Połączenie Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich oraz Instytutu Włókien Naturalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 19 grudnia 2008 r.
w sprawie połączenia Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich oraz Instytutu Włókien Naturalnych

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 2009 r. łączy się następujące jednostki badawczo-rozwojowe:
1)
Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich z siedzibą w Poznaniu, numer identyfikacyjny REGON 000053321, numer identyfikacji podatkowej NIP 777-00-02-151, utworzony dekretem z dnia 5 września 1947 r. o utworzeniu Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych (Dz. U. Nr 59, poz. 317) oraz działający na podstawie uchwały nr 474/59 Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1959 r. w sprawie przekazania z resortu zdrowia do resortu przemysłu spożywczego i skupu Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych w Poznaniu, zarządzenia nr 146 Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 6 czerwca 1960 r. w sprawie zmiany nazwy i organizacji Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych w Poznaniu i zarządzenia nr 75 Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 10 czerwca 1986 r. w sprawie zmiany nazwy Instytutu Przemysłu Zielarskiego;
2)
Instytut Włókien Naturalnych z siedzibą w Poznaniu, numer identyfikacyjny REGON 000050251, numer identyfikacji podatkowej NIP 777-00-02-056, utworzony zarządzeniem Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 27 października 1951 r. w sprawie utworzenia Instytutu Przemysłu Włókien Łykowych oraz działający na podstawie uchwały nr 12/72 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1972 r. w sprawie zmiany nazwy i przedmiotu działania Instytutu Przemysłu Włókien Łykowych w Poznaniu, zarządzenia nr 22/Org/86 Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z dnia 21 lutego 1986 r. w sprawie dostosowania organizacji jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą: Instytut Krajowych Włókien Naturalnych w Poznaniu do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zmienionego zarządzeniem nr 328/Org/92 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 20 lipca 1992 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie dostosowania organizacji jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą: Instytut Krajowych Włókien Naturalnych w Poznaniu do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, i rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 26 stycznia 2007 r. w sprawie reorganizacji Instytutu Włókien Naturalnych (Dz. U. Nr 21, poz. 127).
§  2.
W wyniku połączenia, o którym mowa w § 1, tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, zwany dalej "Instytutem".
§  3.
Siedzibą Instytutu jest miasto Poznań.
§  4.
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§  5.
Przedmiotem działania Instytutu jest:
1)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze roślin włóknistych, oleistych, energetycznych, zielarskich i włókien pochodzenia zwierzęcego, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli, agrotechniki, nasiennictwa i przetwórstwa;
2)
prowadzenie badań dotyczących standaryzacji, normalizacji, certyfikacji oraz oceny jakości surowców i wyrobów;
3)
gromadzenie banku genów w zakresie roślin włóknistych, oleistych, zielarskich oraz prowadzenie ogrodu botanicznego roślin leczniczych;
4)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych dotyczących racjonalnej fitoterapii, z uwzględnieniem badań molekularnych podstaw działania substancji naturalnych zawartych w roślinach zielarskich, włóknistych i oleistych;
5)
prowadzenie badań nad opracowaniem strategii prewencji chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem nutrigenomiki do osobniczej indywidualizacji dawkowania substancji naturalnych zawartych w roślinach zielarskich, włóknistych i oleistych;
6)
wdrażanie i upowszechnianie wyników badań naukowych, w szczególności poprzez szkolenia, publikacje i konferencje;
7)
wykonywanie ekspertyz, monitoringu, konsultacji i doradztwa branżowego dla władz państwowych, samorządowych oraz organizacji gospodarczych;
8)
prowadzenie współpracy krajowej i międzynarodowej z jednostkami naukowymi, podmiotami gospodarczymi oraz innymi instytucjami;
9)
prowadzenie działalności wydawniczej, ochrony własności patentowej oraz informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej;
10)
prowadzenie działalności gospodarczej i usługowej dotyczącej produkcji oraz przetwórstwa surowców rolniczych, w tym rozwiązań innowacyjnych.
§  6.
1.
Połączenie jednostek, o których mowa w § 1, następuje według stanu ujętego w sprawozdaniach finansowych sporządzonych na dzień 31 grudnia 2008 r.
2.
Instytut przejmuje mienie oraz zobowiązania i należności jednostek, o których mowa w § 1, w formie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Instytut wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem były włączane jednostki, bez względu na ich charakter prawny.
4.
Zadania ujęte w planach rzeczowo-finansowych jednostek, o których mowa w § 1, wprowadza się do planu rzeczowo-finansowego Instytutu.
5.
Po połączeniu jednostek, o których mowa w § 1, obowiązują systemy finansowo-księgowy oraz finansowo-płacowy, stosowane przez Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu przed dniem połączenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.235.1604

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Połączenie Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich oraz Instytutu Włókien Naturalnych.
Data aktu: 19/12/2008
Data ogłoszenia: 30/12/2008
Data wejścia w życie: 01/01/2009