Wzór legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lipca 2006 r.
w sprawie wzoru legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
2)
organ właściwy do wydawania, wymiany i unieważniania legitymacji funkcjonariusza, zwanej dalej "legitymacją", oraz do dokonywania w niej wpisów;
3)
przypadki, w których legitymacja podlega zwrotowi, wymianie lub unieważnieniu;
4)
tryb postępowania w razie utraty legitymacji;
5)
sposób posługiwania się legitymacją.
§  2.
1.
W legitymacji umieszcza się fotografię funkcjonariusza, numer legitymacji, nazwisko i imię funkcjonariusza, stanowisko służbowe oraz datę ważności legitymacji, a także informację o obowiązkach instytucji, organów i przedsiębiorców w zakresie udzielania niezbędnej pomocy funkcjonariuszowi.
2.
Wzór legitymacji określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Organem właściwym do wydawania, wymiany, unieważniania legitymacji oraz do dokonywania w niej wpisów jest Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwany dalej "Szefem CBA".
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, może dokonywać funkcjonariusz upoważniony przez Szefa CBA.
§  4.
1.
Legitymacja jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia funkcjonariusza wynikające z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.
2.
Funkcjonariusz może posługiwać się legitymacją tylko podczas wykonywania czynności służbowych.
3.
Funkcjonariusz okazujący legitymację obowiązany jest czynić to w sposób umożliwiający odczytanie umieszczonych w niej danych.
§  5.
Funkcjonariusz jest obowiązany dbać o należyty stan legitymacji, a w szczególności chronić ją przed utratą lub zniszczeniem.
§  6.
Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany danych w niej zawartych;
2)
uszkodzenia lub zniszczenia;
3)
upływu okresu jej ważności.
§  7.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie zwrócić legitymację w przypadku:
1)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
2)
otrzymania urlopu bezpłatnego albo urlopu wychowawczego;
3)
odwołania z zajmowanego stanowiska i przeniesienia do dyspozycji;
4)
zwolnienia ze służby oraz wygaśnięcia stosunku służbowego.
2.
Funkcjonariusz zwraca legitymację Szefowi CBA albo funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  8.
Legitymacja podlega unieważnieniu w przypadku jej utraty albo zgonu funkcjonariusza.
§  9.
1.
W razie utraty legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie złożyć drogą służbową pisemny meldunek Szefowi CBA, podając w nim datę i okoliczności utraty legitymacji.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Szef CBA zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
3.
W przypadku odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie zwrócić ją Szefowi CBA i złożyć pisemny meldunek, podając w nim datę i okoliczności jej odzyskania.
§  10.
Funkcjonariusz wyjeżdżający za granicę, w razie nieuzyskania zgody Szefa CBA, jest obowiązany na czas wyjazdu zdeponować legitymację w sposób określony przez kierownika jednostki organizacyjnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w której pełni służbę.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 lipca 2006 r.

ZAŁĄCZNIK  1

WZÓR LEGITYMACJI FUNKCJONARIUSZA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

Legitymacja funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego wykonana jest techniką offsetową z zastosowaniem sitodruku, w formie książeczki o wymiarach 70 mm x 100 mm. Składa się z dwóch rozłącznych blankietów, połączonych trwale, za pomocą szycia introligatorskiego, z okładką.

CZĘŚĆ ZEWNĘTRZNA LEGITYMACJI

(OKŁADKA LEGITYMACJI)

I. Okładka legitymacji wykonana jest ze skóry naturalnej licowej w kolorze czarnym, ze srebrnymi tłoczeniami zawierającymi napisy:

1) "RZECZPOSPOLITA POLSKA";

2) wizerunek orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej;

3) "CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE".

II. Wnętrze okładki zawiera dwie kieszenie z przezroczystej, elastycznej folii PCV.

CZĘŚĆ WEWNĘTRZNA LEGITYMACJI

Legitymacja wykonana jest na papierze zawierającym włókna aktywne w promieniowaniu UV oraz włókna widoczne w świetle dziennym rozmieszczone nieregularnie, posiadającym zabezpieczenia chemiczne przed próbami usuwania lub zmiany zapisów. Legitymacja zadrukowana jest giloszem w kolorze niebieskim z zastosowaniem płynnego przejścia barwnego farby specjalnej upconvener oraz elementami przedstawiającymi wizerunek orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, znak CBA oraz powtarzający się napis CBA wykonanymi farbą niewidoczną w świetle dziennym i aktywną w UV. Widoczny znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiera mikrotekst. Godło Rzeczypospolitej Polskiej wykonane jest z hologramu częściowo dematerialozowanego, na podłożu samoniszczącym.

1. Tło giloszowe w kolorze niebieskim, z irysem.

2. Napis "CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE" wykonany farbą optycznie zmienną.

3. Napisy w kolorze czarnym:

1) "STANOWISKO SŁUŻBOWE";

2) "IMIĘ I NAZWISKO";

3) "Instytucje państwowe, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie użyteczności publicznej, w ramach swojej właściwości, są prawnie obowiązane do nieodpłatnego udzielenia pomocy funkcjonariuszowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który ma również prawo zwracania się o niezbędną pomoc do innych przedsiębiorców, jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa.";

4) "NUMER LEGITYMACJI";

5) Podpis (faksymile) Szefa CBA;

6) "SZEF CBA".

4. W prawym dolnym rogu znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego według wzoru określonego w odrębnych przepisach.

1. Tło giloszowe w kolorze niebieskim, z irysem.

2. Napisy w kolorze czarnym:

1) "IMIĘ I NAZWISKO";

2) "NUMER LEGITYMACJI";

3) "DATA WAŻNOŚCI";

4) "NUMER IDENTYFIKACYJNY FUNKCJONARIUSZA";

5) "STANOWISKO SŁUŻBOWE".

3. Napis "CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE" wykonany farbą optycznie zmienną.

4. Napis w kolorze czarnym: "W przypadku znalezienia tej legitymacji należy niezwłocznie dostarczyć ją do najbliższej placówki Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej.".

5. Z prawej strony miejsce na zdjęcie (25 mm x 35 mm).

6. Z lewej strony znak holograficzny przedstawiający wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, częściowo demetalizowany, na podłożu samoniszczącym, numerowany.

NUMERACJA LEGITYMACJI

Numeracja składa się z trzyliterowej serii oraz sześciocyfrowej numeracji typograficznej wykonanej farbą koloru czarnego, świecącą w promieniowaniu UV; występuje na każdym z blankietów legitymacji.

NUMER IDENTYFIKACYJNY FUNKCJONARIUSZA

Numeracja dziesięciocyfrowa wykonana farbą koloru czarnego, numeracja ciągła, niepowtarzalna.

WZÓR

wzór

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 października 2007 r. (Dz.U.07.195.1406) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2007 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.138.986

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Data aktu: 28/07/2006
Data ogłoszenia: 01/08/2006
Data wejścia w życie: 01/08/2006, 24/07/2006