lp. Wyszczególnienie Wartość w złotych
1 Oficerom na stopień generała 3.345,00
2 Kapitanom na stopień majora 201,00
3 Chorążym, podoficerom i szeregowym na pierwszy stopień w korpusie oficerów 201,00
4 Podoficerom i szeregowym na pierwszy stopień w korpusie chorążych 192,00

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024