Szczegółowe warunki i tryb udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO1)
z dnia 17 października 2006 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 28 ust. 1c ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na zadania ważne z punktu widzenia regionalnej polityki kulturalnej.
2.
W celu otrzymania dotacji, o której mowa w ust. 1, państwowe instytucje kultury powinny spełniać łącznie następujące warunki:
1)
mieć siedzibę na obszarze działania właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego;
2)
wystąpić z wnioskiem o udzielenie dotacji, zwanym dalej "wnioskiem", do właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, wskazując na związek zadania z regionalną polityką kulturalną oraz rządowymi programami z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
3.
Wniosek składa się w terminie ustalonym przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego.
4.
Wniosek zawiera w szczególności:
1)
nazwę, siedzibę i adres państwowej instytucji kultury będącej wnioskodawcą;
2)
rodzaj zadania i jego związek z regionalną polityką kulturalną oraz rządowymi programami z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
3)
wysokość wnioskowanej dotacji;
4)
harmonogram realizacji zadania;
5)
oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
6)
preliminarz całkowitych kosztów zadania i źródła jego finansowania.
§  2.
1.
Wnioski po zarejestrowaniu są poddawane procedurze oceny formalnej i rachunkowej, a następnie ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez właściwą komórkę organizacyjną urzędu obsługującego organ jednostki samorządu terytorialnego, zwaną dalej "komórką organizacyjną".
2.
W przypadku wniosków zawierających uchybienia formalne komórka organizacyjna wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w wyznaczonym przez nią terminie.
3.
Nieuzupełnienie braków formalnych w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
4.
Komórka organizacyjna rozpatruje wniosek w terminie do 3 miesięcy od dnia złożenia.
5.
Zaakceptowany przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego wniosek stanowi podstawę do zawarcia z wnioskodawcą umowy.
§  3.
Terminy składania wniosków oraz procedura ich oceny są ogłaszane w Biuletynie Informacji Publicznej, w siedzibie urzędu obsługującego organ jednostki samorządu terytorialnego oraz na jego stronie internetowej.
§  4.
Umowa o udzieleniu dotacji powinna zawierać w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego realizacji;
2)
kwotę dotacji oraz termin i tryb przekazywania środków, z uwzględnieniem § 5;
3)
zobowiązanie wnioskodawcy do poddania się kontroli;
4)
sposób rozliczenia dotacji, z uwzględnieniem § 6;
5)
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanej dotacji albo dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.
§  5.
1.
Przekazywanie dotacji odbywa się:
1)
w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub jako refundacja poniesionych wydatków;
2)
na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy.
2.
Dla środków z dotacji wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję.
§  6.
1.
Wnioskodawca jest obowiązany do przedstawienia komórce organizacyjnej rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym zgodnie z treścią umowy, w terminie do 60 dni od zakończenia zadania, a w przypadku inwestycji - w terminie do 90 dni.
2.
W przypadku stwierdzenia wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.3)), w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
3.
Środki, o których mowa w ust. 2, podlegają zwrotowi w terminie 21 dni od dnia stwierdzenia wykorzystania ich niezgodnie z przeznaczeniem lub stwierdzenia ich pobrania w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, naliczonymi odpowiednio od dnia przekazania środków lub stwierdzenia nieprawidłowego ich naliczenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rozwoju Regionalnego kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju Regionalnego (Dz. U. Nr 131, poz. 916).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 364, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 162, poz. 1568 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 11, poz. 96 i Nr 261, poz. 2598 oraz z 2005 r. Nr 131, poz. 1091 i Nr 132, poz. 1111.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218 i Nr 187, poz. 1381.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.202.1490

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego.
Data aktu: 17/10/2006
Data ogłoszenia: 08/11/2006
Data wejścia w życie: 23/11/2006