Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego czynności operacyjno-rozpoznawczych zmierzających do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz wykrycia sprawców i uzyskania dowodów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 września 2006 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego czynności operacyjno-rozpoznawczych zmierzających do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz wykrycia sprawców i uzyskania dowodów

Na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 709) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, zwaną dalej "SKW", czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi obrót są zabronione, a także przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej, zwanych dalej "czynnościami";
2)
sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności;
3)
wzory druków i rejestru stosowanych w związku z przeprowadzeniem i dokumentowaniem czynności.
§  2.
Czynności przeprowadza się i dokumentuje w sposób zapewniający ochronę danych identyfikujących żołnierza SKW, o którym mowa w art. 24 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, i funkcjonariusza SKW, zwanych dalej "funkcjonariuszem", oraz osoby udzielającej im pomocy przy wykowaniu czynności.
§  3.
1.
Czynności przeprowadza się przez:
1)
nabycie lub zbycie, polegające na odpłatnym lub nieodpłatnym przeniesieniu posiadania przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1;
2)
przejęcie, polegające na wejściu w posiadanie przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1, dokonane, stosownie do okoliczności, za wiedzą lub bez wiedzy osoby posiadającej te przedmioty;
3)
przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej w postaci pieniędzy lub innych środków płatniczych, papierów wartościowych albo przedmiotów stanowiących korzyść majątkową.
2.
Podczas przeprowadzania czynności podejmuje się przedsięwzięcia i stosuje środki konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariusza i osoby udzielającej mu pomocy.
§  4.
1.
Czynności przeprowadza się przez czas określony w zarządzeniu Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwanego dalej "Szefem SKW", chyba że wcześniej zostanie osiągnięty cel czynności lub wystąpi trwały brak możliwości ich wykonywania.
2.
Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości ich wykonywania wymaga akceptacji Szefa SKW.
§  5.
1.
Dokumentację czynności stanowią:
1)
wniosek Szefa SKW do Prokuratora Generalnego o wydanie zgody na zarządzenie czynności przez Szefa SKW oraz zgoda Prokuratora Generalnego bądź jej brak;
2)
zarządzenie Szefa SKW o przeprowadzeniu czynności;
3)
informacja Szefa SKW dla Prokuratora Generalnego o przebiegu czynności i ich wyniku;
4)
notatka służbowa z przeprowadzonych czynności sporządzana przez funkcjonariusza prowadzącego sprawę, w ramach której zarządzono czynności;
5)
opis wyników badań specjalistycznych, o których mowa w § 7 ust. 2;
6)
zarządzenie Szefa SKW w sprawie protokolarnego, komisyjnego zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności, które nie potwierdzają zaistnienia przestępstwa;
7)
protokół zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności.
2.
Wzory druków dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz 6 i 7, określają:
1)
załącznik nr 1 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2;
2)
załącznik nr 2 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 3;
3)
załącznik nr 3 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 4;
4)
załącznik nr 4 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 6;
5)
załącznik nr 5 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 7.
3.
Dokumentację czynności stanowią także:
1)
nośniki, na których utrwalone zostały informacje i dowody uzyskane w wyniku przeprowadzenia czynności;
2)
kopie wykonane z nośników, o których mowa w pkt 1;
3)
dokumenty sporządzone na podstawie przetwarzania informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w pkt 1.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest przechowywany przez Szefa SKW, a drugi przez Prokuratora Generalnego.
5.
Pozostałą dokumentację dotyczącą planowanych, zrealizowanych czynności przechowuje się w jednostce (komórce) organizacyjnej SKW prowadzącej sprawę operacyjną, w ramach której stosowano czynności.
§  6.
1.
Szef SKW prowadzi rejestr wydanych zgód i zarządzeń dotyczących czynności.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, jest prowadzony w postaci ksiąg albo w systemie informatycznym, według wzoru określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Przedmioty, o których mowa w § 1 pkt 1, nabyte, zbyte lub przejęte w ramach czynności, a także przyjęte lub wręczone w tym trybie korzyści majątkowe, opisuje się lub oznacza w sposób umożliwiający ich identyfikację, dokumentując ten opis lub oznaczenie w odrębnej notatce służbowej sporządzanej przez funkcjonariusza przeprowadzającego czynności.
2.
Przedmioty i korzyści majątkowe, o których mowa w ust. 1, w razie potrzeby poddaje się badaniom specjalistycznym identyfikującym ich właściwości fizykochemiczne, rodzaj lub inne cechy mogące przyczynić się do wykrycia sprawców oraz uzyskania lub utrwalenia dowodów popełnienia przestępstwa.
§  8.
1.
Dokumentację dotyczącą materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności, zawierających dowody popełnienia przestępstwa, Szef SKW przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem upoważnionego pisemnie funkcjonariusza.
2.
Materiały i dokumenty uzyskane lub wytworzone w związku z realizacją czynności, niezawierające dowodów popełnienia przestępstwa, podlegają niezwłocznemu, protokolarnemu, komisyjnemu zniszczeniu, zarządzanemu przez Szefa SKW.
3.
Zniszczenie materiałów i dokumentów, o których mowa w ust. 2, przeprowadza się przez:
1)
usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 1 i 2, w sposób uniemożliwiający odtworzenie treści tych zapisów, a w szczególności danych osobowych. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia;
2)
fizyczne zniszczenie dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 3.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

NOTATKA SŁUŻBOWA

dotycząca przeprowadzonych czynności operacyjno-rozpoznawczych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

REJESTR ZGÓD I ZARZĄDZEŃ DOTYCZĄCYCH CZYNNOŚCI OPERACYJNO-ROZPOZNAWCZYCH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 33 UST. 1 USTAWY O SŁUŻBIE KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO ORAZ SŁUŻBIE WYWIADU WOJSKOWEGO

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne niektórych czynności operacyjno-rozpoznawczych, a także sposobu przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności (Dz. U. Nr 141, poz. 1495), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.182.1347

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego czynności operacyjno-rozpoznawczych zmierzających do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz wykrycia sprawców i uzyskania dowodów.
Data aktu: 29/09/2006
Data ogłoszenia: 10/10/2006
Data wejścia w życie: 10/10/2006