Określenie granic Pomnika Zagłady, na obszarze którego jest położone Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, oraz obszaru i granic jego strefy ochronnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 10 lipca 2007 r.
w sprawie określenia granic Pomnika Zagłady, na obszarze którego jest położone Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, oraz obszaru i granic jego strefy ochronnej

Na podstawie art. 4 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady (Dz. U. Nr 41, poz. 412, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Granice Pomnika Zagłady, na obszarze którego jest położone Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, zwanego dalej "Pomnikiem", określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
Granice strefy ochronnej Pomnika określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
Obszar strefy ochronnej Pomnika wynosi 14,9831 ha.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 OPIS GRANIC POMNIKA ZAGŁADY, NA OBSZARZE KTÓREGO JEST POŁOŻONE MUZEUM GROSS-ROSEN W ROGOŹNICY

1. Część Pomnika położona we wsi Rogoźnica, gmina Strzegom, stanowiąca działkę nr 438:

Od północno-zachodniego narożnika działki nr 438, jako punktu początkowego, położonego na skraju kompleksu leśnego, granica biegnie linią łamaną, w bliskiej odległości od ogrodzenia Pomnika, sąsiadując z działkami o nr: 462 i 431/11, do drogi powiatowej Rogoźnica - Kostrza (działka nr 440).

Następnie granica załamuje się w kierunku południowo-zachodnim i biegnie północną stroną drogi Rogoźnica - Kostrza, do narożnika z działką nr 439/13. Stąd granica Pomnika załamuje się pod kątem zbliżonym do prostego i biegnie w kierunku północno-zachodnim linią prostą, sąsiadując z działką nr 439/13, dochodząc w odległości 298 m do ogrodzenia Pomnika. Od tego miejsca granica Pomnika załamuje się pod kątem prostym w kierunku południowo-zachodnim i biegnie linią prostą na odległość 51 m ogrodzeniem Pomnika.

Następnie ponownie załamuje się pod kątem prostym w kierunku północno-zachodnim i biegnie linią prostą ogrodzeniem Pomnika na odległość 436 m, gdzie załamuje się w kierunku południowo-zachodnim, dochodząc do drogi gminnej (działka nr 439/16).

Następnie granica biegnie północną stroną działek o nr: 439/14 i 463, dochodząc do cieku (działka nr 93), położonego w obrębie Kostrzy, gmina Strzegom. W tym miejscu granica załamuje się pod kątem zbliżonym do prostego i biegnie w bliskiej odległości od ogrodzenia Pomnika oraz wzdłuż kompleksu leśnego, w kierunku północno-wschodnim do punktu początkowego północno-zachodniego, będącego narożnikiem działki nr 438.

2. Część Pomnika zwana "Wyrobiskiem" położona na działce nr 431/11, przyległej do działki nr 438:

Granica Pomnika biegnie od punktu nr 1 położonego najbardziej na południe w kierunku północno-zachodnim, gdzie po około 266 m dochodzi do punktu nr 2, w którym załamuje się, i biegnie w kierunku północnym linią łamaną do punktu nr 4 przez punkt nr 3 (długość około 59 m). Stąd biegnie dalej w kierunku północno-zachodnim do punktu nr 6 przez punkt nr 5 (długość około 320 m). Punkt nr 6 położony jest na krańcu zachodnim Pomnika.

Następnie granica załamuje się i biegnie wzdłuż granicy leśnej w kierunku północno-wschodnim do punktu nr 7 (długość 14 m). Od punktu nr 7 granica biegnie około 104 m w kierunku południowo-wschodnim do punktu nr 8, w którym załamuje się, i biegnie w kierunku północno-wschodnim do punktu nr 9, będącego narożnikiem ogrodzenia (długość około 85 m), następnie biegnie po ogrodzeniu o długości około 66 m w kierunku północno-wschodnim do punktu nr 10 (koniec ogrodzenia).

Od tego miejsca granica Pomnika biegnie przez las w kierunku północno-wschodnim do punktu nr 12 przez punkt nr 11 (długość około 213 m). Punkt nr 12 jest wysunięty najbardziej na północ Pomnika. W punkcie nr 12 granica załamuje się i biegnie linią prostą w kierunku południowo-wschodnim, wzdłuż północno-wschodniej krawędzi wyrobiska (długość około 251 m), do punktu nr 13. Od tego miejsca granicę tworzy linia łamana o długości około 313 m, biegnąca w kierunku południowo-zachodnim wzdłuż południowo-wschodniej krawędzi wyrobiska do punktu nr 20. Od punktu nr 20 granica biegnie w linii prostej do punktu nr 21, w kierunku południowo-wschodnim (długość około 126 m). Punkt nr 21 jest narożnikiem ogrodzenia trwałego, wzdłuż którego granica biegnie dalej w kierunku południowo-wschodnim do punktu nr 22 wysuniętego najbardziej na wschód (długość około 66 m). Tu granica załamuje się w kierunku południowo-zachodnim i po około 46 m wraca do początkowego punktu nr 1.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 OPIS GRANIC STREFY OCHRONNEJ POMNIKA ZAGŁADY, NA OBSZARZE KTÓREGO JEST POŁOŻONE MUZEUM GROSS-ROSEN W ROGOŹNICY

Od północno-zachodniego narożnika Pomnika jako punktu początkowego linia granicy strefy ochronnej biegnie w kierunku południowy wschód, skrajem kompleksu leśnego górną krawędzią skarpy, oddalonej od ogrodzenia terenu Pomnika na odległość 10 m, w stronę działki nr 462.

W odległości 106 m od trójmiedzy działek o nr: 438, 462 i 431/11 skręca w kierunku północno-wschodnim. Granice strefy ochronnej Pomnika na tym odcinku wyznacza linia prosta pomiędzy dwoma wieżami dźwignic liniowo-torowych, jako przedłużenie w obu kierunkach. Na przedłużeniu, w odległości 65 m od wieży położonej najbardziej na północ, w miejscu styku z południowo-zachodnim skrajem drogi leśnej, granica załamuje się w kierunku południowo-wschodnim, na odcinku 233 m dochodząc do ruiny oficyny, wpisanej do rejestru zabytków pod nr 23. Punktem załamania granicy strefy jest górna krawędź skarpy w odległości 11,5 m od oficyny, w kierunku północnym. Stąd granica biegnie w kierunku południowym, linią łamaną, którą tworzy pięć wież dźwignic liniowo-torowych i południowo-zachodni narożnik fundamentów budowli, oddalony od ostatniej wieży o 94,5 m.

Następnie granica załamuje się w kierunku południowo-wschodnim i biegnie południową granicą działki nr 431/11 na odległość 122 m do słupka ogrodzeniowego, będącego jednocześnie południowo-zachodnim narożnikiem działki nr 431/11. Stąd ogrodzeniem działki nr 431/11 dochodzi do południowego pobocza drogi powiatowej Rogoźnica - Kostrza (działka nr 440).

W tym miejscu granica załamuje się w kierunku wsi Kostrza i biegnie południową stroną pobocza drogi powiatowej Rogoźnica - Kostrza, na odległość 230 m, i wyznacza ją punkt, który położony jest naprzeciwko południowego słupa bramy ogrodzeniowej (działki nr 439/13). Od wymienionego punktu granica biegnie w kierunku północno-zachodnim, w linii oddalonej o 30 m od południowo-zachodniej granicy Pomnika przez zarośla, dochodząc w odległości 18 m od ogrodzenia, będącego narożnikiem granicy Pomnika. Następnie dochodzi do drogi gminnej (działka nr 439/16), a punktem załamania jest wschodni słup bramy ogrodzeniowej. Od tego miejsca granica biegnie północną stroną drogi gminnej (działka nr 439/16) do punktu, który leży na przedłużeniu linii granicznej działki nr 405 (kompleksu leśnego) położonej w obrębie Kostrza w jej północno-zachodniej części, a narożny punkt graniczny nr 304 wyznacza załamanie granicy strefy. Z tego miejsca granica biegnie w kierunku zachodnim granicami działek o nr: 439/10 i 439/15, dochodząc do granicy działki nr 439/14, gdzie pod kątem prostym załamuje się w kierunku południowym, przebiegając granicami działek o nr: 439/14 i 439/10 do cieku (działka nr 93), położonego w obrębie Kostrza gminy Strzegom.

Następnie granica biegnie prawym północnym brzegiem cieku (działka nr 93) do narożnika Pomnika, gdzie w odległości 15 m od niego załamuje się w kierunku północno-wschodnim, równolegle do granicy Pomnika, i łączy się z punktem początkowym granicy strefy ochronnej, położonym przy narożniku wysuniętym najbardziej na północ.

1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 131, poz. 911).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 oraz z 2006 r. Nr 220, poz. 1600.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.134.943

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie granic Pomnika Zagłady, na obszarze którego jest położone Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, oraz obszaru i granic jego strefy ochronnej.
Data aktu: 10/07/2007
Data ogłoszenia: 26/07/2007
Data wejścia w życie: 27/10/2007