Pozwolenia na przywóz z kraju trzeciego lub wywóz do kraju trzeciego niektórych towarów, które mogłyby być użyte do wykonywania kar lub tortur.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 7 czerwca 2006 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz z kraju trzeciego lub wywóz do kraju trzeciego niektórych towarów, które mogłyby być użyte do wykonywania kar lub tortur

Na podstawie art. 3a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 97, poz. 963, z 2005 r. Nr 14, poz. 115 oraz z 2006 r. Nr 79, poz. 546) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki udzielenia pozwolenia na:
1)
przywóz z kraju trzeciego lub wywóz do kraju trzeciego towarów określonych w załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) nr 1236/2005 z dnia 27 czerwca 2005 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (Dz. Urz. WE L 200 z 30.07.2005, str. 1);
2)
wywóz do kraju trzeciego towarów określonych w załączniku III do rozporządzenia Rady, o którym mowa w pkt 1.
§  2.
Warunkiem udzielenia pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów, o których mowa w § 1, jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z dokumentami określonymi w § 3 i 4.
§  3.
1.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz na wywóz towarów, o których mowa w § 1 pkt 2, dołącza się oświadczenie końcowego użytkownika zawierające:
1)
określenie kraju końcowego przeznaczenia;
2)
nazwę i adres użytkownika końcowego;
3)
określenie towaru będącego przedmiotem wniosku, jego opis, ilość i wartość;
4)
opis ostatecznego zastosowania towaru będącego przedmiotem wniosku;
5)
wskazanie pośrednich odbiorców i nabywców.
2.
W przypadku wywozu towarów do kraju trzeciego oświadczenie końcowego użytkownika, o którym mowa w ust. 1, powinno być poświadczone przez właściwe przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny tego kraju trzeciego w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz na wywóz towarów, o których mowa w § 1 pkt 2, niezależnie od dokumentów, o których mowa w § 3, wnioskodawca dołącza:
1)
w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na wywóz - jeden z następujących dokumentów:
a)
kopię umowy zawartej z odbiorcą w kraju trzecim, do którego towary będące przedmiotem wniosku mają zostać wywiezione,
b)
kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do rozporządzania towarem będącym przedmiotem wniosku, jeżeli osobą uprawnioną do rozporządzania tym towarem jest wnioskodawca,
c)
kopię umowy zawartej z osobą mającą tytuł prawny do rozporządzania towarem będącym przedmiotem wniosku, upoważniającą do jego wywozu, wraz z kopią dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do rozporządzania przez tę osobę towarem będącym przedmiotem wniosku,
d)
pełnomocnictwo wystawione przez osobę mającą tytuł do rozporządzania towarem będącym przedmiotem wniosku upoważniające do jego wywozu, wraz z kopią dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do rozporządzania przez mocodawcę tym towarem;
2)
w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów, o których mowa w § 1 pkt 1 - oświadczenie osoby lub osób mających prawo składania oświadczeń woli w imieniu muzeum, że towary będące przedmiotem wniosku są przeznaczone na cele muzealne i będą użyte wyłącznie w celu publicznego wystawienia w muzeum ze względu na ich znaczenie historyczne;
3)
w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz towarów, o których mowa w § 1 pkt 1 - poświadczoną notarialnie lub urzędowo za zgodność z oryginałem kopię statutu muzeum będącego wnioskodawcą, nadanego na podstawie przepisów o muzeach.
§  5.
Pozwolenia na wywóz lub przywóz towarów udziela się na czas oznaczony wskazany we wniosku, w granicach określonych w art. 9 ust. 1 rozporządzenia Rady, o którym mowa w § 1.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 lipca 2006 r.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 220, poz. 1888).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024