Pełnomocnik do spraw ochrony infrastruktury krytycznej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lipca 2010 r.
w sprawie pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej

Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych (Dz. U. Nr 65, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb powoływania i odwoływania pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, zwanego dalej "pełnomocnikiem";
2)
sposób wykonywania przez pełnomocnika obowiązku monitorowania działalności spółki w zakresie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy wymienionej w pkt 1.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych;
2)
minister - ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa albo innego ministra, który wykonuje w spółce prawa z akcji albo udziałów należących do Skarbu Państwa;
3)
dyrektor Centrum - dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa;
4)
spółka - spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy.
§  3.
1.
Zarząd spółki w terminie 5 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, wyznacza kandydata na pełnomocnika.
2.
Kandydat, o którym mowa w ust. 1, po wyrażeniu pisemnej zgody na objęcie stanowiska pełnomocnika, w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji zarządu o wyznaczeniu przedstawia zarządowi spółki do wglądu dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy, oraz składa zarządowi spółki:
1)
oświadczenie, że korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2)
informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
3)
informację o obecnym zatrudnieniu wraz ze wskazaniem stanowiska służbowego;
4)
informację o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej oraz posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym.
3.
Zarząd spółki sporządza dwa egzemplarze wniosku o wyrażenie zgody na powołanie kandydata, o którym mowa w ust. 1, na stanowisko pełnomocnika i przesyła je, w terminie 5 dni od wyznaczenia kandydata, po jednym egzemplarzu do ministra oraz do dyrektora Centrum.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera:
1)
informacje o kandydacie, w tym:
a)
imię i nazwisko,
b)
miejsce zamieszkania,
c)
numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość,
d)
informację o obecnym zatrudnieniu wraz ze wskazaniem stanowiska służbowego,
e)
informację o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej oraz posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym,
f)
numer telefonu służbowego oraz adres poczty elektronicznej;
2)
projekt zakresu obowiązków kandydata;
3)
oświadczenie zarządu spółki o spełnieniu przez kandydata warunków, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, wraz z kopiami dokumentów potwierdzających ich spełnienie, poświadczonymi przez osobę upoważnioną przez zarząd spółki za zgodność z oryginałem.
5.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, zarząd spółki dołącza schemat struktury organizacyjnej spółki, w którym uwzględniono pełnomocnika.
6.
Minister przekazuje niezwłocznie kopię wniosku, o którym mowa w ust. 3, do wiadomości Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przypadku zmiany w zakresie informacji, o których mowa w § 8, minister niezwłocznie informuje o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4.
1.
Minister rozpatruje wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, w terminie 5 dni od dnia jego otrzymania, w tym w szczególności:
1)
sprawdza kompletność wniosku pod względem formalnym;
2)
analizuje informacje zawarte we wniosku;
3)
przeprowadza rozmowę z kandydatem na pełnomocnika, w trakcie której sprawdza, czy kandydat na pełnomocnika daje rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków.
2.
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, minister:
1)
wyraża zgodę na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika albo
2)
nie wyraża zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika, zwracając się do zarządu spółki o wyznaczenie innego kandydata.
3.
W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, jest niekompletny:
1)
minister zwraca wniosek zarządowi spółki w celu uzupełnienia;
2)
zarząd spółki uzupełnia wniosek w zakresie wskazanym przez ministra oraz nie później niż w ciągu 5 dni od dnia otrzymania zwróconego wniosku ponownie składa uzupełniony wniosek.
4.
Do rozpatrzenia uzupełnionego wniosku stosuje się ust. 1.
5.
W przypadku niewyrażenia zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika minister przekazuje zarządowi spółki oraz dyrektorowi Centrum informacje o przyczynach niewyrażenia zgody, zobowiązując zarząd spółki do wyznaczenia innego kandydata w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji o niewyrażeniu zgody. Przepis § 3 stosuje się odpowiednio.
6.
Zarząd spółki nie może ponownie zgłosić kandydata, na powołanie którego nie uzyskał zgody ministra.
7.
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, przez dyrektora Centrum.
§  5.
1.
Po uzyskaniu zgody ministra oraz dyrektora Centrum, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, zarząd spółki powołuje pełnomocnika w drodze uchwały.
2.
Zarząd spółki, niezwłocznie po powołaniu pełnomocnika, przekazuje ministrowi oraz dyrektorowi Centrum kopie:
1)
uchwały, o której mowa w ust. 1;
2)
zakresu obowiązków pełnomocnika.
§  6.
1.
Pełnomocnika odwołuje zarząd spółki, w drodze uchwały, po uzyskaniu zgody ministra oraz dyrektora Centrum.
2.
Zarząd spółki sporządza dwa egzemplarze wniosku o wyrażenie zgody na odwołanie pełnomocnika i przesyła je, po jednym egzemplarzu, odpowiednio do ministra oraz do dyrektora Centrum. Przepis § 3 ust. 6 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko pełnomocnika;
2)
wskazanie daty powołania pełnomocnika;
3)
kopie zgód wydanych zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1, dotyczących odwoływanego pełnomocnika;
4)
uzasadnienie wniosku obejmujące w szczególności wskazanie przyczyn uzasadniających odwołanie pełnomocnika.
4.
W przypadku złożenia wniosku o odwołanie pełnomocnika zarząd spółki jest zobowiązany złożyć jednocześnie wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, dotyczący powołania następnego pełnomocnika, z wyjątkiem sytuacji, w której odwołanie pełnomocnika jest związane ze zniesieniem obowiązku utrzymywania takiego stanowiska w spółce.
§  7.
1.
Minister, w terminie 5 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2:
1)
wyraża zgodę na odwołanie pełnomocnika albo
2)
nie wyraża zgody na odwołanie pełnomocnika, przedstawiając zarządowi spółki pisemne uzasadnienie swojego stanowiska w tej sprawie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2, przez dyrektora Centrum.
§  8.
W przypadku wystąpienia zmiany w zakresie następujących informacji dotyczących pełnomocnika:
1)
imienia lub nazwiska,
2)
miejsca zamieszkania,
3)
numeru dokumentu identyfikacji osobowej,
4)
danych o obecnym zatrudnieniu lub stanowisku służbowym,
5)
numeru telefonu służbowego lub adresu poczty elektronicznej

- pełnomocnik niezwłocznie informuje o zmianie zarząd spółki, ministra oraz dyrektora Centrum.

§  9.
Spółka zapewnia pełnomocnikowi warunki organizacyjno-techniczne niezbędne do efektywnego wykonywania zadań.
§  10.
1.
Pełnomocnik jest zawiadamiany pisemnie przez zarząd spółki o terminie, miejscu oraz porządku obrad posiedzenia zarządu w przypadku planowanego rozpatrywania spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy, lub właściwego organu spółki w przypadku spraw, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, w terminie określonym w statucie, umowie spółki lub regulaminie organu spółki, jednakże nie później niż na dwa dni przed posiedzeniem właściwego organu.
2.
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zarząd spółki dołącza materiały i dokumenty dotyczące spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy.
3.
Zarząd spółki udostępnia pełnomocnikowi pisemną informację o zamiarze dokonania przez spółkę czynności, o której mowa w art. 2 ust. 1 lub 2 ustawy, wraz z kopiami dokumentów dotyczących tej czynności lub zdarzenia, nie później niż na dwa dni przed planowanym dokonaniem czynności.
4.
Pełnomocnik niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia posiedzenia organu spółki, odbycia zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, przedkłada ministrowi informacje o sprawach, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, będących przedmiotem posiedzenia, zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia.
§  11.
1.
Pełnomocnik występuje do organów spółki z wnioskiem o udostępnienie wszelkich dokumentów, informacji oraz wyjaśnień dotyczących spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, w formie pisemnej.
2.
Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami, pełnomocnik może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, w formie innej niż pisemna, w szczególności w formie ustnej lub z wykorzystaniem urządzeń służących do porozumiewania się na odległość lub poczty elektronicznej.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, pełnomocnik, po wystąpieniu z żądaniem, w terminie nie dłuższym niż 3 dni, sporządza notatkę, w której wskazuje, w szczególności:
1)
okoliczności, o których mowa w ust. 2;
2)
formę zgłoszonego żądania;
3)
datę zgłoszenia żądania;
4)
organ spółki, do którego wystąpił z żądaniem;
5)
zakres dokumentów, informacji lub wyjaśnień objętych żądaniem.
4.
Kopię notatki, o której mowa w ust. 3, pełnomocnik niezwłocznie przekazuje organowi, do którego wystąpił z żądaniem, oraz w przypadku gdy żądanie zostało wystosowane do organu innego niż zarząd spółki - zarządowi spółki.
§  12.
1.
Informacje lub wyjaśnienia, przekazywane pełnomocnikowi w związku z wnioskiem, o którym mowa w § 11 ust. 1, właściwy organ spółki, z zastrzeżeniem ust. 2, przekazuje pełnomocnikowi w formie pisemnej.
2.
Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami lub w przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, organ, do którego pełnomocnik wystąpił z żądaniem, o którym mowa w § 11 ust. 1, może udzielić informacji lub wyjaśnień w formie innej niż pisemna, w szczególności w formie ustnej lub z wykorzystaniem urządzeń służących do porozumiewania się na odległość lub poczty elektronicznej.
§  13.
1.
Pełnomocnik z czynności związanych z wykonywaniem obowiązków, dotyczących spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 oraz 2 ustawy, dokonanych w formie innej niż pisemna, a w szczególności w przypadku, o którym mowa w § 12 ust. 2, odpowiednio do charakteru tej czynności sporządza notatkę, protokół lub inny dokument, w którym zawiera informację o podjętych przez siebie działaniach.
2.
W przypadku gdy dokument, o którym mowa w ust. 1, został wytworzony w związku z informacjami przekazanymi w formie innej niż pisemna, osoby, które udzieliły takiej informacji, są zobowiązane do jego parafowania. W przypadku odmowy parafowania pełnomocnik zaznacza to na dokumencie wraz z podaniem daty i przyczyn tej odmowy.
§  14.
Pełnomocnik zabezpiecza i przechowuje dokumentację dotyczącą wszystkich czynności podejmowanych przez niego w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.135.906

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pełnomocnik do spraw ochrony infrastruktury krytycznej.
Data aktu: 14/07/2010
Data ogłoszenia: 26/07/2010
Data wejścia w życie: 03/08/2010