Rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 26 maja 2010 r.
w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz szczegółowe zasady współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii, w zakresie wykonywania tych prac, a także wzajemnego przekazywania materiałów.
§  2.
Dla obronności i bezpieczeństwa państwa mają znaczenie następujące rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych:
1)
zakładanie i modernizowanie podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych;
2)
tworzenie i aktualizowanie zbiorów danych dotyczących podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych;
3)
sporządzanie, drukowanie i aktualizowanie map topograficznych w skalach: 1 : 25 000, 1 : 50 000, 1:100 000 oraz map przeglądowo-topograficznych w skalach: 1 : 250 000, 1: 500 000, 1 : 1 000 000;
4)
pomiary i opracowania grawimetryczne i magnetyczne;
5)
wykonywanie fotogrametrycznych i teledetekcyjnych zdjęć lotniczych;
6)
pomiary i opracowania fotogrametryczne z wykorzystaniem zdjęć lotniczych i zobrazowań satelitarnych;
7)
opracowywanie, drukowanie i aktualizowanie map lotniczych w skalach: 1 : 50 000, 1 : 250 000, 1 : 500 000, 1 : 1 000 000, 1 : 2 000 000;
8)
prowadzenie państwowego rejestru granic oraz powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju;
9)
tworzenie i aktualizowanie systemów informacji geograficznej (GIS) oraz systemów informacji o terenie (SIT);
10)
wykonywanie pomiarów w oparciu o serwisy systemu wspomagania precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS.
§  3.
Organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej współdziałają z Zarządem Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii, w zakresie wykonywania prac, o których mowa w § 2.
§  4.
1.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mogą przekazywać sobie wzajemnie nieodpłatnie materiały pochodzące odpowiednio z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz z wojskowego zasobu geograficznego.
2.
Materiały, o których mowa w ust. 1, spełniające wymogi określone w przepisach dotyczących gromadzenia materiałów geodezyjnych i kartograficznych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz w wojskowym zasobie geograficznym zostają włączone do odpowiednich zasobów.
3.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego prowadzą na bieżąco, każdy w swoim zakresie, ewidencję przekazywanych wzajemnie opracowań i materiałów.
§  5.
1.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informują się wzajemnie do dnia 31 października każdego roku o zamierzeniach na rok następny w zakresie wykonywania prac określonych w § 2.
2.
Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informują się wzajemnie do dnia 31 marca każdego roku o zakresie wykonania w roku poprzednim prac określonych w § 2.
§  6.
Przy realizacji prac, o których mowa w § 2, wykonywanych w ramach współdziałania, Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mogą stosować standardy techniczne wynikające z międzynarodowych zobowiązań w zakresie geodezji i kartografii podjętych przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej lub Ministra Obrony Narodowej albo, z ich upoważnienia, odpowiednio przez Głównego Geodetę Kraju lub Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
1.
Ze względu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa Główny Geodeta Kraju i Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mogą wspólnie realizować prace, o których mowa w § 2, uwzględniając przy tym potrzeby administracji publicznej oraz możliwości ekonomiczne i posiadane środki techniczne.
2.
Wspólna realizacja prac, o których mowa w § 2, odbywa się na podstawie umów lub porozumień określających w szczególności: merytoryczny zakres prac, obszary ich realizacji, podział zadań, terminy realizacji, standardy techniczne oraz prawa przynależne stronom.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 8 lutego 2001 r. w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz szczegółowych zasad współdziałania między Służbą Geodezyjną i Kartograficzną i Służbą Topograficzną Wojska Polskiego w zakresie wykonywania tych prac, a także wzajemnego przekazywania materiałów (Dz. U. Nr 14, poz. 133).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 21, poz. 125, z 2008 r. Nr 201, poz. 1237 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 31, poz. 206, Nr 42, poz. 334, Nr 98, poz. 817 i Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 76, poz. 489 i Nr 106, poz. 675.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.109.718

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii.
Data aktu: 26/05/2010
Data ogłoszenia: 22/06/2010
Data wejścia w życie: 23/07/2010