Wymagania przy wprowadzaniu do obrotu przez dystrybutora pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu i produktów pośrednich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 1 lutego 2007 r.
w sprawie wymagań przy wprowadzaniu do obrotu przez dystrybutora pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu i produktów pośrednich2)

Na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. Nr 144, poz. 1045) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki techniczne, jakie powinny spełniać środki transportu oraz miejsca przechowywania pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu i produktów pośrednich, które powinien zapewnić dystrybutor;
2)
sposób prowadzenia przez dystrybutora dokumentacji obrotu paszami leczniczymi przeznaczonymi do obrotu i produktami pośrednimi;
3)
warunki i sposób przechowywania i wprowadzania do obrotu pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu oraz produktów pośrednich przez dystrybutora;
4)
sposób transportu pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu oraz produktów pośrednich przez dystrybutora.
§  2.
Transport pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu i produktów pośrednich odbywa się w zamkniętych środkach transportu, które wyposaża się i utrzymuje w sposób:
1)
wykluczający możliwość zanieczyszczenia tych pasz lub produktów;
2)
zapewniający ochronę opakowań, w których te pasze lub produkty są transportowane, przed uszkodzeniami mechanicznymi.
§  3.
1.
Dystrybutor zapewnia odrębne pomieszczenie lub wydzielone miejsce do przechowywania pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich, w którym znajdują się:
1)
urządzenia wentylacyjne;
2)
kalibrowany termometr;
3)
naturalne lub sztuczne oświetlenie;
4)
urządzenia sanitarne.
2.
Pomieszczenie lub wydzielone miejsce, o którym mowa w ust. 1, zabezpiecza się przed dostępem szkodników.
§  4.
1.
Dystrybutor dokonuje wpisów w dokumentacji obrotu paszami leczniczymi przeznaczonymi do obrotu lub produktami pośrednimi każdego dnia.
2.
Dokumentacja obrotu paszami leczniczymi przeznaczonymi do obrotu lub produktami pośrednimi zawiera:
1)
nazwę albo imię i nazwisko wytwórcy paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego oraz numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, zwanej dalej "ustawą";
2)
nazwę albo imię i nazwisko dystrybutora oraz numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy;
3)
nazwę odbiorcy paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego, jego siedzibę i adres oraz oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności albo jego imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres;
4)
datę dokonania wpisu;
5)
nazwę i ilość oraz numer serii:
a)
przechowywanych przez dystrybutora pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich, według stanu na koniec danego dnia,
b)
wprowadzonych do obrotu pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich, według stanu na koniec danego dnia;
6)
datę trwałości wprowadzonej do obrotu paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego;
7)
numer zlecenia wystawionego przez lekarza weterynarii świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej oraz numer dokumentu potwierdzającego zbycie paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego.
3.
Do dokumentacji obrotu paszami leczniczymi przeznaczonymi do obrotu lub produktami pośrednimi wpisuje się reklamacje pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich.
§  5.
Dokumentację obrotu paszami leczniczymi przeznaczonymi do obrotu lub produktami pośrednimi przechowuje się przez 3 lata od dnia dokonania wpisu.
§  6.
Pasze lecznicze przeznaczone do obrotu lub produkty pośrednie wydaje się za potwierdzeniem ich odbioru przez osobę, której wydano te pasze lub produkty, albo osobę pisemnie przez nią upoważnioną.
§  7.
Do każdej partii transportowanej paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego dołącza się kopię zlecenia, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 7.
§  8.
Wytwórca pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich przekazuje dystrybutorowi, na podstawie jego pisemnego zamówienia, wraz z dostarczoną partią tych pasz lub produktów, dokument zawierający informacje:
1)
umożliwiające identyfikację premiksów leczniczych wchodzących w skład paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego, obejmujące:
a)
nazwę premiksu leczniczego,
b)
nazwę producenta premiksu leczniczego, jego siedzibę i adres oraz oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności albo imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres,
c)
numer serii premiksu leczniczego,
d)
datę ważności premiksu leczniczego,
e)
ilość premiksu leczniczego wchodzącą w skład paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego;
2)
dotyczące wytwórcy paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego:
a)
jego nazwę albo imię i nazwisko,
b)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 16 ust. 3 ustawy;
3)
datę i miejsce wytworzenia paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego;
4)
okres trwałości paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego;
5)
okres karencji paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu;
6)
imię i nazwisko osoby kierującej procesem produkcji pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich;
7)
numer serii wytworzonej paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego.
§  9.
Dystrybutor zapewnia, że wprowadzane do obrotu pasze lecznicze przeznaczone do obrotu oraz produkty pośrednie są:
1)
oznakowane etykietami wytwórcy pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich;
2)
przechowywane i dystrybuowane w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach, w sposób umożliwiający:
a)
ich łatwą identyfikację oraz zapobiegający pogorszeniu ich jakości,
b)
oddzielenie ich od innych pasz w celu uniknięcia skażenia krzyżowego,
c)
zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych;
3)
składowane na podkładach, paletach lub regałach w taki sposób, aby nie stykały się ze ścianą lub podłogą;
4)
wprowadzane do obrotu jedynie w oryginalnych opakowaniach wytwórcy pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu lub produktów pośrednich.
§  10.
1.
Dystrybutor dostarcza odbiorcy paszę leczniczą przeznaczoną do obrotu lub produkt pośredni na podstawie zlecenia, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 7.
2.
Dystrybutor po dostarczeniu odbiorcy paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego wpisuje na zleceniu dane dotyczące tej paszy lub produktu i przekazuje po jednym egzemplarzu kopii zlecenia:
1)
odbiorcy paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego;
2)
lekarzowi weterynarii, który wystawił zlecenie;
3)
powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce zastosowania paszy leczniczej przeznaczonej do obrotu lub produktu pośredniego.
3.
Dystrybutor przechowuje oryginał zlecenia przez 3 lata od dnia jego wystawienia przez lekarza weterynarii.
§  11.
Pasze lecznicze przeznaczone do obrotu i produkty pośrednie transportuje się:
1)
na paletach lub w kontenerach;
2)
w szczelnie zamkniętych opakowaniach, dodatkowo zabezpieczonych folią;
3)
oddzielnie od innych substancji lub produktów przeznaczonych do żywienia zwierząt.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915).

2) Przepisy rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 90/167/EWG z dnia 26 marca 1990 r. ustanawiającej warunki przygotowania, wprowadzania do obrotu i użycia pasz leczniczych we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 92 z 07.04.1990, str. 42, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 10, str. 57, z późn. zm.).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.27.184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania przy wprowadzaniu do obrotu przez dystrybutora pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu i produktów pośrednich.
Data aktu: 01/02/2007
Data ogłoszenia: 20/02/2007
Data wejścia w życie: 07/03/2007