Połączenie Instytutu Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych oraz Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 19 października 2009 r.
w sprawie połączenia Instytutu Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych oraz Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet"

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993 oraz z 2009 r. Nr 168, poz. 1323) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z dniem 1 stycznia 2010 r. łączy się następujące jednostki badawczo-rozwojowe:
1)
Instytut Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych2) z siedzibą w Warszawie, numer identyfikacyjny REGON 000056377, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-76-26;
2)
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów "Cebet"3) z siedzibą w Warszawie, numer identyfikacyjny REGON 000056035, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-90-45.
2.
Połączenie jednostek, o których mowa w ust. 1, następuje przez włączenie Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet" z siedzibą w Warszawie do Instytutu Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych z siedzibą w Warszawie.
§  2.
Instytut Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych po włączeniu jednostki, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, otrzymuje nazwę Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
§  3.
Siedzibą Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, zwanego dalej "Instytutem", jest miasto stołeczne Warszawa.
§  4.
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
§  5.
Przedmiotem działania Instytutu jest:
1)
prowadzenie badań naukowych oraz prac rozwojowych w obszarze przetwórstwa przemysłowego surowców niemetalicznych, w szczególności związanych z produkcją ceramiki, szkła, betonów, materiałów ogniotrwałych oraz mineralnych materiałów budowlanych oraz przystosowywanie ich wyników do wdrażania w praktyce;
2)
prowadzenie prac związanych ze standaryzacją, normalizacją, certyfikacją oraz oceną jakości wyrobów;
3)
upowszechnianie wyników badań naukowych i prac rozwojowych, dokonywanie analiz i ocen stanu i kierunków rozwoju techniki w zakresie działania określonym w pkt 1;
4)
prowadzenie współpracy krajowej i międzynarodowej z jednostkami naukowo-badawczymi, stowarzyszeniami oraz innymi instytucjami;
5)
prowadzenie działalności wydawniczej, szkoleniowej, ochrony własności przemysłowej oraz informacji naukowo-technicznej;
6)
prowadzenie działalności gospodarczej i usługowej w zakresie działania określonym w pkt 1, w tym produkcji doświadczalnej i małoseryjnej aparatury i urządzeń, aparatury pomiarowo-regulacyjnej, ceramiki ogniotrwałej i specjalnej, spoiw i materiałów budowlanych.
§  6.
1.
Połączenie jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, następuje według stanu ujętego w sprawozdaniach finansowych sporządzonych na dzień 31 grudnia 2009 r.
2.
Instytut przejmuje pracowników włączanej jednostki.
3.
Instytut przejmuje mienie, zobowiązania i należności włączanej jednostki w formie protokołów zdawczo-odbiorczych.
4.
Instytut wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem była włączana jednostka, bez względu na ich charakter prawny.
5.
Zadania ujęte w planie rzeczowo-finansowym jednostki, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, wprowadza się do planu rzeczowo-finansowego Instytutu.
6.
Po połączeniu jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, obowiązują system finansowo-księgowy oraz system finansowo-płacowy stosowane przez Instytut Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych przed dniem połączenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Instytut Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 14 grudnia 1951 r. w sprawie utworzenia Instytutu Technologii Krzemianów, zmienionego uchwałą nr 546/54 Rady Ministrów w sprawie przekształcenia Instytutu Technologii Krzemianów w Instytut Przemysłu Szkła i Ceramiki, zmienioną zarządzeniem nr 44/Org/86 Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z dnia 20 marca 1986 r. w sprawie dostosowania organizacji jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą: Instytut Szkła i Ceramiki w Warszawie do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zmienionym zarządzeniem nr 73/Org/95 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 27 grudnia 1995 r. zmieniającym zarządzenie Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z dnia 20 marca 1986 r. w sprawie dostosowania organizacji jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą: Instytut Szkła i Ceramiki w Warszawie do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych i zmienionego rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 sierpnia 2007 r. w sprawie połączenia Instytutu Szkła i Ceramiki, Instytutu Materiałów Ogniotrwałych oraz Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych (Dz. U. Nr 146, poz. 1022).

3) Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów "Cebet" został utworzony na podstawie zarządzenia nr 59/Org Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 lipca 1971 r. w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet", zmienionego zarządzeniem nr 14/Org Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej z dnia 26 marca 1986 r. w sprawie dostosowania organizacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet" do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024