Prowadzenie ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 25 stycznia 2006 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni

Na podstawie art. 66a ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 i Nr 267, poz. 2255) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające;
2)
wzór formularza do ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające oraz miejsce i termin składania formularza.
§  2. 
1. 
Ewidencję żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające, zwaną dalej "ewidencją", prowadzi się według podziału tych obiektów w zależności od rodzaju na:
1)
barki z własnym napędem;
2)
barki holowane;
3)
barki pchane;
4)
holowniki;
5)
pchacze;
6)
statki pasażerskie służące do przewozu więcej niż 12 pasażerów;
7)
pozostałe obiekty pływające.
2. 
Ewidencję w odniesieniu do:
1)
barek, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, prowadzi się według ich nośności w tonach;
2)
holowników i pchaczy, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, prowadzi się według mocy silnika w kW.
3. 
Ewidencję zestawu pchanego albo holowanego, składającego się odpowiednio z pchacza albo holownika i barek pchanych albo holowanych, prowadzi się w odniesieniu do każdego obiektu pływającego wchodzącego w skład tego zestawu.
4. 
Kierownik śluzowanej barki z własnym napędem, zestawu pchanego albo holowanego podaje obsłudze śluzy dane dotyczące odpowiednio nośności barki z własnym napędem, barek pchanych albo holowanych, określonej w tonach, oraz mocy silnika pchacza albo holownika, określonej w kW.
§  3. 
Wzór formularza do ewidencji, o którym mowa w § 1 pkt 2, zwanego dalej "formularzem", jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Ewidencję prowadzi się na bieżąco, odrębnie w odniesieniu do każdej śluzy i pochylni, rejestrując obiekty pływające według podziału, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. 
Przejście tego samego obiektu pływającego przez kilka śluz i pochylni podczas jednego rejsu jest ewidencjonowane na każdej śluzie i pochylni.
3. 
Ewidencję prowadzi się za każdy miesiąc kalendarzowy, z okresu dostępności śluzy i pochylni dla żeglugi.
§  5. 
1. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej sporządza za każdy rok kalendarzowy ewidencję zbiorczą żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające na śródlądowej drodze wodnej, na której są one zlokalizowane, lub na jej odcinku lub grupie dróg wodnych, zwaną dalej "ewidencją zbiorczą", na podstawie danych zawartych w ewidencji.
2. 
Wzór formularza do ewidencji zbiorczej, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Ewidencję zbiorczą sporządza się w odniesieniu do śródlądowych dróg wodnych, ich odcinków lub grupy dróg wodnych, uwzględniając klasę drogi wodnej.
4. 
Ewidencję zbiorczą sporządza się zgodnie z wykazem śródlądowych dróg wodnych, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5. 
W celu sporządzenia ewidencji zbiorczej dane z ewidencji dotyczące:
1)
śluzy Czersko Polskie i śluzy Miejskiej w miejscowości Bydgoszcz są przekazywane przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu;
2)
śluzy Koźle w miejscowości Kędzierzyn-Koźle są przekazywane przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
6. 
Dane, o których mowa w ust. 4, są przekazywane w terminie 14 dni po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego.
§  6. 
1. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej przekazuje jeden egzemplarz ewidencji zbiorczej:
1)
Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej2),
2)
jednostce określonej w przepisach ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.)

- do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

2. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej przechowuje jeden egzemplarz ewidencji zbiorczej, o którym mowa w ust. 1, przez co najmniej 3 lata.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).

2) Zgodnie z art. 218a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne określone w ustawie zadania i kompetencje Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wykonuje minister właściwy do spraw gospodarki wodnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

FORMULARZ DO EWIDENCJI ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZY I POCHYLNI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

FORMULARZ DO EWIDENCJI ZBIORCZEJ ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZ I POCHYLNI NA ŚRÓDLĄDOWEJ DRODZE WODNEJ W ........ ROKU

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WYKAZ ŚRÓDLĄDOWYCH DRÓG WODNYCH OBJĘTYCH EWIDENCJĄ ZBIORCZĄ ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZ I POCHYLNI

I. Śródlądowe drogi wodne, ich odcinki i grupy dróg wodnych o znaczeniu transportowym:

1) Odra od śluzy Koźle w miejscowości Kędzierzyn-Koźle do miejscowości Malczyce, wraz z jej szlakiem bocznym od śluzy Opatowice do śluzy Miejskiej w miejscowości Wrocław;

2) Kanał Gliwicki;

3) Kanał Bydgoski i rzeka Brda od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Wisły;

4) Kanał Ślesiński;

5) rzeka Noteć dolna od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia rzeki Drawy;

6) rzeka Wisła od ujścia rzeki Przemszy do stopnia wodnego Przewóz włącznie i Kanał Łączański;

7) rzeka Wisła od miejscowości Płock do stopnia wodnego Włocławek włącznie i Kanał Żerański;

8) rzeka Nogat, rzeka Szkarpawa i rzeka Martwa Wisła.

II. Śródlądowe drogi wodne i grupy dróg wodnych o znaczeniu dla turystyki wodnej:

1) Kanał Augustowski;

2) rzeka Noteć górna od jeziora Gopło do połączenia z Kanałem Górnonoteckim i Kanał Górnonotecki;

3) system Wielkich Jezior Mazurskich;

4) Kanał Elbląski od jeziora Druzno do jeziora Szeląg Wielki.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.21.162

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni.
Data aktu: 25/01/2006
Data ogłoszenia: 09/02/2006
Data wejścia w życie: 24/02/2006