Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 13 lutego 2006 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
2)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
3)
ocenianym - należy przez to rozumieć radcę albo starszego radcę Prokuratorii Generalnej, podlegającego ocenie kwalifikacyjnej;
4)
oceniającym - należy przez to rozumieć dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej, w którym jest zatrudniony oceniany, albo Prezesa Prokuratorii Generalnej w stosunku do ocenianego zatrudnionego w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej.
§  2.
1.
Oceniający wyznacza termin dokonania oceny kwalifikacyjnej radcy albo starszego radcy Prokuratorii Generalnej, pisemnie informując ocenianego o tym terminie z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.
2.
Pismo zawiadamiające o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem jego odbioru.
§  3.
1.
Oceniający, w ramach oceny kwalifikacyjnej, ocenia sposób wykonywania zadań i czynności służbowych przez ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną na podstawie własnej wiedzy, a także:
1)
dokumentacji, obejmującej charakterystykę ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną, uwzględniającą fakty i okoliczności wskazujące na spełnianie albo niespełnienie przez ocenianego kryteriów, o których mowa w § 4, oraz pisemną opinię o ocenianym;
2)
akt osobowych ocenianego;
3)
informacji pochodzących od przełożonych kierownika komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony oceniany, oraz od kierowników innych komórek organizacyjnych danej jednostki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej;
4)
rozmowy, o której mowa w § 6.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 1, sporządza kierownik komórki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej, w której jest zatrudniony oceniany, zwany dalej "bezpośrednim przełożonym ocenianego".
3.
Oceniający może zażądać informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 3, o ile takie informacje są niezbędne do dokonania oceny kwalifikacyjnej.
§  4.
Kryteriami, którymi oceniający kieruje się, dokonując oceny kwalifikacyjnej, są:
1)
staranność, rzetelność i terminowość wykonywania zadań i czynności służbowych;
2)
zgodność postępowania ze złożonym ślubowaniem;
3)
umiejętność planowania i organizowania zadań oraz czynności służbowych.
§  5.
1.
Oceniający może w każdym czasie zmienić termin dokonania oceny kwalifikacyjnej.
2.
Oceniający wyznacza nowy termin dokonania oceny kwalifikacyjnej w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy ocenianego, uniemożliwiającej dokonanie tej oceny w wyznaczonym terminie.
3.
Oceniający niezwłocznie pisemnie zawiadamia ocenianego o nowym terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej. Przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Oceniany może złożyć do oceniającego wniosek o przeprowadzenie rozmowy w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia go o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej.
2.
W przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzenie rozmowy może nastąpić z inicjatywy oceniającego.
3.
Rozmowę przeprowadza się w terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, o którym mowa w § 2 ust. 1 albo § 5 ust. 3.
4.
Podczas rozmowy umożliwia się ocenianemu swobodne wypowiadanie się co do:
1)
zakresu i charakteru zadań i czynności służbowych, jakie wykonywał w okresie objętym oceną kwalifikacyjną;
2)
innych faktów lub okoliczności, które mogą mieć wpływ na ocenę kwalifikacyjną.
5.
W rozmowie mogą uczestniczyć bezpośredni przełożony ocenianego oraz jego przełożeni, chyba że oceniany wyrazi sprzeciw.
§  7.
1.
Ocena kwalifikacyjna obejmuje oceny cząstkowe, odnoszące się do każdego z kryteriów określonych w § 4, według pięciostopniowej skali:
1)
5 - wyróżniający;
2)
4 - bardzo dobry;
3)
3 - dobry;
4)
2 - zadowalający;
5)
1 - niezadowalający.
2.
Ocenę kwalifikacyjną oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen cząstkowych, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Niezadowalająca ocena cząstkowa, odnosząca się do kryterium określonego w § 4 pkt 1 lub 2, przesądza o niezadowalającej ocenie kwalifikacyjnej.
4.
Oceniający uzasadnia ocenę kwalifikacyjną, wskazując przesłanki jej dokonania.
§  8.
1.
Dokonaną ocenę kwalifikacyjną dokumentuje się przez sporządzenie arkusza oceny kwalifikacyjnej, według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
2.
Arkusz oceny kwalifikacyjnej sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi dołącza się do jego akt osobowych.
3.
Do arkusza oceny kwalifikacyjnej dołączonego do akt osobowych ocenianego załącza się kopię pisma zawiadamiającego ocenianego o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, wraz z potwierdzeniem jego doręczenia ocenianemu, o którym mowa w § 2 ust. 2 i § 5 ust. 3.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2006 r.
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1894).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

ARKUSZ OCENY KWALIFIKACYJNEJ

radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

wzór

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024