Warunki udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 lipca 2007 r.
w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej

Na podstawie art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki techniczne udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych;
2)
warunki bezpieczeństwa udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym;
2)
rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. Nr 212, poz. 1766);
3)
ustawa o informatyzacji - ustawę z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 65 i Nr 73, poz. 501);
4)
odbiorca - odbiorcę usług certyfikacyjnych, o którym mowa w ustawie;
5)
podanie - podanie, wniosek lub inną czynność w postaci elektronicznej, w przypadku gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru;
6)
wzór elektroniczny - wzór lub formularz, umożliwiający odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru - dokument elektroniczny, który został:
a)
sporządzony zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącymi zasad obowiązujących dla sporządzania pism w postaci dokumentów elektronicznych,
b)
przygotowany w XML, opisujący zakres użycia dokumentu elektronicznego, zawierający definicję struktury danych w formacie XSD oraz opis wizualizacji dokumentu elektronicznego w formacie XSL;
7)
formularz elektroniczny - rozwiązanie techniczne, obejmujące dane wraz z oprogramowaniem, które umożliwia przygotowanie dokumentu elektronicznego zgodnego z odpowiadającym mu wzorem elektronicznym;
8)
jednolity identyfikator - element wyróżnika, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczących zasad obowiązujących przy sporządzaniu pism w postaci dokumentów elektronicznych dla wzorów elektronicznych umożliwiający jednoznaczną identyfikację wzoru elektronicznego;
9)
środki komunikacji elektronicznej - środki komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331, zwanej dalej "ustawą o świadczeniu usług";
10)
system teleinformatyczny - system teleinformatyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniu usług;
11)
informatyczny nośnik danych - informatyczny nośnik danych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o informatyzacji;
12)
dokument elektroniczny - dokument elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy o informatyzacji;
13)
Minister - ministra właściwego do spraw informatyzacji.
§  3.
1. 1
Wzór elektroniczny jest publikowany w centralnym repozytorium wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych, zwanym dalej "centralnym repozytorium.
2.
Informacje o sposobie dostępu do aktualnego wzoru elektronicznego udostępniane są na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej organu władzy publicznej właściwego w zakresie wydawania aktów normatywnych określających wzory i formularze lub inne czynności w postaci elektronicznej, w przypadku gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.
3.
Wzór elektroniczny przekazywany jest w strukturze zawierającej:
1)
opis wzoru elektronicznego - utworzony w XML i podpisany, definiujący znaczenie i zakres użycia dokumentu elektronicznego;
2)
schemat XSD definiujący strukturę dokumentu elektronicznego tworzonego na podstawie wzoru elektronicznego;
3)
referencyjny opis wizualizacji dokumentu elektronicznego opisany w języku formatowania XSL.
4.
Minister publikuje na podmiotowej stronie WWW oraz w Biuletynie Informacji Publicznej strukturę opisu wzorów elektronicznych w postaci schematu XSD.
§  4.
1. 2
W celu udostępniania odbiorcom wzorów elektronicznych Minister prowadzi centralne repozytorium.
2. 3
Centralne repozytorium składa się w szczególności z wzorów elektronicznych. W centralnym repozytorium przechowywane i udostępniane są obowiązujące wzory elektroniczne oraz wzory, które przestały obowiązywać.
3.
Organy władzy publicznej przekazują wzory elektroniczne do centralnego repozytorium na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz. U. Nr 200, poz. 1651) oraz rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
4. 4
System teleinformatyczny centralnego repozytorium zapewnia bezpieczeństwo integralności i autentyczności opublikowanych i udostępnianych w nim wzorów przez zastosowanie technik kryptograficznych. Kodowane informacje umieszczane są zgodnie z formatem XMLdSIG.
5.
Każdemu formularzowi elektronicznemu przyporządkowany jest numer z jednolitego identyfikatora, który powinien być identyczny z jego numerem na odpowiadającym mu wzorze elektronicznym.
6.
Publikacja wzoru elektronicznego następuje z chwilą nadania przez Ministra jednolitego identyfikatora.
7.
Każdemu wzorowi elektronicznemu może być przyporządkowany tylko jeden jednolity identyfikator.
8.
Minister odmawia nadania jednolitego identyfikatora, gdy:
1)
wzór elektroniczny został stworzony niezgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz zasadami dotyczącymi minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych;
2)
wzorowi elektronicznemu został uprzednio nadany przez Ministra jednolity identyfikator;
3)
wzór elektroniczny zawiera wyróżnik sporządzony niezgodnie z zasadami publikowanymi przez Ministra na podstawie przepisów dotyczących sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych.
§  5.
1.
Udostępniany wzór elektroniczny zawiera unikalny jednolity identyfikator.
2.
Wymagania organizacyjno-techniczne doręczania i formę potwierdzania odbioru wzorów elektronicznych przez odbiorców regulują przepisy dotyczące doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych.
§  6.
1.
Formularze elektroniczne sporządzane są na podstawie wzoru elektronicznego w formatach danych zgodnych z rozporządzeniem w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.
2.
Właściwe organy władzy publicznej udostępniają formularze elektroniczne w zakresie swojej właściwości rzeczowej odbiorcom, w szczególności na swoich stronach podmiotowych WWW, w Biuletynie Informacji Publicznej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.3)).
3.
Wzory elektroniczne i formularze elektroniczne są udostępniane przez środki komunikacji elektronicznej za pomocą protokołu komunikacyjnego sieci WWW (HTTP).
4.
Właściwy organ władzy publicznej udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o sposobie i kosztach udostępniania wzoru elektronicznego na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych.
5.
Udostępnianie wzorów elektronicznych sporządzonych na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych następuje na wniosek odbiorcy.
6.
Wniosek o udostępnienie wzoru elektronicznego zawiera:
1)
wskazanie wzoru elektronicznego wraz z przyporządkowanym do niego jednolitym identyfikatorem;
2)
nazwę odbiorcy usług certyfikacyjnych ubiegającego się o udostępnienie i adres jego siedziby lub miejsca zamieszkania, w przypadku osoby fizycznej;
3)
wskazanie rodzaju powszechnie używanego, przenośnego informatycznego nośnika danych, na którym ma być udostępniony;
4)
własnoręczny podpis albo bezpieczny podpis elektroniczny odbiorcy ubiegającego się o udostępnienie.
§  7.
W przypadku Sejmu informacje, o których mowa w § 3 ust. 2 i § 6 ust. 4, oraz formularze elektroniczne, o których mowa w § 6 ust. 2, udostępniane są w systemie informacyjnym Sejmu.
§  7a. 5
System teleinformatyczny centralnego repozytorium zabezpiecza się organizacyjnie, sprzętowo i programowo przed zagrożeniami powodującymi utratę integralności i dostępności informacji przetwarzanej w tym systemie, a w uzasadnionych przypadkach również przed utratą poufności.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 oraz działem administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 64, poz. 565 oraz z 2006 r. Nr 145, poz. 1050.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.

1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
5 § 7a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.151.1078

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej.
Data aktu: 24/07/2007
Data ogłoszenia: 22/08/2007
Data wejścia w życie: 23/11/2007