Wykonywanie przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zadań z zakresu służby cywilnej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 października 2006 r.
w sprawie wykonywania przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zadań z zakresu służby cywilnej

Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 170, poz. 1218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organizację, zasady i tryb wykonywania przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zwanej dalej "Kancelarią", zadań z zakresu służby cywilnej, w tym w szczególności:
1)
nadzoru nad przestrzeganiem zasad służby cywilnej;
2)
upowszechniania informacji na temat służby cywilnej, w tym o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej;
3)
kierowania procesem zarządzania kadrami w służbie cywilnej;
4)
gromadzenia informacji o korpusie służby cywilnej;
5)
planowania i nadzorowania wykorzystania środków, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej;
6)
planowania, organizowania i nadzorowania szkoleń centralnych w służbie cywilnej.
§  2.
W ramach nadzoru nad przestrzeganiem zasad służby cywilnej Szef Kancelarii w szczególności:
1)
analizuje przekazywane przez dyrektorów generalnych urzędów informacje na temat realizacji zasad służby cywilnej oraz stosowania wytycznych i poleceń w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej, wydawanych przez Prezesa Rady Ministrów;
2)
może wyznaczyć swojego przedstawiciela do obserwowania przestrzegania zasad służby cywilnej podczas postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie, prowadzonego przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej;
3)
analizuje informacje o przeprowadzonych postępowaniach kwalifikacyjnych dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie, otrzymywane z Krajowej Szkoły Administracji Publicznej niezwłocznie po zakończeniu tych postępowań;
4)
może wydawać polecenia w celu usunięcia stwierdzonych uchybień w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz kontrolować ich wykonanie.
§  3.
Upowszechniając informacje na temat służby cywilnej, Szef Kancelarii w szczególności:
1)
umożliwia dyrektorom generalnym urzędów umieszczanie ogłoszeń o naborze w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii;
2)
udostępnia informacje o funkcjonowaniu służby cywilnej, w tym o zasadach naboru do korpusu służby cywilnej, za pośrednictwem publikacji, mediów i Internetu;
3)
promuje działania kształtujące wizerunek służby cywilnej.
§  4.
Kierując procesem zarządzania kadrami w służbie cywilnej, Szef Kancelarii w szczególności:
1)
analizuje przekazywane przez dyrektorów generalnych urzędów informacje na temat potrzeb kadrowych i finansowych urzędu pod kątem zapewnienia racjonalnej polityki personalnej w służbie cywilnej;
2)
dokonuje analizy porównawczej przekazywanych przez dyrektorów generalnych urzędów opisów i wartościowania stanowisk pracy, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia odpowiednich standardów jakościowych przyczyniających się do realizacji zadań urzędów;
3)
podejmuje działania zmierzające do zapewnienia efektywnego i spójnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej.
§  5.
Szef Kancelarii gromadzi w formie bazy danych oraz zestawień, przekazywane przez dyrektorów generalnych urzędów, informacje o korpusie służby cywilnej, w szczególności w zakresie:
1)
praw i obowiązków pracowniczych członków korpusu służby cywilnej;
2)
poziomu i struktury wynagrodzeń w urzędach.
§  6.
Planowanie i nadzorowanie wykorzystania środków finansowych na wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia zasadnicze, dodatki specjalne, dodatki służby cywilnej i dodatki zadaniowe, oraz szkolenia członków korpusu służby cywilnej przez Szefa Kancelarii polega w szczególności na:
1)
analizowaniu przekazywanych przez dyrektorów generalnych urzędów informacji o zapotrzebowaniu urzędu na środki finansowe na wynagrodzenia i szkolenia członków korpusu służby cywilnej na kolejny rok oraz na kolejne trzy lata;
2)
przygotowywaniu projektu limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na dany rok budżetowy i trzyletniego planu limitu mianowań.
§  7.
W ramach planowania, organizowania i nadzorowania szkoleń centralnych w służbie cywilnej Szef Kancelarii w szczególności:
1)
analizuje zgłaszane przez dyrektorów generalnych urzędów potrzeby szkoleniowe urzędów dotyczące priorytetów i rodzajów szkoleń w służbie cywilnej na kolejny rok oraz na kolejne trzy lata w celu ustalenia corocznego planu szkoleń centralnych w służbie cywilnej;
2)
kontroluje organizowanie szkoleń centralnych pod kątem zgodności z obowiązującymi warunkami organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej.
§  8.
1.
Szef Kancelarii wykonuje zadania z zakresu służby cywilnej przy pomocy Kancelarii i może upoważniać pracowników Kancelarii do wykonywania tych zadań w swoim imieniu.
2.
Przy wykonywaniu zadań, o których mowa w ust. 1, Szef Kancelarii współdziała z dyrektorami generalnymi urzędów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.198.1456

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zadań z zakresu służby cywilnej.
Data aktu: 30/10/2006
Data ogłoszenia: 31/10/2006
Data wejścia w życie: 08/11/2006