Warunki i sposób współpracy organów Inspekcji Weterynaryjnej z organami celnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 30 marca 2007 r.
w sprawie warunków i sposobu współpracy organów Inspekcji Weterynaryjnej z organami celnymi

Na podstawie art. 4a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organy Inspekcji Weterynaryjnej i organy celne współpracują w celu zapewnienia:
1)
prawidłowej kontroli:
a)
przesyłek zwierząt, przesyłek produktów, pasz, pasz leczniczych i przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym, podlegających kontroli, o której mowa w przepisach o weterynaryjnej kontroli granicznej, zwanych dalej "przesyłkami",
b)
produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do indywidualnego spożycia, przywożonych z państw trzecich w bagażu podróżnych,
c)
przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym, podlegających kontroli, o której mowa w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
2)
prawidłowego nadzoru nad przesyłkami niespełniającymi wymagań przywozowych lub przewozowych, znajdującymi się w składzie celnym, składzie wolnocłowym lub magazynie znajdującym się w wolnym obszarze celnym.
§  2.
Współpraca organów, w zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a i b i pkt 2, w szczególności polega na:
1)
wzajemnym udostępnianiu przez organy celne i granicznych lekarzy weterynarii albo powiatowych lekarzy weterynarii:
a)
dokumentacji celnej i weterynaryjnej do wglądu,
b)
informacji z baz danych, w tym zawartych w elektronicznych systemach informatycznych, w zakresie niezbędnym tym organom do przeprowadzania kontroli;
2)
udzielaniu wzajemnej pomocy przy:
a)
kontroli przesyłek w zakresie prawidłowej identyfikacji przesyłki oraz informowaniu o zauważonych nieprawidłowościach związanych ze zgłoszeniem przesyłki do odprawy celnej lub weterynaryjnej kontroli granicznej,
b)
sprawowaniu nadzoru nad przesyłkami:
niespełniającymi wymagań przywozowych lub przewozowych, znajdującymi się w zatwierdzonym przez granicznego lekarza weterynarii albo powiatowego lekarza weterynarii składzie celnym, składzie wolnocłowym lub magazynie znajdującym się w wolnym obszarze celnym,
transportowanymi z przejścia granicznego do granicznego posterunku kontroli lub stacji kwarantanny;
3)
powiadamianiu przez organy celne powiatowego lekarza weterynarii albo granicznego lekarza weterynarii o zaistnieniu podczas kontroli celnej uzasadnionego podejrzenia lub stwierdzeniu niepoddania weterynaryjnej kontroli granicznej przesyłek podlegających tej kontroli;
4)
powiadamianiu przez powiatowego lekarza weterynarii albo granicznego lekarza weterynarii organów celnych o:
a)
działaniach podjętych w związku z powiadomieniem, o którym mowa w pkt 3,
b)
uzasadnionym podejrzeniu lub stwierdzeniu niepoddania weterynaryjnej kontroli granicznej lub kontroli celnej przesyłek podlegających tym kontrolom;
5)
informowaniu przez granicznego lekarza weterynarii albo powiatowego lekarza weterynarii organów celnych o wydaniu decyzji o zatwierdzeniu lub cofnięciu zatwierdzenia składu celnego, składu wolnocłowego lub magazynu znajdującego się w wolnym obszarze celnym;
6)
informowaniu przez organy celne organów Inspekcji Weterynaryjnej o udzieleniu pozwolenia lub cofnięciu pozwolenia na prowadzenie składu celnego;
7)
wspólnym prowadzeniu, w uzasadnionych przypadkach, kontroli podmiotów prowadzących skład celny, skład wolnocłowy lub magazyn znajdujący się w wolnym obszarze celnym oraz wzajemnym informowaniu o zaleceniach podjętych wobec tych podmiotów;
8)
powiadamianiu przez organy Inspekcji Weterynaryjnej organów celnych o ograniczeniach wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przesyłek pochodzących z państw trzecich oraz produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do indywidualnego spożycia przywożonych z państw trzecich w bagażu podróżnych.
§  3.
Organy Inspekcji Weterynaryjnej i organy celne wymieniają niezwłocznie informacje o nieprawidłowościach występujących przy:
1)
wprowadzaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
wyprowadzaniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
przemieszczaniu w ramach procedury tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

- przesyłek oraz produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do indywidualnego spożycia przywożonych z państw trzecich w bagażu podróżnych, podlegających weterynaryjnej kontroli granicznej.

§  4.
1.
Organy celne informują organy Inspekcji Weterynaryjnej o zdjęciu plomb weterynaryjnych.
2.
Jeżeli organy celne stwierdzą usunięcie plomb weterynaryjnych, powiadamiają o tym granicznego lekarza weterynarii albo powiatowego lekarza weterynarii.
§  5.
Współpraca organów, w zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. c, w szczególności polega na:
1)
udzielaniu wzajemnej pomocy przy wykonywaniu czynności kontrolnych;
2)
wymianie informacji dotyczących przeprowadzanej kontroli;
3)
wzajemnym udostępnianiu przez organy celne i powiatowych lekarzy weterynarii dokumentacji dotyczącej przeprowadzonej kontroli.
§  6.
Organy Inspekcji Weterynaryjnej i organy celne:
1)
wyznaczają osoby odpowiedzialne za koordynację współpracy;
2)
dokonują analizy i oceny realizacji współpracy oraz ustalają, jakie działania w ramach tej współpracy należy podjąć;
3)
organizują i przeprowadzają wspólne szkolenia w zakresie współpracy pomiędzy tymi organami;
4)
przygotowują i wdrażają sposób postępowania z przesyłkami, które nie spełniają warunków określonych w przepisach o weterynaryjnej kontroli granicznej, niedopuszczonymi do przywozu na terytorium państwa trzeciego, bezpośrednio na granicy, przez władze tego państwa, w tym:
a)
sposób ewidencjonowania odesłanych przesyłek,
b)
sposób informowania o obowiązujących przepisach w zakresie sposobu postępowania z tymi przesyłkami.
§  7.
Organy Inspekcji Weterynaryjnej i organy celne mogą zawierać w ramach współpracy, o której mowa w § 1, porozumienia określające jej zakres i tryb udzielania pomocy technicznej przy jej realizacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 91, poz. 877 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 23, poz. 188, Nr 33, poz. 289, Nr 163, poz. 1362 i Nr 178, poz. 1480, z 2006 r. Nr 17, poz. 127, Nr 144, poz. 1045, Nr 170, poz. 1217 i Nr 171, poz. 1225 oraz z 2007 r. Nr 52, poz. 345 i Nr 75, poz. 492.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.77.519

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i sposób współpracy organów Inspekcji Weterynaryjnej z organami celnymi.
Data aktu: 30/03/2007
Data ogłoszenia: 30/04/2007
Data wejścia w życie: 15/05/2007