Wymagane dokumenty, tryb i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 5 marca 2008 r.
w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec

Na podstawie art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w sektorze usług budowlanych, sprzątania i czyszczenia obiektów oraz działalności dekoratorów wnętrz, zwany dalej "limitem", jest określany według postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476).
2. 
Limit jest rozdzielany na okres, który rozpoczyna się dnia 1 października, a kończy dnia 30 września roku następnego, zwany dalej "okresem obliczeniowym".
3. 
Limit jest liczony w osobomiesiącach. Osobomiesiąc oznacza zatrudnienie jednej osoby w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.
§  2. 
1. 
Rozdziału limitu dokonuje minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze decyzji, w której określa liczbę przyznanych osobomiesięcy, zwanych dalej "przydziałem". Przydział przyznawany jest na wnioskowany okres obliczeniowy.
2. 
Integralną częścią decyzji jest zezwolenie, określające przydział i okres obliczeniowy.
3. 
Zezwolenie sporządzane jest w języku polskim oraz niemieckim i wydawane jest w celu przedstawienia we właściwym niemieckim urzędzie.
4. 
W okresie obliczeniowym dokonywane są następujące rozdziały limitu:
1)
podstawowy;
2)
uzupełniający - w przypadku gdy stopień wykorzystania limitu z rozdziału podstawowego wskazuje na możliwość takiego rozdziału;
3)
dodatkowy - poza terminami przewidzianymi dla rozdziału podstawowego lub uzupełniającego wymienionymi w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, w przypadku niskiego stopnia rozdysponowania lub wykorzystania limitu, co wskazuje na możliwość niewykorzystania limitu przyznanego przez stronę niemiecką na dany okres obliczeniowy; minister właściwy do spraw gospodarki ogłasza termin dodatkowego rozdziału limitu w formie komunikatu publikowanego trzykrotnie w ogólnopolskiej prasie codziennej.
5. 
Maksymalny przydział, jaki może być przyznany pracodawcy, jest uzależniony od średniej liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określonej w zaświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
6. 
Maksymalny przydział obliczany jest według następującego wzoru:

Lmax = A x 0,8 x 12 miesięcy - W

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

Lmax - maksymalny przydział na okres obliczeniowy,

A - średnia liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określona w zaświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2,

W - suma osobomiesięcy, jaką pracodawca wykorzystał na realizację umów o dzieło w rozpatrywanym okresie obliczeniowym na podstawie poprzednio uzyskanych zezwoleń przez zarejestrowanie we właściwym niemieckim urzędzie; w przypadku gdy termin ważności poprzednio udzielonych zezwoleń nie upłynął, uznaje się, że pracodawca wykorzystał cały przyznany przydział.

7. 
Jeżeli maksymalny przydział, obliczony w sposób określony w ust. 6, jest wyższy od wnioskowanego przez pracodawcę, minister właściwy do spraw gospodarki przyznaje wnioskowany przydział.
§  3. 
1. 
Przydział jest przyznawany na wniosek pracodawcy, zwany dalej "wnioskiem", składany do ministra właściwego do spraw gospodarki w następujących terminach:
1)
od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia każdego roku - w ramach rozdziału podstawowego;
2)
od dnia 1 stycznia do dnia 28 lutego roku następnego - w ramach rozdziału uzupełniającego;
3)
wskazanych w komunikacie ministra właściwego do spraw gospodarki - w ramach rozdziału dodatkowego.
2. 
Wzór wniosku określa załącznik do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Do wniosku pracodawca załącza następujące dokumenty:
1)
kserokopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa;
2)
zaświadczenie właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzające średnią liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne;
3)
zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach;
4)
oświadczenie o znajomości zasad i przepisów związanych z realizacją umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec, zawierające nazwę pracodawcy oraz imię i nazwisko osoby składającej to oświadczenie;
5)
informację o rodzaju prac, jakie pracodawca zamierza realizować w ramach umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec;
6)
kserokopię decyzji właściwego urzędu skarbowego w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, powinny być opatrzone podpisem i imienną pieczęcią pracodawcy oraz zawierać klauzulę "Przedkładam jako załącznik do wniosku z dnia ..... ".
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od daty wydania, jeżeli z ich treści nie wynika inna data ważności.
§  5. 
1. 
Decyzja, o której mowa w § 2 ust. 1, może być wydana, jeżeli pracodawca spełnia łącznie następujące warunki:
1)
prowadził na terenie kraju działalność gospodarczą przez okres co najmniej jednego roku poprzedzającego złożenie wniosku;
2)
nie posiada zaległości podatkowych i wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
2. 
Jeżeli niespełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału pracodawcy, to warunek ten może być uznany za spełniony, gdy co najmniej jeden z poprzednio działających pracodawców spełniał warunek określony w ust. 1 pkt 1, a równocześnie nowo powstały pracodawca podjął działalność gospodarczą i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do pracodawców, którzy na terenie Republiki Federalnej Niemiec wykonywali umowy o dzieło na podstawie uzyskanych zezwoleń, jeżeli zmiana nazwy, przekształcenie formy prawnej, połączenie lub podział pracodawcy następuje w czasie wykonywania umów o dzieło na podstawie ważnego zezwolenia.
4. 
W przypadku gdy posiadane przez pracodawcę zaległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zostały przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub właściwą terenową jednostkę organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawomocną decyzją lub umową rozłożone na raty lub ich płatność odroczono, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się za spełniony.
§  6. 
Minister właściwy do spraw gospodarki w decyzji, o której mowa w § 2 ust. 1, przyznaje, na wniosek pracodawcy, przydziały na dwa kolejne okresy obliczeniowe następujące po okresie obliczeniowym, którego dotyczy rozdział. Przepisy § 2 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki, na uzasadniony wniosek pracodawcy o dokończenie umów o dzieło, zwany dalej "wnioskiem o dokończenie umów o dzieło", wydaje decyzję na bieżący okres obliczeniowy na dokończenie umów o dzieło. Przydział na dokończenie umów o dzieło nie może wynosić więcej niż 20 % liczby osobomiesięcy przyznanej przez właściwy niemiecki urząd na daną umowę o dzieło i nie może przekroczyć łącznie liczby 100 osobomiesięcy.
2. 
Do wniosku o dokończenie umów o dzieło pracodawca załącza następujące dokumenty:
1)
oryginał poprzednio udzielonego zezwolenia;
2)
kserokopię zgody właściwego niemieckiego urzędu na realizację umowy o dzieło będącej przedmiotem wniosku.
3. 
Niezgodny z wnioskowanym sposób wykorzystania przydziału przyznanego na dokończenie umów o dzieło może być podstawą do wydania kolejnej decyzji odmawiającej przyznania przydziału.
§  8. 
1. 
Zezwolenia wydane na podstawie § 2 zachowują ważność do dnia 30 września w danym okresie obliczeniowym.
2. 
Zezwolenia wydane na podstawie § 7 ust. 1 zachowują ważność przez okres trzech miesięcy od daty ich wydania, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września w danym okresie obliczeniowym.
3. 
Pracodawcy, którzy otrzymali zezwolenia, zwracają ministrowi właściwemu do spraw gospodarki oryginał zezwolenia po jego wykorzystaniu, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia upływu ważności zezwolenia.
§  9. 
Po upływie 14 dni od daty upływu terminów składania wniosków podawana jest do publicznej wiadomości lista pracodawców, którym przyznano przydział, wraz z liczbą przyznanych osobomiesięcy. Ogłoszenia dokonuje się w gmachu będącym siedzibą ministra właściwego do spraw gospodarki oraz na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki.
§  10. 
Do wniosków oraz do wniosków o dokończenie umów o dzieło, złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  11. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 132, poz. 1416 i Nr 273, poz. 2708).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788 i Nr 164, poz. 1366, z 2006 r. Nr 94, poz. 651, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043, Nr 149, poz. 1074, Nr 158, poz. 1121 i Nr 217, poz. 1588 oraz z 2007 r. Nr 89, poz. 589, Nr 115, poz. 791 i 793, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1243, Nr 180, poz. 1280, Nr 191, poz. 1366 i Nr 192, poz. 1378.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

pieczęć pracodawcy

WNIOSEK*)

o przyznanie przydziału na realizację umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec

1. Pracodawca .............................................................................................................................................................

(pełna nazwa)

..................................................................................................................................................................................

Adres: ulica ................................................................................ nr ..............., kod pocztowy ................................,

miejscowość ..................................................................................................., telefon ...........................................,

faks ........................................................

2. Pracodawca .............................................................................................................................................................

(skrócona nazwa)

3. Numer identyfikacji podatkowej NIP ........................................................................................................................

4. Wnioskowany przydział (w osobomiesiącach) w okresie obliczeniowym:

od 1 października ................. r. do 30 września ................. r.

osobomiesięcy ......................,

od 1 października ................. r. do 30 września ................. r.

osobomiesięcy ......................,**)

od 1 października ................. r. do 30 września ................. r.

osobomiesięcy ..................... .**)

5. Imię i nazwisko oraz telefon osoby, która udziela informacji w sprawie złożonego wniosku: ..................................

..................................................................................................................................................................................

Oświadczam, że dane i informacje zawarte we wniosku oraz w załączonych do niego dokumentach są prawdziwe.

.................................... .........................................................

(data) (podpis i imienna pieczęć pracodawcy)

____

*) Wypełnić pismem maszynowym.

**) Wypełnia się w przypadku kontynuacji umów o dzieło rozpoczynających się w pierwszym wnioskowanym okresie obli-

czeniowym.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.47.275

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagane dokumenty, tryb i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec.
Data aktu: 05/03/2008
Data ogłoszenia: 19/03/2008
Data wejścia w życie: 03/04/2008