Odbywanie aplikacji ogólnej, sędziowskiej oraz prokuratorskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 czerwca 2009 r.
w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej oraz prokuratorskiej

Na podstawie art. 52 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 i Nr 56, poz. 459) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
organizację, szczegółowe warunki i tryb odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej;
2)
szczegółowe warunki odbywania w trakcie aplikacji sędziowskiej stażu na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego;
3)
sposób ustalania systemu punktowego oceny zaliczania sprawdzianów i ich poprawek, praktyk i stażu, objętych programem poszczególnych aplikacji;
4)
wzór dyplomu ukończenia aplikacji ogólnej.
§  2.
1.
Aplikant odbywa aplikację ogólną, sędziowską lub prokuratorską zgodnie ze szczegółowym programem zajęć i praktyk, zwanym dalej "programem aplikacji".
2.
Program aplikacji jest opracowywany przez Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanego dalej "Dyrektorem Krajowej Szkoły", a następnie uchwalany przez Radę Programową Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwaną dalej "Radą Programową".
3.
Aplikanci otrzymują program danej aplikacji najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia.
§  3.
1.
Aplikanci odbywają zajęcia w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "Krajową Szkołą", przez pięć dni w tygodniu, w wymiarze do ośmiu jednostek lekcyjnych dziennie, po 45 minut każda, lecz nie dłużej niż przez trzy tygodnie w jednym cyklu.
2.
W ramach zajęć, realizowanych w formie wykładów, seminariów, warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych, opracowywania decyzji procesowych oraz w innych formach przewidzianych w programach aplikacji, aplikanci poznają przede wszystkim metodykę pracy referendarza sądowego, asystenta sędziego, asystenta prokuratora, sędziego lub prokuratora oraz doskonalą umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej i znajomości orzecznictwa w praktyce, odpowiednio do rodzaju aplikacji.
3.
Zajęcia, o których mowa w ust. 1, prowadzą wykładowcy zgłoszeni przez Radę Programową, a także wybrani przez Dyrektora Krajowej Szkoły, w uzgodnieniu z Radą Programową, spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów apelacyjnych oraz spośród innych specjalistów z dziedzin prawa i innych nauk objętych programami aplikacji.
§  4.
1.
Po każdym cyklu zajęć aplikant odbywa wskazane w programie aplikacji praktyki, zgodnie z tematyką tych zajęć.
2.
Aplikant aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej odbywa praktyki, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, odpowiednio w sądach i prokuraturach oraz innych jednostkach wskazanych w programie aplikacji, położonych możliwie najbliżej miejsca zamieszkania aplikanta.
3.
Dyrektor Krajowej Szkoły kierując aplikanta na praktyki, uzgadnia odpowiednio z prezesem właściwego sądu apelacyjnego lub właściwym prokuratorem apelacyjnym miejsce i szczegółowe warunki odbywania praktyk.
§  5.
1.
Dodatkowe zajęcia z języka obcego, o charakterze nieobowiązkowym, organizowane są przez Krajową Szkołę w czasie wolnym aplikantów uczestniczących, zgodnie z programem aplikacji, w obowiązkowych cyklach zajęć, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Zajęcia z języka obcego mają za zadanie doskonalenie przez aplikantów znajomości specjalistycznego języka prawniczego.
§  6.
1.
Aplikant sędziowski po zdanym egzaminie sędziowskim jest kierowany do odbycia stażu, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, do sądu rejonowego położonego w okręgu zamieszkania aplikanta.
2.
Dyrektor Krajowej Szkoły kierując aplikanta na staż, uzgadnia z prezesem właściwego sądu apelacyjnego miejsce i szczegółowe warunki odbywania stażu.
§  7.
1.
Po każdym cyklu zajęć i praktyk, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1, przeprowadza się sprawdzian wiedzy z zakresu tych zajęć i praktyk, odrębnie dla każdego aplikanta, przede wszystkim w zakresie umiejętności jej praktycznego wykorzystania.
2.
Sprawdzian, o którym mowa w ust. 1, odbywa się w Krajowej Szkole, w terminie określonym w programie aplikacji. Sprawdzian przeprowadza 3-osobowa komisja powołana przez Dyrektora Krajowej Szkoły spośród jej wykładowców biorących udział w szkoleniu aplikantów.
3.
Szczegółowy zakres tematyczny, a także metody i formy przeprowadzenia oraz oceny każdego sprawdzianu, opracowuje komisja, o której mowa w ust. 2.
4.
Oceny sprawdzianu są formułowane w systemie punktowym w skali od 0 do 5 punktów. Warunkiem zaliczenia sprawdzianu jest uzyskanie co najmniej 2 punktów.
§  8.
1.
Dyrektor Krajowej Szkoły może udzielić aplikantowi zezwolenia na przystąpienie do sprawdzianu w terminie późniejszym, jeżeli uzna, że choroba, wypadek losowy lub inna wskazana i udokumentowana przez aplikanta przyczyna uniemożliwiają przystąpienie do sprawdzianu w wyznaczonym terminie.
2.
Aplikant, który nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie i uzyskał zezwolenie, o którym w ust. 1, a także aplikant, który nie zaliczył sprawdzianu, może przystąpić ponownie do sprawdzianu tylko raz, w terminie wyznaczonym przez Dyrektora Krajowej Szkoły.
3.
Do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2, przepis § 7 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Oceny przebiegu praktyk i stażu dokonuje patron w systemie punktowym w skali od 0 do 5 punktów. Do tej oceny dołącza zwięzłe pisemne uzasadnienie. Warunkiem zaliczenia każdej z praktyk i każdego ze staży w przypadku aplikacji sędziowskiej jest uzyskanie co najmniej 2 punktów.
2.
Punkty uzyskane przez aplikanta w wyniku oceny wszystkich praktyk są sumowane z punktami uzyskanymi ze sprawdzianów, o których mowa w § 7 ust. 4.
§  10.
Wzór dyplomu ukończenia aplikacji ogólnej określa załącznik do rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA APLIKACJI OGÓLNEJ

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024