Określenie zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych w celu ograniczenia hałasu emitowanego na lotnisku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU1)
z dnia 30 stycznia 2007 r.
w sprawie określenia zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych w celu ograniczenia hałasu emitowanego na lotnisku2)

Na podstawie art. 71e pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100, poz. 696, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych, o której mowa w art. 71a ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie określenia zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych (Dz. U. Nr 130, poz. 1390).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 2002/30/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 marca 2002 r. w sprawie ustanowienia zasad i procedur w odniesieniu do wprowadzenia ograniczeń odnoszących się do poziomu hałasu w portach lotniczych Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 85 z 28.03.2002, str. 40).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 141, poz. 1008, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1829.

ZAŁĄCZNIK 

ZAKRES INFORMACJI WYMAGANYCH DO WYDANIA DECYZJI O WPROWADZENIU OGRANICZEŃ LUB ZAKAZÓW WYKONYWANIA OPERACJI LOTNICZYCH, O KTÓREJ MOWA W ART. 71A UST. 1 USTAWY Z DNIA 3 LIPCA 2002 R. - PRAWO LOTNICZE

1. Informacje ogólne

1.1. Nazwa lotniska.

1.2. Nazwa zarządzającego lotniskiem.

1.3. Wykaz dokumentów, na podstawie których sporządzone zostały informacje wymagane do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych, a w szczególności:

- raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,

- mapa akustyczna,

- program ochrony środowiska przed hałasem,

- przegląd ekologiczny,

sporządzone zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902, Nr 169, poz. 1199, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 124) i przepisami wydanymi na jej podstawie.

2. Informacje dotyczące stanu aktualnego

2.1. Opis lotniska zawierający informacje o jego lokalizacji, otoczeniu i przepustowości, charakterystyce i wielkości ruchu lotniczego oraz charakterystyce poszczególnych dróg startowych.

2.2. Opis celów realizowanych przez lotnisko w zakresie ochrony środowiska.

2.3. Dokonana na podstawie mapy akustycznej ocena stanu akustycznego środowiska w związku z funkcjonowaniem lotniska, a w szczególności ustalenie liczby ludności narażonej na hałas wyrażony wskaźnikami hałasu LDWN i LN określonymi w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

2.4. Opis działań podjętych w celu ograniczenia hałasu emitowanego przez statki powietrzne wykonujące operacje do lub z lotniska, a w szczególności działań uwzględniających:

- plany zagospodarowania przestrzennego,

- programy ochrony środowiska,

- procedury operacyjne ograniczające hałas przenikający do środowiska podczas startu i lądowania,

- zakazy lub ograniczenia wykonywania operacji lotniczych przez statki powietrzne przekraczające akustyczne standardy jakości środowiska, w szczególności zakazy wykonywania operacji lotniczych w porze nocy,

- opłaty hałasowe ustalone przez zarządzającego lotniskiem,

- preferencyjne użytkowanie dróg startowych,

- trasy preferowane ze względu na ograniczenie emisji hałasu do środowiska,

- monitorowanie hałasu w środowisku.

3. Prognoza stanu akustycznego środowiska w przypadku rozbudowy lub modernizacji lotniska bez podejmowania nowych środków mających na celu ograniczenie emisji hałasu

3.1. Plan rozbudowy lotniska przewidujący zwiększenie przepustowości, rozbudowę dróg startowych lub terminalu oraz charakterystykę przewidywanego przyszłego ruchu lotniczego i jego szacowany wzrost.

3.2. Opis korzyści wynikających ze zwiększenia przepustowości lotniska.

3.3. Opis skutków braku podjęcia działań mających na celu ograniczenie emisji hałasu do środowiska.

3.4. Określenie na podstawie danych wynikających z mapy akustycznej przewidywanej liczby ludności narażonej na hałas wyrażony wskaźnikami hałasu LDWN i LN wraz z rozróżnieniem aktualnego i projektowanego sposobu zagospodarowania terenów pozostających pod akustycznym wpływem lotniska.

3.5. Ocena konsekwencji, w tym przewidywanych kosztów w przypadku niepodjęcia działań mających na celu ograniczenie hałasu emitowanego przez statki powietrzne wykonujące operacje do lub z lotniska.

4. Analiza możliwych do zastosowania środków mających na celu ograniczenie emisji hałasu

4.1. Opis środków możliwych do podjęcia jako alternatywne rozwiązania zmierzające do ograniczenia hałasu emitowanego do środowiska przez statki powietrzne wykonujące operacje do lub z lotniska.

4.2. Opis środków wybranych do dalszego analizowania, z uwzględnieniem w szczególności:

- kosztów ich wprowadzenia,

- przewidywanego terminu osiągnięcia zamierzonych celów,

- skuteczności wyrażonej liczbą ludności, na którą ma wpływ ograniczenie emisji hałasu,

- skutków zastosowania tych środków dla użytkowników lotniska: przewoźników lotniczych (pasażerskich i towarowych) i pasażerów,

- skutków dla ludności na terenach pozostających pod akustycznym wpływem lotniska.

4.3. Analiza możliwych do wystąpienia na innych krajowych lotniskach skutków wynikających z zastosowania środków, o których mowa w pkt 4.2, ze szczególnym uwzględnieniem interesu zarządzających tymi lotniskami oraz przewoźników lotniczych i innych stron mających interes w dziedzinie ochrony środowiska i konkurencyjności gospodarki.

4.4. Uzasadnienie wyboru środków.

4.5. Podsumowanie w języku niespecjalistycznym.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.21.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych w celu ograniczenia hałasu emitowanego na lotnisku.
Data aktu: 30/01/2007
Data ogłoszenia: 09/02/2007
Data wejścia w życie: 24/02/2007