Utworzenie, organizacja i tryb działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 kwietnia 2007 r.
w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego

Na podstawie art. 12a i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy ministrze właściwym do spraw gospodarki morskiej, zwanym dalej "ministrem", tworzy się Komisję Kodyfikacyjną Prawa Morskiego, zwaną dalej "Komisją".
§  2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
zastępca przewodniczącego Komisji;
3)
członkowie Komisji;
4)
sekretarz Komisji.
§  3.
1.
Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra, powołuje i odwołuje przewodniczącego Komisji.
2.
Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra zgłoszony po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji, powołuje i odwołuje zastępcę przewodniczącego oraz członków Komisji, w liczbie od 7 do 9 osób, spośród przedstawicieli nauki i praktyki prawa morskiego, cywilnego i międzynarodowego.
3.
Sekretarza Komisji, jako swojego przedstawiciela w Komisji, powołuje i odwołuje minister spośród pracowników urzędu obsługującego ministra.
§  4.
Członkowie Komisji są powoływani na czas oznaczony, nie dłuższy niż 4 lata.
§  5.
Przewodniczący Komisji może, spośród członków Komisji, powołać zespoły problemowe stałe lub tymczasowe albo do wykonania określonego zadania. Wraz z powołaniem zespołu problemowego przewodniczący Komisji wyznacza przewodniczącego zespołu, którym może być przewodniczący Komisji, jego zastępca lub członek Komisji.
§  6.
1.
Przewodniczący Komisji kieruje jej pracami.
2.
Zastępca przewodniczącego Komisji wykonuje czynności powierzone przez przewodniczącego oraz zastępuje go w razie nieobecności.
3.
Sekretarz Komisji organizuje pracę Komisji i podejmuje decyzje finansowe w tym zakresie, a także kieruje jej sekretariatem oraz zapewnia współpracę Komisji z urzędem obsługującym ministra.
4.
Przewodniczący zespołów problemowych kierują pracami tych zespołów.
§  7.
1.
Do zadań Komisji należy:
1)
przygotowywanie założeń i ogólnych kierunków zmian w prawie morskim, a w szczególności w: morskim prawie pracy, morskim prawie ochrony środowiska, prawie bezpieczeństwa morskiego;
2)
opracowywanie założeń oraz projektów aktów prawnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa morskiego;
3)
opracowywanie założeń oraz projektów aktów prawnych, wynikających z potrzeby dalszej harmonizacji prawa polskiego z prawem wspólnotowym, międzynarodowym prawem morza oraz międzynarodowym prawem morskim.
2.
Minister może przedstawić Komisji projekty aktów prawnych do oceny, a także zwracać się o opinię w budzących wątpliwości kwestiach prawnych z zakresu wskazanego w ust. 1.
§  8.
1.
Komisja wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych.
2.
Zespoły problemowe wykonują zadania określone przez przewodniczącego Komisji, w szczególności opracowują założenia aktów prawnych oraz projekty aktów prawnych, których przygotowanie zlecił przewodniczący Komisji.
3.
Opracowanie projektów, o których mowa w ust. 2, przewodniczący Komisji może zlecić również osobom niebędącym członkami Komisji, w szczególności członkom Komisji Prawa Morskiego działającej przy Polskiej Akademii Nauk oraz innym specjalistom, a także przedstawicielom odpowiednich organizacji zawodowych, społecznych i gospodarczych. Osoby te uczestniczą wówczas w pracach odpowiedniego zespołu problemowego.
4.
Projekty, o których mowa w ust. 2, Komisja rozpatruje i przyjmuje na posiedzeniach plenarnych.
§  9.
1.
Projekty przyjęte przez Komisję przewodniczący Komisji przedstawia ministrowi.
2.
Przewodniczący Komisji może zwrócić się do ministra o skierowanie do konsultacji społecznych projektów przygotowanych przez Komisję.
§  10.
1.
Przygotowane przez Komisję założenia i ogólne kierunki zmian, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1, oraz projekty aktów prawnych przyjęte przez Komisję minister przedstawia Radzie Ministrów w trybie określonym odrębnymi przepisami.
2.
Minister informuje przewodniczącego Komisji o przebiegu prac nad projektami aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, w Radzie Ministrów, Sejmie i Senacie.
3.
Osoby wymienione w § 2 biorą udział w dalszych pracach legislacyjnych, o których mowa w ust. 2, na podstawie upoważnienia udzielonego przez ministra.
§  11.
1.
Wydatki związane z działaniem Komisji pokrywa minister z części budżetu państwa, której jest dysponentem.
2.
Na finansowanie prac Komisji mogą być kierowane środki uzyskane z innych źródeł, w szczególności z funduszy strukturalnych.
3.
Przewodniczącemu Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji oraz członkom Komisji przysługuje wynagrodzenie za udział w każdym posiedzeniu Komisji, którego wysokość ustala się, przyjmując za podstawę minimalne wynagrodzenie przewidziane w przepisach o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zwane dalej "minimalnym wynagrodzeniem":
1)
przewodniczącemu Komisji - w wysokości 2-krotnego minimalnego wynagrodzenia;
2)
zastępcy przewodniczącego Komisji - w wysokości 1,5-krotnego minimalnego wynagrodzenia;
3)
członkom Komisji - w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
4.
Osobom wymienionym w § 2 przysługują diety, zwrot kosztów przejazdu oraz zwrot kosztów noclegu, na zasadach określonych w przepisach dotyczących ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
5.
Za opracowania zlecane w trybie określonym w § 8 ust. 3 osoby w nim wymienione mogą otrzymać honorarium na podstawie odrębnej umowy, w wysokości zaproponowanej przez sekretarza Komisji i zaakceptowanej przez ministra. W wypadkach uzasadnionych charakterem i zakresem opracowania honorarium, o którym mowa, może być przyznane członkowi Komisji.
§  12.
Obsługę organizacyjno-techniczną Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.69.452

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie, organizacja i tryb działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego.
Data aktu: 05/04/2007
Data ogłoszenia: 18/04/2007
Data wejścia w życie: 03/05/2007