Tryb udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 2006 r.
w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej

Na podstawie art. 199f ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej;
2)
wzór wniosku o udzielenie zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej;
3)
zakres informacji udzielanych organom właściwym w sprawach wydawania zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.
§  2.  1
 Zgodę lub odmowę udzielenia zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej wydaje się w formie decyzji administracyjnej na pisemny wniosek zainteresowanego obywatela polskiego, z tym że obywatele polscy będący byłymi żołnierzami zawodowymi składają wniosek za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wzór wniosku określa załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
1.  2
 Organ właściwy do wydania decyzji w sprawie zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej przed wydaniem decyzji uzyskuje informacje, o których mowa w art. 199b i art. 199c ust. 1 pkt 3 i 4 i ust. 2 pkt 1-5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zgromadzone w ewidencji wojskowej, od wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, a jeżeli wnioskodawca zamieszkuje za granicą - od wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce ostatniego pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.
2. 
W przypadku byłych żołnierzy zawodowych, wraz z ich wnioskami przekazywanymi do organu właściwego do wydania zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej - wojskowy komendant uzupełnień przesyła informacje, o których mowa w ust. 1.
§  4. 
Organy właściwe w sprawach wydawania zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, przed wydaniem zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, zasięgają informacji od ministra właściwego do spraw zagranicznych w szczególności w zakresie, czy służba ta nie narusza interesów Rzeczypospolitej Polskiej oraz czy nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe.
§  5. 
Decyzja o udzieleniu zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej zawiera:
1)
nazwę obcego wojska lub obcej organizacji wojskowej;
2)
okres, na jaki udziela się zgody;
3)
pouczenie o obowiązku powiadomienia polskiego urzędu konsularnego o terminie i miejscu rozpoczęcia oraz zakończenia służby w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.
§  6. 
1. 
Polski urząd konsularny, po otrzymaniu informacji o terminie i miejscu rozpoczęcia oraz zakończenia służby w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, przekazuje niezwłocznie tę informację organowi, który udzielił obywatelowi polskiemu zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, a w przypadku osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej również właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
2. 
Polski urząd konsularny, po otrzymaniu informacji, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o służbie zastępczej (Dz. U. Nr 180, poz. 1496), zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące osoby zgłaszającej informację albo Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa-Śródmieście - w przypadku braku danych dotyczących właściwości wojskowego komendanta uzupełnień względem tej osoby.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 kwietnia 2006 r.1).
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej (Dz. U. Nr 175, poz. 1813).

ZAŁĄCZNIK  3

WZÓR WNIOSKU O UDZIELENIE ZGODY NA SŁUŻBĘ W OBCYM WOJSKU LUB W OBCEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ

........................

(miejscowość, data)

..................................

(imię (imiona) i nazwisko)

..................................

(imię ojca)

..................................

(nazwisko rodowe)

..................................

(nr ewidencyjny PESEL)

..................................

(adres zameldowania, kod pocztowy)

..................................

(przynależność ewidencyjna do

Wojskowej Komendy Uzupełnień)

...............................

adresat (odpowiednie wpisać):

1) Minister Spraw Wewnętrznych

i Administracji,

2) Minister Obrony Narodowej

(w przypadku byłych

żołnierzy zawodowych)

WNIOSEK

o udzielenie zgody na służbę w .............................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

(w treści wniosku należy podać: nazwę obcego wojska lub

obcej organizacji wojskowej, państwo, w którym będzie

pełniona służba, zamierzony czas pełnienia służby,

przewidywany czas rozpoczęcia służby)

Jednocześnie przyjmuję do wiadomości, że na podstawie art.

199e ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym

obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r.

Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), udzielenie zgody na służbę

w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej nie rodzi

odpowiedzialności organów Rzeczypospolitej Polskiej za

następstwa podjęcia tej służby.

.........................

(podpis wnioskodawcy)

Do wniosku należy dołączyć:

1) zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru

Karnego (art. 199a ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967

r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej

Polskiej),

2) dowód zapłaty opłaty skarbowej, w wysokości określonej w

ust. 53 części I załącznika do ustawy z dnia 16 listopada

2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z

późn. zm.).

Pouczenie:

Jeżeli dowód zapłaty opłaty skarbowej nie został złożony wraz z niniejszym wnioskiem, należy go dołączyć nie później

niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku (§ 3 ust. 1

rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r.

w sprawie zapłaty opłaty skarbowej - Dz. U. Nr 187, poz.

1330).

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 2009 r. (Dz.U.09.84.702) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 2009 r. (Dz.U.09.84.702) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 maja 2009 r. (Dz.U.09.84.702) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.19.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.
Data aktu: 24/01/2006
Data ogłoszenia: 06/02/2006
Data wejścia w życie: 20/04/2006