Szczegółowe zasady i tryb finansowania kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 stycznia 2006 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu finansowania kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa

Na podstawie art. 147m pkt 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1) 1
szczegółowe zasady i tryb finansowania kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa, zwanego dalej "kontyngentem", w celu udziału w:
a)
organizowaniu i kontroli ruchu granicznego,
b)
organizowaniu ochrony granicy państwowej,
c)
zapewnieniu bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej,
d)
rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terroryzmem,
e)
szkoleniu i ćwiczeniach służb granicznych,
f)
przedsięwzięciach reprezentacyjnych

- zwanych dalej "przedsięwzięciami zagranicznymi";

2)
podmiot właściwy w sprawach obsługi finansowej.
§  2.
1.
Wydatki związane z utworzeniem kontyngentu i jego użyciem w przedsięwzięciach zagranicznych, zwane dalej "wydatkami", są finansowane z budżetu ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2.
Wydatki mogą być finansowane w całości lub w części również ze środków przyznanych na ten cel przez organizację międzynarodową lub państwo organizujące przedsięwzięcie zagraniczne.
3.
Wydatki ze środków, o których mowa w ust. 1 i 2, realizuje Komendant Główny Straży Granicznej.
§  3.
1.
Jeżeli z umowy międzynarodowej wynika obowiązek ubezpieczenia wyposażenia kontyngentu poza granicami państwa, wydatki z tego tytułu są pokrywane ze środków, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2.
2.
Zakres i sumę ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, określa umowa ubezpieczenia.
§  4.
1.
Obsługę finansową kontyngentu prowadzi Komenda Główna Straży Granicznej.
2.
Komendant Główny Straży Granicznej może zlecić prowadzenie obsługi finansowej kontyngentu:
1)
oddziałowi Straży Granicznej;
2)
innej jednostce organizacyjnej sektora finansów publicznych wybranej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych, na podstawie umowy zawartej z kierownikiem tej jednostki.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 2 pkt 2, w szczególności określa:
1)
zakres i warunki prowadzenia obsługi finansowej kontyngentu;
2)
formę i terminy przekazywania i rozliczania środków finansowych;
3)
formę i terminy sporządzania dokumentów rozliczeniowych;
4)
wysokość wynagrodzenia z tytułu prowadzenia obsługi finansowej.
§  5.
1.
Środki finansowe przeznaczone na wydatki związane z przygotowaniem w kraju kontyngentu do wykonywania zadań poza granicami państwa mogą być przekazywane zaliczkowo.
2.
Wysokość zaliczki, o której mowa w ust. 1, ustala się na podstawie kalkulacji kosztów ujętych w preliminarzu wydatków.
3.
Środki finansowe przekazane zaliczkowo podlegają rozliczeniu z Komendą Główną Straży Granicznej nie później niż do dnia 10 grudnia danego roku budżetowego.
§  6.
1.
Wydatki obejmują ogół kosztów utworzenia i użycia kontyngentu, w szczególności z tytułu:
1)
wypłaty należności dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i pracowników, o których mowa w art. 147f ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej;
2)
zakupu, konserwacji i naprawy wyposażenia;
3)
przewozu osób wchodzących w skład kontyngentu i jego wyposażenia;
4)
zakwaterowania, wyżywienia, leczenia i ochrony zdrowia osób, o których mowa w pkt 3;
5)
łączności i transportu, w tym zakupu paliwa i materiałów eksploatacyjnych;
6)
wydatków na cele reprezentacyjne oraz inne niezbędne potrzeby w rejonie działania kontyngentu;
7)
obsługi bankowej.
2.
Do wydatków, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się uposażenia zasadniczego, dodatków do uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, do których funkcjonariusz Straży Granicznej zachowuje prawo w czasie delegowania do pełnienia służby w kontyngencie.
§  7.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku określenia zasad i trybu finansowania kontyngentu w umowie międzynarodowej zawartej z organizacją międzynarodową lub państwem organizującym przedsięwzięcie zagraniczne.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2008 r. (Dz.U.08.116.735) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2008 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.6.35

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb finansowania kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa.
Data aktu: 03/01/2006
Data ogłoszenia: 17/01/2006
Data wejścia w życie: 25/01/2006