Zm.: rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 31 marca 2006 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych2)

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215, poz. 1823 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie opłat konsularnych (Dz. U. Nr 156, poz. 1530) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. W przypadku zmian notowań kursu waluty, w której pobierana jest opłata kosularna, w stosunku do euro, konsul dokonuje korekty stosowanych stawek opłat konsularnych, jeżeli na koniec kwartału zmiana ta przekroczy 5 %.";

2)
w § 10 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) czynności konsularne określone w pozycjach 1, 2, 4 i 7 Taryfy Opłat Podstawowych, wykonywane na rzecz:

a) osób, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu miały ukończone 70 lat,

b) osób, o których mowa w § 11 ust. 1 lit. b, jeżeli ich pobyt za granicą jest związany z długotrwałym leczeniem lub z koniecznością poddania się operacji,

c) osób, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej,

d) żołnierzy niezawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami kraju.";

3)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Obniża się o 25 %, zaokrąglając do pełnych jednostek w górę, opłatę konsularną za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dla małoletnich oraz uczniów i studentów szkół wyższych do ukończenia 26. roku życia.

2. Nie pobiera się opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy cudzoziemcowi będącemu członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej.

3. Za członka rodziny obywatela UE uważa się:

a) małżonka obywatela UE,

b) bezpośredniego zstępnego obywatela UE lub bezpośredniego zstępnego jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka,

c) bezpośredniego wstępnego obywatela UE lub bezpośredniego wstępnego jego małżonka, pozostającego na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka.

4. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 2, przysługuje także cudzoziemcowi będącemu członkiem rodziny obywatela Konfederacji Szwajcarskiej.

5. Do szczegółowego określenia, kogo należy uważać za członka rodziny obywatela Konfederacji Szwajcarskiej, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.";

4)
w § 14 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Obniżenie opłaty konsularnej dokonuje się odpowiednio w wysokości 25 % albo 50 %, albo 75 %, zaokrąglając do pełnych jednostek w górę, biorąc pod uwagę okoliczności danego przypadku oraz słuszny interes strony.";

5)
w § 16 w ust. 1 po lit. f dodaje się lit. g w brzmieniu:

"g) dodatkowych kosztów zleconego przez stronę doręczenia paszportu w sposób, o którym mowa w przepisach o wzorach oraz trybie wydawania paszportów.";

6)
w załączniku do rozporządzenia w części I po pozycji 5 dodaje się pozycję 5a w brzmieniu:
5a Wydanie paszportu tymczasowego przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu tymczasowego, jeżeli paszport tymczasowy został utracony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza 20
7)
w załączniku do rozporządzenia w części IV uchyla się pozycję 37;
8)
w załączniku do rozporządzenia w części VI pozycja 54 otrzymuje brzmienie:
54 Przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed konsulem, sporządzenie protokołu ze złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, zorganizowanie uroczystości w urzędzie konsularnym oraz doręczenie odpisu aktu małżeństwa 150
9)
w załączniku do rozporządzenia w części IX:
a)
pozycja 71 otrzymuje brzmienie:
71 Przekazanie korespondencji do kraju drogą urzędową 15
b)
po pozycji 71 dodaje się pozycje 72 i 73 w brzmieniu:
72 Przyjęcie wniosku i opracowanie dokumentacji w sprawie o nadanie numeru PESEL wraz z doręczeniem decyzji 20
73 Przyjęcie i przekazanie do właściwego organu w kraju wniosku o udzielenie zgody na służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej 25
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220, poz. 1898).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje częściowego wdrożenia dyrektywy 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Państw Członkowskich, zmieniającej rozporządzenie (EWG) nr 1612/68 i uchylającej dyrektywy 64/221/EWG, 68/360/EWG, 72/194/EWG, 73/148/EWG, 75/34/EWG, 75/35/EWG, 90/364/EWG i 93/96/EWG (Dz. Urz. WE L 158 z 30.04.2004 r., str. 77 i n.).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024