Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 30 czerwca 2010 r.
w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury

Na podstawie art. 87 ust. 7 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
inwestycjach - rozumie się przez to roboty budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), oraz wyposażenie w urządzenia niezbędne dla potrzeb kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także zakup wartości niematerialnych i prawnych służących realizacji celów określonych w programach;
2)
programach - rozumie się przez to programy ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w tym programy stypendialne lub projekty, o których mowa w art. 87 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, które są ogłaszane przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "ministrem";
3)
środkach - rozumie się przez to wpływy z dopłat do stawek w grach stanowiących monopol Państwa, przekazane na wyodrębniony rachunek Funduszu Promocji Kultury, zwanego dalej "Funduszem", o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych;
4)
zadaniach - rozumie się przez to zadania określone w art. 87 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych;
5)
wnioskodawcach - rozumie się przez to, z zastrzeżeniem § 4 ust. 3, podmioty ubiegające się o dofinansowanie zadań realizowanych ze środków w ramach poszczególnych programów: państwowe i samorządowe instytucje kultury, państwowe instytucje filmowe, archiwa, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom szkół artystycznych w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, placówki doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, uczelnie publiczne i uczelnie niepubliczne, jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez ministra, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych prowadzące działalność w dziedzinie kultury oraz osoby fizyczne.
§  2.
1.
Środki przeznacza się na dofinansowanie zadań, w tym zadań inwestycyjnych, które będą wykonywane w ramach realizacji programów.
2.
Ze środków minister może również przyznawać indywidualne lub zbiorowe nagrody dla twórców i animatorów kultury.
§  3.
1.
Dofinansowanie, mające na celu promowanie i wspieranie zadań, może nastąpić z inicjatywy wnioskodawcy, po złożeniu w tej sprawie wniosku do ministra, z zastrzeżeniem § 4 i 10, albo z zastosowaniem procedur wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759).
2.
Wnioski o udzielenie dofinansowania składa się w terminach do dnia: 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania i 31 marca roku, w którym dofinansowanie ma być udzielone.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, są rozpatrywane w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru wniosków, określonego w ust. 2.
4.
Minister może ogłosić dodatkowy termin naboru wniosków.
§  4.
1.
Minister, na podstawie pełnomocnictwa, może upoważnić dyrektora instytucji kultury, której jest organizatorem, zwanego dalej "podmiotem upoważnionym", do dokonywania wszelkich czynności związanych z zarządzaniem programem, w tym do zawierania umów, rozliczania, kontroli oraz monitorowania programu.
2.
Podmiot upoważniony wskazywany jest w ogłoszeniu programu.
3.
Państwowa instytucja kultury podległa ministrowi, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym, nie może być wnioskodawcą ubiegającym się o dofinansowanie zadań w ramach tego programu.
§  5.
Ogłoszenie programu zawiera w szczególności informację o:
1)
rodzaju zadania realizowanego w ramach programu;
2)
wysokości środków przeznaczonych na realizację programu;
3)
terminie i warunkach realizacji zadania;
4)
terminie i miejscu składania wniosków;
5)
terminie udzielenia odpowiedzi;
6)
kryteriach wyboru wniosku;
7)
wymaganych załącznikach do wniosku;
8)
wnioskodawcach uprawnionych do realizacji zadania.
§  6.
1.
Wniosek zawiera w szczególności:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy lub nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej będącej wnioskodawcą;
2)
określenie adresata wniosku;
3)
rodzaj zadania i nazwę programu;
4)
wysokość wnioskowanego dofinansowania;
5)
harmonogram realizacji zadania;
6)
oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
7)
preliminarz całkowitych kosztów zadania.
2.
Wniosek o przyznanie nagrody zawiera:
1)
dane osobowe kandydata (kandydatów) do nagrody;
2)
informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności lub informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana;
3)
uzasadnienie wniosku.
§  7.
Wniosek o dofinansowanie ze środków, zaakceptowany przez ministra albo podmiot upoważniony, stanowi podstawę do zawarcia umowy z wnioskodawcą.
§  8.
Umowa zawiera w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego realizacji;
2)
kwotę dofinansowania oraz termin i tryb przekazywania środków, z uwzględnieniem § 9;
3)
zobowiązanie wnioskodawcy do poddania się kontroli realizowanej przez ministra lub podmiot upoważniony;
4)
sposób rozliczenia środków na dofinansowanie;
5)
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanych środków na dofinansowanie albo środków na dofinansowanie wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.
§  9.
Przekazywanie środków na dofinansowanie odbywa się:
1)
w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub jako refundacja poniesionych wydatków;
2)
na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy.
§  10.
1.
Minister jest uprawniony do przeprowadzania kontroli realizacji umów o dofinansowaniu zadań ze środków z Funduszu.
2.
Kontroli podlega w szczególności:
1)
przebieg i sposób realizacji zadania;
2)
wykorzystanie środków z Funduszu;
3)
sposób prowadzenia dokumentacji księgowej;
4)
prawidłowość rozliczeń.
3.
Podmiot, któremu zostały z Funduszu przyznane środki na dofinansowanie zadań, zwany dalej "beneficjentem Funduszu", jest obowiązany do udostępnienia ministrowi lub podmiotowi upoważnionemu informacji i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.
4.
Ustalenia kontroli przedstawione są w protokole kontroli, a ocena realizacji zadania przedstawiana jest w wystąpieniu pokontrolnym.
5.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wystąpienie pokontrolne zawiera wnioski i zalecenia pokontrolne ze wskazaniem sposobu ich usunięcia.
6.
Beneficjent Funduszu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosków i zaleceń zawiadamia ministra o ich wykonaniu lub przyczynach ich niewykonania.
§  11.
1.
Beneficjent Funduszu jest obowiązany do przedstawienia ministrowi, albo odpowiednio podmiotowi upoważnionemu, rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym zgodnie z treścią umowy.
2.
Beneficjent Funduszu może zostać zobowiązany do przedstawienia ministrowi, albo odpowiednio podmiotowi upoważnionemu, częściowych rozliczeń realizacji zadania. Przedstawienie częściowego rozliczenia według stanu na dzień 31 grudnia jest obowiązkowe w przypadku zadań, których wykonywanie wykracza poza rok budżetowy.
3.
W przypadku niewykorzystania otrzymanych środków beneficjent Funduszu obowiązany jest do zwrotu niewykorzystanej kwoty w terminie 15 dni od dnia zakończenia zadania, nie później niż do dnia 15 stycznia następnego roku po roku przekazania środków.
4.
W przypadku stwierdzenia wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania ich nienależnie lub w nadmiernej wysokości stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 96, poz. 620) w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  12.
1.
Wnioskodawcy ubiegający się o przyznanie nagród, o których mowa w § 2 ust. 2, mogą składać do ministra wnioski w dowolnym terminie.
2.
Przekazywanie środków na nagrody odbywa się na podstawie wniosków zaakceptowanych przez ministra, na wskazany rachunek bankowy nagrodzonego lub w formie wypłat gotówkowych w kasie urzędu obsługującego ministra. W przypadku nagrody zespołowej dla zespołu działającego przy instytucji kultury przekazanie może nastąpić na wskazany rachunek bankowy tej instytucji.
§  12a. 2
 
1.
Wnioskodawcy ubiegający się o przyznanie pomocy socjalnej twórcy lub artyście, o której mowa w art. 87 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, mogą składać do ministra wnioski w dowolnym terminie.
2.
Wniosek o przyznanie pomocy socjalnej twórcy lub artyście zawiera:
1)
dane osobowe twórcy lub artysty: imię, nazwisko, adres korespondencyjny;
2)
informacje o dorobku twórczym lub artystycznym twórcy lub artysty, którego dotyczy wniosek;
3)
uzasadnienie wniosku, w tym informację o sytuacji materialnej twórcy lub artysty, będącej bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku;
4)
oświadczenie twórcy lub artysty o dochodach uzyskanych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy.
3.
Minister może powierzyć opiniowanie wniosków o przyznanie pomocy socjalnej powołanej przez siebie komisji.
4.
Przekazywanie środków na pomoc socjalną odbywa się na podstawie wniosków zaakceptowanych przez ministra, na wskazany rachunek bankowy osoby, której przyznano pomoc socjalną, lub w inny sposób, uzgodniony z osobą, której przyznano pomoc socjalną.
§  13.
Do wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 3
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).
2 § 12a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2156) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2017 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 28 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury (Dz. U. Nr 24, poz. 200, z 2006 r. Nr 169, poz. 1210 i Nr 221, poz. 1620, z 2007 r. Nr 247, poz. 1833 oraz z 2008 r. Nr 139, poz. 880).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.118.797

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury.
Data aktu: 30/06/2010
Data ogłoszenia: 02/07/2010
Data wejścia w życie: 02/07/2010