Dokumentacja bezpieczeństwa tunelu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 14 października 2008 r.
w sprawie dokumentacji bezpieczeństwa tunelu 2

Na podstawie art. 24d ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, Nr 23, poz. 136 i Nr 192, poz. 1381 oraz z 2008 r. Nr 54, poz. 326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa elementy oraz tryb postępowania z dokumentacją bezpieczeństwa tuneli o długości powyżej 500 m, położonych w transeuropejskiej sieci drogowej.
§  2.
1.
Dokumentację bezpieczeństwa dla tuneli, o których mowa w § 1, sporządza się na etapie:
1)
projektowania;
2)
budowy;
3)
użytkowania.
2.
Dokumentacja bezpieczeństwa tunelu na etapie projektowania zawiera:
1)
analizę techniczno-ruchową tunelu, uwzględniającą:
a)
opis planowanej budowli tunelu i dostępu do niej, wraz z planami niezbędnymi do przedstawienia założonych rozwiązań dotyczących użytkowania budowli,
b)
ocenę zagrożeń zawierającą prognozę ruchu drogowego wraz z analizą ryzyka wypadków,
c)
projekt organizacji ruchu w tunelu,
d)
projekt organizacji ruchu dla przypadków awaryjnych,
e)
schemat tras zastępczych objazdu tunelu,
f)
analizę ryzyka sporządzaną w przypadku:
przewozów towarów niebezpiecznych, których rodzaj i procentowy udział w ruchu drogowym może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników,
wystąpienia o odstępstwo, o którym mowa w art. 24f ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
2)
opinię w zakresie przewozu ładunków niebezpiecznych, zawierającą:
a)
analizę rodzaju ładunków niebezpiecznych i ich procentowego udziału w ruchu drogowym,
b)
ocenę zagrożeń dla użytkowników tunelu oraz otoczenia, wynikających z przewozu ładunków niebezpiecznych tunelem, możliwych wypadków i zdarzeń z ich udziałem oraz ocenę charakteru i rozmiaru ewentualnych skutków tych zdarzeń,
c)
określenie warunków i zasad przewozu ładunków niebezpiecznych, konieczności wprowadzenia ograniczeń lub dopuszczenia przewozu ładunków niebezpiecznych bez ograniczeń wraz z uzasadnieniem;
3)
opinię w sprawie bezpieczeństwa w tunelu, sporządzoną przez niezależnego eksperta lub jednostkę, wyspecjalizowanych w tym zakresie.
3.
Ocena, o której mowa:
1)
w ust. 2 pkt 1 lit. b, zawiera wykaz środków wymagających zastosowania w celu ograniczenia liczby wypadków i ich skutków wraz z uzasadnieniem;
2)
w ust. 2 pkt 2 lit. b, zawiera wykaz środków wymagających zastosowania w celu ograniczenia skutków kontaktu ładunków niebezpiecznych z otoczeniem wraz z uzasadnieniem.
4.
Zarządzający tunelem przedkłada dokumentację bezpieczeństwa, o której mowa w ust. 2, wraz z opinią urzędnika zabezpieczenia do wojewody.
§  3.
1.
Dokumentacja bezpieczeństwa tunelu będącego na etapie budowy oprócz elementów wymienionych w § 2 ust. 2 zawiera następujące elementy:
1)
opis organizacji zarządzania tunelem oraz instrukcje, dotyczące użytkowania i utrzymania tunelu, określone przez zarządzającego tunelem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania tunelu;
2)
plan postępowania awaryjnego, opracowany przy udziale służb ratowniczych, uwzględniający także bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych.
2.
Zarządzający tunelem przekazuje dokumentację bezpieczeństwa tunelu, o której mowa w ust. 1, wraz z opinią urzędnika zabezpieczenia do wojewody.
§  4.
Dokumentacja bezpieczeństwa tunelu będącego na etapie użytkowania oprócz elementów wymienionych w § 3 ust. 1 zawiera następujące elementy:
1)
sprawozdanie i analizę w sprawie pożarów i wypadków w tunelu, w których są ranni lub zabici albo w których naruszona została konstrukcja tunelu;
2)
wykaz przeprowadzonych ćwiczeń bezpieczeństwa i analizy wyciągniętych z nich wniosków.
§  5.
W przypadku zmiany: parametrów technicznych tunelu, urządzeń bezpieczeństwa, organizacji ruchu drogowego, warunków użytkowania tunelu oraz któregokolwiek ze składników dokumentacji bezpieczeństwa należy przedłożyć zaktualizowaną dokumentację bezpieczeństwa wraz z opinią urzędnika zabezpieczenia do wojewody.
§  6.
Jeden egzemplarz dokumentacji bezpieczeństwa tunelu, o której mowa w § 2 ust. 2, § 3 ust. 1, § 4 i § 5, niezwłocznie po sporządzeniu, przekazywany jest urzędnikowi zabezpieczenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).
2 Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy nr 2004/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej (Dz. Urz. UE L 167 z 30.04.2004, str. 39; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 8, str. 309).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024