Tryb wypłaty zasiłku pogrzebowego funkcjonariuszowi Służby Więziennej oraz rodzaje dokumentów wymaganych do jego wypłaty.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 lipca 2010 r.
w sprawie trybu wypłaty zasiłku pogrzebowego funkcjonariuszowi Służby Więziennej oraz rodzajów dokumentów wymaganych do jego wypłaty

Na podstawie art. 212 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wypłaty zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwany dalej "kierownikiem jednostki", w której funkcjonariusz pełnił służbę w dniu nabycia prawa do tego zasiłku.
2.
Zasiłek pogrzebowy lub wyrównanie tego zasiłku są wypłacane funkcjonariuszowi w terminie 14 dni od dnia złożenia do kierownika jednostki wniosku w sprawie wypłaty oraz wymaganych dokumentów i rachunków.
§  2.
1.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza są:
1)
jeżeli koszty pogrzebu pokrywa funkcjonariusz:
a)
wyciąg z aktu zgonu członka rodziny, a w razie pogrzebu dziecka martwo urodzonego lub niezdolnego do życia - zaświadczenie stwierdzające, że dziecko urodziło się martwe lub niezdolne do życia,
b)
oryginały rachunków obejmujących koszty pogrzebu, a w szczególności koszty zakupu trumny lub miejsca pochowania na cmentarzu,
c)
dokumenty potwierdzające małżeństwo, pokrewieństwo, powinowactwo, przysposobienie lub opiekę prawną nad osobą zmarłą;
2)
jeżeli koszty pogrzebu pokrywa członek rodziny funkcjonariusza lub inna osoba, a w szczególności ta, która sprawowała opiekę prawną nad osobą zmarłą:
a)
dokumenty, o których mowa w pkt 1 lit. a i c,
b)
oryginały rachunków obejmujących faktycznie poniesione koszty pogrzebu.
2.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty wyrównania zasiłku pogrzebowego są:
1)
wyciąg z aktu zgonu;
2)
oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość niższego zasiłku pogrzebowego przyznanego funkcjonariuszowi z tytułu śmierci członka rodziny;
3)
dokumenty potwierdzające małżeństwo, pokrewieństwo, powinowactwo, przysposobienie lub opiekę prawną nad osobą zmarłą.
3.
Jako dowód poniesionych przez funkcjonariusza kosztów pogrzebu członka rodziny uznaje się również wystawione na członka rodziny zmarłego lub inną osobę oryginały rachunków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, a w przypadku ubiegania się o wyrównanie zasiłku - oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość zasiłku pogrzebowego przyznanego członkowi rodziny lub innej osobie na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli osoba ta złoży na piśmie oświadczenie, że koszty pogrzebu zostały pokryte ze środków finansowych funkcjonariusza albo przez niego zwrócone. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli rachunki lub dokumenty zostały wystawione na małżonka funkcjonariusza.
§  3.
Sprawy wszczęte, lecz niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzi się na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 sierpnia 2010 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024