Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 września 2006 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby

Na podstawie art. 56 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 80, poz. 412, z 2000 r. Nr 46, poz. 540 oraz z 2002 r. Nr 151, poz. 1257) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, powinny zawierać: imię i nazwisko, imię ojca oraz numer ewidencyjny PESEL poborowego, nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której poborowy ma pełnić służbę, oraz datę stawienia się do służby.";

2)
w § 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kartę skierowania doręcza się nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie, lub w terminie krótszym, za pisemną zgodą poborowego.";

3)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. 1. Koszty przejazdu do miejsca pełnienia służby poborowych skierowanych do służby w formacjach uzbrojonych oraz koszty przejazdu do wybranej miejscowości na obszarze państwa poborowych zwolnionych z tej służby pokrywają organy, które wystąpiły z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do tej służby.

2. Za koszty, o których mowa w ust. 1, uznaje się koszty przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego pociągiem osobowym lub pospiesznym w klasie drugiej albo autobusowego w komunikacji zwykłej lub pospiesznej, a w przypadku braku takiego środka - koszty przejazdu najtańszym dostępnym środkiem transportu zbiorowego.

3. Zwrotu kosztów przejazdu dokonuje się na podstawie udokumentowanego oświadczenia lub w drodze wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.

4. Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje w przypadku zapewnienia bezpłatnego przejazdu lub gdy przejazd następuje w granicach miejscowości, w której znajduje się miejsce pełnienia służby w formacjach uzbrojonych.";

4)
w § 14:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej po upływie 12 miesięcy jej pełnienia, z uwzględnieniem terminów zwalniania z tej służby lub ograniczenia czasu jej trwania, ustalonych na podstawie art. 56 ust. 1b lub 1c ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą".",

b)
w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) uznania go ze względu na stan zdrowia za:

a) czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,

b) niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,

c) trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,",

c)
dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Powołanie, o którym mowa w ust. 4, może nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych albo od dnia ustania przyczyn wyłączających możliwość tego powołania.";

5)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.

2. Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a i b, pkt 2 i 3 oraz ust. 3, niepowołanych do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy:

1) z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej, jeżeli:

a) pełnili tę służbę przez okres co najmniej 9 miesięcy albo

b) pełnili ją przez okres krótszy niż 9 miesięcy i zostali zwolnieni z niej ze względu na uznanie ich na podstawie ostatecznych orzeczeń komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych za niezdolnych do pełnienia służby kandydackiej w formacjach uzbrojonych albo ze względu na uznanie ich na podstawie ostatecznych orzeczeń powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,

2) w ostatnim dniu upływu okresu 3 miesięcy następujących po dniu:

a) ustania przyczyn zwolnienia ze służby w formacjach uzbrojonych - w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3,

b) zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych - w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 3,

3) z dniem, w którym orzeczenie powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej o uznaniu ich za niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju stało się ostateczne, jeżeli orzeczenie to zostało wydane po dniu zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.

3. Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, wystąpiły przyczyny lub okoliczności wyłączające możliwość powołania do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, określone w art. 46 ust. 2 pkt 1-3 ustawy, poborowego przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu 3 miesięcy następujących po dniu ustania tych przyczyn lub okoliczności.

4. Poborowi zwolnieni ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie ich ostatecznym orzeczeniem powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej lub z innych przyczyn, zgłaszają się niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia ustania okresu tej niezdolności lub przyczyn zwolnienia z tej służby, do wojskowego komendanta uzupełnień w celu ustalenia możliwości powołania ich do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej.

5. Poborowych zwolnionych ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie ich ostatecznym orzeczeniem powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także poborowych zwolnionych z innych przyczyn i uznanych następnie za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, wojskowy komendant uzupełnień nie przenosi do rezerwy i skreśla z ewidencji wojskowej, jako osoby niepodlegające obowiązkowi czynnej służby wojskowej, z dniem, w którym orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej w tej sprawie stało się ostateczne.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.186.1372

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby.
Data aktu: 29/09/2006
Data ogłoszenia: 13/10/2006
Data wejścia w życie: 28/10/2006