Konkursy na stanowisko Dyrektora i zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 23 maja 2008 r.
w sprawie konkursów na stanowisko Dyrektora i zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Na podstawie art. 8 ust. 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 115, poz. 789) zarządza się, co następuje:
§  1.
Konkurs na stanowisko Dyrektora lub zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwany dalej "konkursem", obejmuje:
1)
powołanie przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwanego dalej "Centrum", zespołu do oceny osób przystępujących do konkursu, zwanego dalej "zespołem";
2)
ogłoszenie konkursu przez zespół;
3)
ocenę przez zespół osób dopuszczonych do udziału w konkursie w zakresie ich doświadczenia, kwalifikacji zawodowych, wiedzy i predyspozycji do kierowania Centrum;
4)
w przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum - wybór przez Radę Centrum 2 kandydatów i przedstawienie ich ministrowi właściwemu do spraw nauki, zwanemu dalej "ministrem";
5)
w przypadku konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum - wybór przez Radę Centrum kandydatów i przedstawienie ich Dyrektorowi Centrum.
§  2.
1.
Rada Centrum powołuje zespół:
1)
co najmniej na 4 tygodnie przed upływem kadencji Dyrektora Centrum;
2)
niezwłocznie - w razie odwołania Dyrektora lub zastępcy Dyrektora Centrum.
2.
W skład zespołu wchodzi 5 członków, w tym:
1)
3 osoby wskazane przez Radę Centrum spośród jej członków albo innych osób, których wiedza i doświadczenie zawodowe oraz autorytet dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań zespołu;
2)
2 osoby wskazane przez ministra.
3.
Członkowie zespołu wybierają spośród siebie Przewodniczącego i Sekretarza.
4.
Członkiem zespołu nie może być osoba przystępująca do konkursu, osoba będąca małżonkiem takiej osoby lub jej krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie albo pozostająca wobec niej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności członka zespołu.
5.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 4, zostaną ujawnione po powołaniu zespołu, Rada Centrum niezwłocznie odwołuje członka zespołu, którego okoliczności te dotyczą, i uzupełnia skład zespołu, zgodnie z przepisem ust. 2.
6.
Czynności zespołu, w których brała udział osoba, o której mowa w ust. 4, są nieważne, z wyjątkiem czynności, które nie mają wpływu na wynik konkursu.
7.
Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach.
§  3.
1.
Centrum ponosi koszty obsługi zespołu.
2.
Członkowie zespołu nie otrzymują wynagrodzenia za udział w jego pracach.
3.
Zamiejscowym członkom zespołu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i zakwaterowania na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm. 2 ).
§  4.
1. 3
Zespół, w terminie 7 dni od dnia jego powołania, zamieszcza ogłoszenie o konkursie w co najmniej jednym tygodniku i trzech dziennikach o zasięgu ogólnopolskim, na stronie podmiotowej Centrum w Biuletynie Informacji Publicznej oraz udostępnia w siedzibie Centrum.
2.
Ogłoszenie o konkursie zawiera:
1)
określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informację o wymaganiach dotyczących doświadczenia i kwalifikacji zawodowych stawianych osobom przystępującym do konkursu, określonych w art. 8 ust. 2 i 9 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju;
3)
listę dokumentów wymaganych do zgłoszenia do konkursu, zwanego dalej "zgłoszeniem";
4)
wskazanie materiałów informacyjnych dotyczących funkcjonowania Centrum, udostępnianych osobom przystępującym do konkursu, oraz sposobu ich udostępnienia;
5)
wskazanie miejsca i sposobu składania zgłoszeń;
6)
określenie terminu składania zgłoszeń, nie krótszego niż 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia;
7) 4
(uchylony).
3.
W przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum dokumentami, o których mowa w ust. 2 pkt 3, są:
1)
koncepcja funkcjonowania Centrum opracowana przez osobę przystępującą do konkursu w formie prezentacji multimedialnej, złożona na nośniku elektronicznym;
2)
informacja o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej, w tym o zakresie obowiązków związanych z zajmowanymi stanowiskami i pełnionymi funkcjami, okresie ich pełnienia, liczbie podległych pracowników oraz osiągnięciach zawodowych;
3)
potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów poświadczających:
a)
przebieg pracy zawodowej,
b)
wykształcenie;
4)
oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwa lub umyślne przestępstwa skarbowe;
5)
kserokopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
6) 5
oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.);
7) 6
oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego, o którym mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.), lub kopię poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "tajne".
4.
W przypadku konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum osoba przystępująca do konkursu składa dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 2-5.
§  5. 7
 
1.
Zespół dopuszcza do udziału w konkursie osoby, których zgłoszenia spełniają warunki określone w ogłoszeniu o konkursie, i powiadamia je o tym fakcie w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji, przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
2.
Zespół powiadamia osoby, które nie zostały dopuszczone do udziału w konkursie, o tym fakcie w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji, przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
3.
Osoby, które nie zostały dopuszczone do udziału w konkursie, mogą złożyć odwołanie do ministra, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 2. Rozstrzygnięcie ministra w sprawie dopuszczenia osoby do udziału w konkursie jest ostateczne.
§  6.
Zespół dokonuje oceny osób, które zostały dopuszczone do udziału w konkursie, na podstawie:
1)
oceny zgłoszeń;
2)
rozmowy kwalifikacyjnej.
§  7.
1.
Każdy członek zespołu dokonuje indywidualnie oceny zgłoszeń.
2.
Ocena zgłoszenia polega na przyznaniu punktów za:
1)
opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum - od 0 do 8 punktów;
2)
doświadczenie w zarządzaniu badaniami naukowymi - od 0 do 12 punktów;
3)
doświadczenie w zarządzaniu przedsięwzięciami w sektorze gospodarczym lub finansowym - od 0 do 12 punktów.
3.
Członek zespołu sporządza pisemne uzasadnienie oceny każdego zgłoszenia. Uzasadnienia te dołącza się do protokołu posiedzenia zespołu, w trakcie którego została dokonana ocena zgłoszeń.
§  8.
1.
Zespół ustala końcową ocenę każdego ze zgłoszeń złożonych przez osoby dopuszczone do udziału w konkursie.
2.
Końcowa ocena zgłoszenia jest średnią arytmetyczną liczby punktów przyznanych osobie dopuszczonej do udziału w konkursie przez poszczególnych członków zespołu.
3.
Zespół dopuszcza do rozmowy kwalifikacyjnej osoby, które uzyskały 3 najwyższe końcowe oceny zgłoszenia.
4.
Przewodniczący zespołu zawiadamia poszczególne osoby, których zgłoszenia podlegały ocenie zespołu, o ich dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Zawiadomienie następuje nie później niż na 7 dni przed terminem przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
§  9.
1.
Zespół w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ocenia predyspozycje osób dopuszczonych do tej rozmowy do kierowania Centrum oraz ich wiedzę.
2.
W przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum rozmowa kwalifikacyjna obejmuje prezentację koncepcji funkcjonowania Centrum, o której mowa w § 4 ust. 3 pkt 1.
3.
Zespół ocenia predyspozycje do kierowania Centrum w szczególności na podstawie oceny umiejętności:
1)
zarządzania organizacją;
2)
zarządzania zasobami ludzkimi;
3)
prowadzenia wystąpień publicznych;
4)
zarządzania czasem.
4.
Członek zespołu przyznaje od 0 do 20 punktów każdej osobie biorącej udział w rozmowie kwalifikacyjnej.
5.
Końcowa ocena osoby biorącej udział w rozmowie kwalifikacyjnej jest średnią arytmetyczną liczby punktów przyznanych jej przez poszczególnych członków zespołu.
§  10.
Z posiedzeń zespołu sporządza się protokoły, które podpisują wszyscy członkowie zespołu uczestniczący w posiedzeniu.
§  11.
1.
Zespół, w terminie 7 dni od przeprowadzenia ostatniej rozmowy kwalifikacyjnej, przedstawia Radzie Centrum sprawozdanie z oceny osób dopuszczonych do udziału w konkursie, podpisane przez wszystkich członków zespołu. Do sprawozdania dołącza się protokoły z posiedzeń zespołu.
2.
Rada Centrum niezwłocznie rozpatruje sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, i na jego podstawie podejmuje, z zastrzeżeniem § 12, uchwałę o przedstawieniu ministrowi kandydatów na stanowisko Dyrektora Centrum lub uchwałę o przedstawieniu Dyrektorowi Centrum kandydatów na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum.
3.
Zespół ulega rozwiązaniu po podjęciu przez Radę Centrum uchwały, o której mowa w ust. 2.
4.
Wyniki konkursu podaje się do publicznej wiadomości przez zamieszczenie ich na stronie podmiotowej Centrum w Biuletynie Informacji Publicznej oraz udostępnienie w siedzibie Centrum, w terminie 7 dni od dnia podjęcia przez Radę Centrum uchwały, o której mowa w ust. 2.
§  12.
1.
Jeżeli w wyniku przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum nie zostanie wybrany kandydat lub zostanie wybrany tylko jeden kandydat, Rada Centrum ponownie przeprowadza konkurs.
2.
Jeżeli w wyniku przeprowadzenia konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum nie zostanie wybrany kandydat, Rada Centrum ponownie przeprowadza konkurs.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239, Nr 181, poz. 1288 i Nr 225, poz. 1672 oraz z 2008 r. Nr 93, poz. 586.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 października 2008 r. (Dz.U.08.182.1128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 2008 r.
4 § 4 ust. 2 pkt 7 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 października 2008 r. (Dz.U.08.182.1128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 2008 r.
5 § 4 ust. 3 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 8 października 2008 r. (Dz.U.08.182.1128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 2008 r.
6 § 4 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 8 października 2008 r. (Dz.U.08.182.1128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 2008 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 października 2008 r. (Dz.U.08.182.1128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 2008 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024