Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 18 sierpnia 2006 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej "Agencją".
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
2)
rocznym planie finansowym - należy przez to rozumieć plan finansowy, o którym mowa w art. 34 ust. 2 i 3 oraz w art. 41 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 i Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319 i Nr 104, poz. 708) oraz w art. 7 ust. 3 ustawy;
3)
wolnych środkach - należy przez to rozumieć środki pieniężne, które w danej chwili nie są wykorzystywane przez Agencję na realizację zadań ustawowych.
§  2.
Projekt planu finansowego na następny rok budżetowy, o którym mowa w art. 99 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, opracowuje Prezes Agencji, z uwzględnieniem terminów określanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych dla materiałów do projektu ustawy budżetowej.
§  3.
1.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznych planów finansowych.
2.
Roczny plan finansowy Agencji obejmuje swym zakresem przychody, w tym dotacje z budżetu państwa, oraz koszty, w tym koszty krajowej działalności pomocowej oraz koszty utrzymania Agencji.
3.
Roczny plan finansowy nie obejmuje swym zakresem przychodów i kosztów oraz zwiększeń i zmniejszeń funduszy wynikających z realizacji programów pomocowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Rybackiej, Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) oraz Sektorowych Programów Operacyjnych, które są realizowane na podstawie odrębnych przepisów oraz akredytowanych procedur.
4.
Roczny plan finansowy jest ustalany na okres roku kalendarzowego.
§  4.
Roczny plan finansowy Agencji składa się z:
1)
części tabelarycznej, sporządzonej zgodnie z wzorem formularza określającego wybrane elementy planu finansowego Agencji, ustalonym w załączniku do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 120 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych;
2)
części opisowej, zawierającej szczegółowe uzasadnienie dla poszczególnych wielkości przychodów oraz kosztów Agencji.
§  5.
1.
Do planu, o którym mowa w § 4, załącza się szczegółowe zestawienie, stanowiące integralną część planu, obejmujące:
1)
planowane wpływy z poszczególnych tytułów, odrębnie dla realizacji zadań ustawowych i zleconych;
2)
planowane wydatki, odrębnie dla realizacji zadań ustawowych i zleconych;
3)
planowane wydatki na pokrycie kosztów utrzymania Agencji, w podziale na Centralę Agencji i na oddziały regionalne łącznie z biurami powiatowymi znajdującymi się w danym województwie, z wyodrębnieniem wydatków na wynagrodzenia osobowe, pochodne od wynagrodzeń, pozostałe wydatki bieżące z wyszczególnieniem poszczególnych tytułów oraz wydatki majątkowe;
4)
stan środków pieniężnych na początek i na koniec roku kalendarzowego;
5)
szczegółowe pisemne uzasadnienie poszczególnych wielkości wpływów i wydatków.
2.
Planowane wydatki, z wyłączeniem wydatków wymienionych w ust. 3, przedstawia się w podziale na:
1)
wydatki do poniesienia w roku, na który sporządzony jest plan, wynikające z zobowiązań powstałych w latach poprzednich;
2)
wydatki do poniesienia w roku, na który sporządzony jest plan, wynikające z zobowiązań powstałych w roku bieżącym;
3)
zobowiązania roku bieżącego, z których wydatki zostaną poniesione w latach następnych.
3.
Planowane wydatki w zakresie krajowej działalności pomocowej przedstawia się w podziale na:
1)
wydatki do poniesienia w roku, na który sporządzony jest plan, wynikające z zobowiązań powstałych w latach poprzednich;
2)
wydatki do poniesienia w roku, na który sporządzony jest plan, wynikające z zobowiązań powstałych w roku bieżącym, na podstawie złożonych wniosków oraz umów zawartych w latach poprzednich;
3)
wydatki do poniesienia w roku, na który sporządzony jest plan, wynikające z zobowiązań powstałych w roku bieżącym, na podstawie złożonych wniosków oraz umów zawartych w roku bieżącym;
4)
zobowiązania roku bieżącego, z których wydatki zostaną poniesione w latach następnych.
4.
Użyty w ust. 2 i 3 termin "zobowiązania" oznacza zapisy operacji gospodarczych, ujęte w księgach rachunkowych Agencji, wynikające z zewidencjonowania w księgach rachunkowych dowodów księgowych.
§  6.
Realizacja zadań ustawowych i zleconych oraz wydatkowanie środków publicznych przez Agencję następuje z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
§  7.
1.
Realizacja poszczególnych tytułów kosztów powinna być dokonywana w granicach kwot ustalonych w rocznym planie finansowym.
2.
Zobowiązania z tytułu umów wieloletnich mogą być zaciągane w wypadku, gdy umowy te są uzasadnione odpowiednimi programami prac. Zobowiązania mogą być również zaciągane z tytułu umów, których realizacja w roku następnym jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania Agencji i prawidłowej realizacji zadań w okresach przyszłych, a płatności wynikające z tych umów nastąpią w części w roku następnym.
3.
Wykaz planowanych do zawarcia w danym roku umów wieloletnich, z których płatności wystąpią w roku następnym, w podziale na lata odniesienia kosztów z nich wynikających, jest zamieszczany w części opisowej rocznego planu finansowego.
§  8.
Zwiększenie kosztów w poszczególnych tytułach może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu zmiany rocznego planu finansowego.
§  9.
1.
Agencja może lokować okresowo wolne środki, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, uwzględniając, iż lokowanie wolnych środków nie może powodować opóźnień w realizacji zadań Agencji, zaś dokonywanie krótkoterminowych lokat okresowo wolnych środków finansowych powinno odbywać się przy zapewnieniu rentowności i bezpieczeństwa lokat.
2.
Wyboru banków, w których Agencja będzie lokować okresowo wolne środki, Agencja dokonuje zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.
§  10.
Agencja przesyła ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi, w okresach kwartalnych, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału, informację zawierającą dane o kwotach ulokowanych wolnych środków, terminach zapadalności lokat, uzyskanych warunkach oprocentowania dla każdej z lokat w poszczególnych bankach w podziale na lokaty długoterminowe i lokaty krótkoterminowe oraz warunkach oprocentowania rachunków bieżących w każdym z banków.
§  11.
Fundusz statutowy zwiększa się o wygospodarowany zysk netto, a zmniejsza się o stratę netto.
§  12.
Księgi rachunkowe, o których mowa w art. 7 ust. 6a ustawy, oraz księgi rachunkowe dla środków przeznaczonych na realizację zadań, o których mowa w art. 3b ustawy, są prowadzone wyłącznie w siedzibie Agencji.
§  13.
Środki pochodzące z funduszy, o których mowa w art. 3a ust. 1 ustawy, są gromadzone, wydatkowane i ewidencjonowane w sposób określony w szczególności w umowach międzynarodowych.
§  14.
1.
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania rocznego sprawozdania finansowego Agencji dokonuje Prezes Agencji, zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.
2.
Koszty postępowania o zamówienie publiczne oraz koszty badania rocznego sprawozdania finansowego Agencji ponosi Agencja.
§  15.
1.
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji Prezes Agencji przedkłada, wraz z opinią i raportem z przeprowadzonego badania tego sprawozdania, do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.
2.
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji wraz z opinią i raportem z przeprowadzonego badania tego sprawozdania oraz opinią ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, o której mowa w ust. 1, Prezes Agencji przedkłada do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
§  16.
Przepisy § 3 ust. 2 i 3, § 4 i § 5 mają zastosowanie po raz pierwszy do sporządzania i wykonywania rocznego planu finansowego na 2007 r.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 85, poz. 783 oraz z 2005 r. Nr 266, poz. 2234).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 131, poz. 908).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 132, poz. 1110, Nr 150, poz. 1259, Nr 163, poz. 1362 i Nr 184, poz. 1539 oraz z 2006 r. Nr 92, poz. 638 i Nr 144, poz. 1040.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.161.1136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Data aktu: 18/08/2006
Data ogłoszenia: 08/09/2006
Data wejścia w życie: 23/09/2006