Sposób postępowania w przypadkach wzbudzających podejrzenia, co do zgodności z przepisami prawa, czynności z udziałem prekursorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 11 września 2007 r.
w sprawie sposobu postępowania w przypadkach wzbudzających podejrzenia, co do zgodności z przepisami prawa, czynności z udziałem prekursorów

Na podstawie art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób przekazywania informacji o wzbudzających podejrzenie co do zgodności z przepisami prawa: zamówieniach na prekursory, działaniach z udziałem prekursorów i próbach ich wykorzystania, zwanych dalej "czynnościami";
2)
sposób prowadzenia ewidencji informacji, o których mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy tryb i sposób powiadamiania Policji, Straży Granicznej i organów celnych o konieczności zatrzymania przesyłki prekursorów, a także wzór takiego powiadomienia;
4)
tryb i sposób postępowania z przesyłką, o której mowa w pkt 3.
§  2. 
1. 
Informacja o wszelkich wzbudzających podejrzenie, co do zgodności z przepisami prawa, czynnościach jest niezwłocznie przekazywana przez przedsiębiorców określonych w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą", telefonicznie, faksem albo pocztą elektroniczną i potwierdzana pismem kierowanym do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w odniesieniu do prekursorów kategorii 1, a w odniesieniu do prekursorów kategorii 2 i 3 - do Głównego Inspektora Sanitarnego, zawierającym następujące dane:
1)
firmę, pod którą przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą;
2)
przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej i miejsce wykonywania działalności gospodarczej;
3)
numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej;
4)
opis okoliczności wskazujących na niezgodne z przepisami prawa czynności oraz datę stwierdzenia zaistnienia tych okoliczności;
5)
dotyczące przedsiębiorców lub innych podmiotów biorących udział w transakcji;
6)
dotyczące prekursorów, których dotyczy transakcja, z podaniem ich kategorii, nazwy handlowej lub chemicznej, ich ilości, numerów serii, wielkości opakowań;
7)
podpis osoby zgłaszającej.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, może zawierać również następujące dane:
1)
dotyczące deklarowanego celu wykorzystania prekursorów,
2)
dotyczące użytych środków transportu,
3)
dotyczące trasy przewozu i miejsca, do którego mają być dostarczone prekursory

- jeżeli przedsiębiorca posiada te dane.

§  3. 
1. 
Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, zgodnie z właściwością rzeczową, prowadzą ewidencję zawierającą dane, o których mowa w § 2, zwaną dalej "ewidencją".
2. 
Ewidencję prowadzi się w formie książki ewidencji lub w postaci elektronicznej bazy danych.
3. 
Wpisów do ewidencji dokonuje się w dniu uzyskania informacji.
4. 
Z elektronicznej bazy danych dokonuje się comiesięcznych wydruków. Wydruki powinny być kolejno ponumerowane.
5. 
Wydruki i książkę ewidencji przechowuje się w sposób zabezpieczający przed zniszczeniem oraz dostępem osób nieupoważnionych. Elektroniczną bazę danych zabezpiecza się zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.
§  4. 
1. 
Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, zgodnie z właściwością rzeczową, dokonują analizy otrzymanej informacji, o której mowa w § 2, i niezwłocznie powiadamiają Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Szefa Służby Celnej w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających zatrzymanie przesyłki.
2. 
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się faksem lub pocztą elektroniczną, a następnie potwierdza się niezwłocznie pisemnie.
3. 
Wzór powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Informacje, o których mowa w § 2, po godzinach urzędowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub Głównego Inspektora Sanitarnego i w dniach wolnych od pracy kierowane są bezpośrednio do Policji, Straży Granicznej i organów celnych.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Policja, Straż Graniczna i organy celne przekazują informację, o której mowa w § 2, do Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z właściwością rzeczową, niezwłocznie po jej otrzymaniu.
§  6. 
1. 
Przedsiębiorca, o którym mowa w art. 38 ust. 1 ustawy, będący w posiadaniu przesyłki, o której mowa w art. 38 ust. 3 ustawy, po przekazaniu informacji do właściwego organu, o którym mowa w § 2 albo § 5:
1)
przechowuje przesyłkę w sposób zabezpieczający przed kradzieżą, zniszczeniem i dostępem osób nieupoważnionych;
2)
wstrzymuje wszelkie działania z nią związane do czasu otrzymania pisemnego zawiadomienia o dalszych losach przesyłki od organów, o których mowa w § 2, lub podjęcia działań przez Policję, Straż Graniczną lub organy celne.
2. 
Organy, o których mowa w § 2, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w porozumieniu z Policją, Strażą Graniczną lub organami celnymi.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 66, poz. 469 i Nr 120, poz. 826 oraz z 2007 r. Nr 7, poz. 48 i Nr 82, poz. 558.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

....................................

(określenie organu powiadamiającego)

...................................

(Komendant Główny Policji

Komendant Główny Straży Granicznej

Szef Służby Celnej)

POWIADOMIENIE

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o

przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z późn.

zm.) niniejszym powiadamiam o przypadku uzasadnionego

podejrzenia niezgodnego z prawem wykorzystania następujących

prekursorów kategorii ........:

1. ...........................................................

(nazwa prekursora, ilość)

2. ...........................................................

Uzasadnienie:.................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

W związku z powyższym wnioskuję o podjęcie działań zgodnie z

kompetencjami.

.....................................

(podpis i pieczątka

Głównego Inspektora Farmaceutycznego

lub Głównego Inspektora Sanitarnego)

W załączeniu:

1. ...................

2. ...................

3. ...................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.179.1277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób postępowania w przypadkach wzbudzających podejrzenia, co do zgodności z przepisami prawa, czynności z udziałem prekursorów.
Data aktu: 11/09/2007
Data ogłoszenia: 28/09/2007
Data wejścia w życie: 13/10/2007