Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej oraz uzupełniania składu rady w trakcie kadencji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 21 września 2007 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej oraz uzupełniania składu rady w trakcie kadencji

Na podstawie art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wybory do rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej, zwanej dalej "radą", ogłasza dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej, zwanej dalej "jednostką", nie później niż 30 dni przed upływem kadencji dotychczasowej rady lub w każdym czasie, w razie konieczności przeprowadzenia wyborów uzupełniających.
§  2.
Dyrektor jednostki zawiadamia ministra sprawującego nadzór nad tą jednostką, zwanego dalej "ministrem", o zamiarze ogłoszenia wyborów do rady naukowej w terminie co najmniej 30 dni przed ogłoszeniem wyborów, przekazując w celu uzgodnienia proporcje składu rady w podziale na poszczególne grupy członków rady i wskazując kandydatów do rady, o których mowa w art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zwanej dalej "ustawą".
§  3.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pracownikom jednostki.
§  4.
1.
Dyrektor jednostki powołuje komisję wyborczą, zwaną dalej "komisją", w terminie określonym w § 1.
2.
Komisja organizuje i przeprowadza wybory.
3.
W skład komisji wchodzi nie mniej niż 5 pracowników jednostki.
4.
Dyrektor jednostki podaje niezwłocznie skład komisji do wiadomości pracowników jednostki przez zamieszczenie w siedzibie jednostki w miejscu zwyczajowo przyjętym oraz na stronie internetowej jednostki.
5.
Członek komisji nie może być równocześnie kandydatem do rady.
§  5.
Do zadań komisji należy:
1)
ustalenie i ogłoszenie terminów:
a)
zgłaszania kandydatów do rady,
b)
sporządzenia i podania do wiadomości pracowników list kandydatów do rady,
c)
głosowania;
2)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do rady;
3)
przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników;
4)
sporządzenie protokołu z przebiegu wyborów.
§  6.
1.
Kandydatów zgłasza się pisemnie w okresie 14 dni od dnia ogłoszenia terminu, o którym mowa w § 5 pkt 1 lit. a.
2.
Wpisanie na listę wyborczą wymaga pisemnej zgody kandydata.
§  7.
Ogłoszenie list, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. b, następuje co najmniej 7 dni roboczych przed dniem wyborów.
§  8.
1.
Wybory odbywają się w tym samym dniu w całej jednostce.
2.
W dniu wyborów każdy głosujący otrzymuje karty wyborcze, na których są umieszczone w kolejności alfabetycznej nazwiska kandydatów. Nazwiska kandydatów umieszczone są w dwóch grupach, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy.
§  9.
1.
Mandat członka rady uzyskują ci kandydaci, którzy uzyskali w swojej grupie kolejno największą liczbę ważnych głosów.
2.
Jeżeli nie wszystkie mandaty zostały obsadzone z powodu zdobycia tej samej liczby głosów przez kilku kandydatów z tej samej grupy, a kandydatów tych jest więcej niż wolnych miejsc mandatowych, przeprowadza się kolejną turę wyborów dla obsadzenia miejsc nieobsadzonych w poprzedniej turze.
§  10.
1.
Głos jest ważny, jeżeli liczba skreślonych na karcie wyborczej nazwisk jest mniejsza lub równa liczbie mandatów w poszczególnych grupach.
2.
Głos jest nieważny, jeżeli karta wyborcza jest przekreślona lub przedarta.
3.
Nazwiska dopisane na karcie wyborczej nie są uwzględniane przez komisję.
§  11.
Przewodniczący komisji wyborczej przekazuje dyrektorowi jednostki protokół z przebiegu wyborów wraz z kartami wyborczymi i pozostałymi dokumentami z przebiegu wyborów. Dokumenty są przechowywane w jednostce przez cały okres trwania kadencji rady.
§  12.
1.
Wyniki wyborów są podawane niezwłocznie do wiadomości pracowników jednostki przez zamieszczenie w siedzibie jednostki w miejscu zwyczajowo przyjętym oraz na stronie internetowej jednostki.
2.
Dyrektor jednostki niezwłocznie zawiadamia ministra o przeprowadzeniu wyborów, przesyłając ich wyniki.
§  13.
Rozwiązanie komisji następuje po ogłoszeniu wyników wyborów.
§  14.
Protesty dotyczące prawidłowości przeprowadzenia wyborów są zgłaszane dyrektorowi jednostki pisemnie w terminie 7 dni roboczych od dnia ogłoszenia wyników wyborów. W przypadku stwierdzenia rażących uchybień dyrektor zarządza powtórzenie wyborów, o czym zawiadamia ministra.
§  15.
1.
Pierwsze posiedzenie rady zwołuje dyrektor jednostki.
2.
Kadencja rady rozpoczyna się w dniu jej pierwszego posiedzenia.
§  16.
1.
W przypadku wygaśnięcia mandatu członka rady w trakcie kadencji w związku z rezygnacją z członkostwa w radzie, rozwiązaniem stosunku pracy z jednostką w czasie trwania kadencji rady lub śmiercią członka rady mandat ten zostaje niezwłocznie obsadzony przez osobę z tej samej grupy pracowników, która w wyborach uzyskała kolejno największą liczbę głosów, a nie otrzymała mandatu.
2.
Jeżeli nie jest możliwe uzupełnienie składu rady naukowej, w sposób określony w ust. 1, przeprowadza się wybory uzupełniające.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1683 i Nr 240, poz. 2052, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390, z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 i Nr 179, poz. 1484, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2007 r. Nr 134, poz. 934.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024