Wysokość marży bankowej dla kredytów eksportowych objętych Programem DOKE.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 2 sierpnia 2007 r.
w sprawie wysokości marży bankowej dla kredytów eksportowych objętych Programem DOKE

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (Dz. U. Nr 73, poz. 762 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązujące marże bankowe określa, z uwzględnieniem ust. 2, tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
2.
Przyjmowana do ustalenia wysokości marży bankowej kwota kredytu eksportowego wyrażonego w walucie obcej wynika z przeliczenia kwoty tego kredytu na walutę polską po kursie średnim ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski w dniu zawarcia umowy kredytu eksportowego.
§  2.
1.
Marże bankowe zostają podwyższone:
1)
o 5 punktów bazowych w przypadku, gdy nabywca ma siedzibę w kraju niebędącym członkiem OECD;
2)
o 5 punktów bazowych dla banków krajowych, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych;
3)
o 5 punktów bazowych, w przypadku gdy walutą kredytu eksportowego jest złoty.
2.
Maksymalna wysokość marży bankowej wynosi 100 punktów bazowych.
§  3.
Do kredytów eksportowych objętych Programem DOKE przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz w stosunku do których przed tym dniem wydano przyrzeczenie zawarcia Umowy DOKE lub Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał wniosek o wydanie przyrzeczenia zawarcia Umowy DOKE, stosuje się marże bankowe w wysokości dotychczasowej.
§  4.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 listopada 2001 r. w sprawie wysokości marży bankowej dla kredytów eksportowych objętych Programem DOKE (Dz. U. Nr 135, poz. 1517).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA OKREŚLAJĄCA WYSOKOŚĆ MARŻY BANKOWEJ W ZALEŻNOŚCI OD KWOTY KREDYTU I OKRESU SPŁATY

Wysokość marży bankowej w ramach Programu DOKE w punktach bazowych (p.b.)*
Okres spłaty kredytu Kwota kredytu
do 50 mln zł powyżej 50 mln zł
od 2 do 5 lat włącznie 75 p.b. 70 p.b.
od 5 do 8,5 lat 80 p.b. 75 p.b.
powyżej 8,5 lat 85 p.b. 80 p.b.
* 100 punktów bazowych (p.b.) = 1 %
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 131, poz. 908 i Nr 169, poz. 1204).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024