Powoływanie komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 18 maja 2007 r.
w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt

Na podstawie art. 24f ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób określonych w art. 6 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz. Urz. UE L 3 z 05.01.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1/2005", oraz kwalifikacje osób wchodzących w jej skład;
2)
sposób przeprowadzania egzaminu kończącego szkolenie osób określonych w pkt 1;
3)
zakres informacji zawartych w protokole sporządzanym przez podmiot upoważniony do prowadzenia szkolenia albo przez komisję egzaminacyjną, o której mowa w pkt 1;
4)
wzory zaświadczeń wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii po otrzymaniu protokołu, o którym mowa w pkt 3.
§  2. 
Powiatowy lekarz weterynarii powołuje komisję egzaminacyjną, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób określonych w art. 6 ust. 5 rozporządzenia nr 1/2005, w skład której wchodzą co najmniej trzy osoby, w tym:
1)
dwie osoby posiadające wykształcenie wyższe na kierunku rolnictwo, zootechnika, biologia lub weterynaria;
2)
jedna osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie i 5-letni staż pracy przy transporcie zwierząt.
§  3. 
1. 
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, o którym mowa w § 2, w formie testu:
1)
pisemnego w postaci papierowej albo
2)
przeprowadzonego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej

- obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie szkolenia, którego zakres jest określony w załączniku IV do rozporządzenia nr 1/2005.

2. 
Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły szkolenie, o którym mowa w § 1 pkt 1.
§  4. 
1. 
Warunkiem złożenia egzaminu, o którym mowa w § 2, z wynikiem pozytywnym jest udzielenie co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. 
Osoby, które nie udzieliły co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 3 ust. 1, mogą powtórnie przystąpić do egzaminu po złożeniu wniosku do powiatowego lekarza weterynarii wskazanego w § 2.
3. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 2, jest przeprowadzany w sposób określony w § 3 ust. 1.
§  5. 
1. 
Komisja egzaminacyjna niezwłocznie po zakończeniu egzaminu, o którym mowa w § 2, sporządza protokół. Powiatowy lekarz weterynarii przechowuje protokół przez 3 lata od dnia przeprowadzenia egzaminu.
2. 
Protokół zawiera:
1)
miejsce i datę przeprowadzonego egzaminu;
2)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości - w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz serię i numer paszportu - w przypadku obywateli innych państw;
4)
zakres szkolenia określony w załączniku IV do rozporządzenia nr 1/2005;
5)
wyniki egzaminu;
6)
podpisy osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej.
§  6. 
Protokół sporządzany przez podmiot upoważniony do prowadzenia szkolenia przez powiatowego lekarza weterynarii zawiera:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu upoważnionego do prowadzenia szkolenia przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
numer i datę decyzji powiatowego lekarza weterynarii upoważniającej podmiot do prowadzenia szkolenia;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości - w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz serię i numer paszportu - w przypadku obywateli innych państw;
4)
zakres szkolenia określony w załącznikach I, II lub IV do rozporządzenia nr 1/2005.
§  7. 
1. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje osób transportujących zwierzęta środkami transportu drogowego lub kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w punktach gromadzenia zwierząt jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt (Dz. U. poz. 1914 oraz z 2005 r. poz. 1098).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1616 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt.
Data aktu: 18/05/2007
Data ogłoszenia: 03/09/2021
Data wejścia w życie: 19/06/2007