Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu Rekompensacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 20 grudnia 2005 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Rekompensacyjnego

Na podstawie art. 29 ust. 8 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 i Nr 169, poz. 1420) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu Rekompensacyjnego, utworzonego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418).
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Funduszu - należy przez to rozumieć Fundusz Rekompensacyjny utworzony na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
dysponencie Funduszu - należy przez to rozumieć ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa;
3)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
1.
Fundusz stanowi wyodrębniony rachunek bankowy.
2.
Obsługę finansowo-księgową Funduszu prowadzi urząd obsługujący dysponenta Funduszu.
§  4.
1.
Roczny plan finansowy Funduszu, zwany dalej "planem", obejmuje:
1)
przychody i rozchody;
2)
stan środków obrotowych na początek i koniec roku budżetowego, w tym należności i zobowiązania.
2.
Dysponent Funduszu zapewnia zgodność projektu planu z projektem ustawy budżetowej. Do czasu zatwierdzenia przez dysponenta Funduszu planu na podstawie kwot ujętych w ustawie budżetowej podstawą gospodarki finansowej Funduszu jest projekt planu.
3.
W terminie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej dysponent Funduszu zatwierdza plan, z uwzględnieniem kwot wynikających z ustawy budżetowej.
§  5.
1.
Dysponent Funduszu może wystąpić corocznie do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o udzielenie pożyczki, o której mowa w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy, w przypadku, gdy w jego ocenie stan środków Funduszu na rachunku bankowym może być niewystarczający na wypłatę świadczeń pieniężnych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy.
2.
Kwota pożyczki nie może przekraczać kwoty określonej w ustawie budżetowej.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
kwotę pożyczki;
2)
szczegółową analizę przewidywanego stanu rachunku na okres danego roku wraz ze wskazaniem przewidywanych za ten okres obrotów na rachunku;
3)
kwotę przewidywanych świadczeń pieniężnych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy;
4)
uzasadnienie konieczności poniesienia przez dysponenta Funduszu wydatków, ze wskazaniem zdarzeń uzasadniających wypłaty;
5)
dokument bankowy potwierdzający stan środków na rachunku na dzień poprzedzający dzień sporządzenia wniosku.
4.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w ust. 3, minister właściwy do spraw finansów publicznych wzywa dysponenta Funduszu do jego uzupełnienia lub poprawienia w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
5.
Wniosek nieuzupełniony lub niepoprawiony w terminie, o którym mowa w ust. 4, nie podlega rozpatrzeniu.
6.
Pożyczka udzielana jest na podstawie corocznie zawieranej umowy pomiędzy ministrem właściwym do spraw finansów publicznych a dysponentem Funduszu.
7.
Wypłata pożyczki następuje transzami w wysokości różnicy pomiędzy kwotą uznanych przez dysponenta Funduszu wartości świadczeń pieniężnych przypadających do wypłaty a stanem środków na rachunku Funduszu. Wypłata poszczególnych transz dokonywana jest na podstawie informacji przekazywanych przez dysponenta Funduszu co najmniej na 10 dni przed terminem przekazania danej transzy pożyczki.
8.
Z tytułu udzielonej pożyczki Skarb Państwa nie pobiera opłat lub prowizji.
9.
Terminy przekazywania kwot poszczególnych transz pożyczki, wysokość oprocentowania pożyczki oraz terminy płatności odsetek określa umowa pożyczki.
10.
Zwrot udzielonej pożyczki następuje w ratach i w terminach określonych w umowie pożyczki.
§  6.
Wydatki ujęte w planie powinny być dokonywane w granicach kwot określonych w tym planie, zgodnie z przeznaczeniem, w ramach posiadanych środków finansowych, obejmujących bieżące przychody i środki pozostałe z okresów poprzednich.
§  7.
Dysponent Funduszu monitoruje realizację planu. Przebieg wypłat świadczeń pieniężnych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest monitorowany w oparciu o raport miesięczny przekazany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1894).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024