Określenie specjalistycznych dyscyplin naukowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nieposiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 16 maja 2005 r.
w sprawie określenia specjalistycznych dyscyplin naukowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nieposiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko

Na podstawie art. 33 ust. 3 i 4 pkt 1 w związku z art. 52 ust. 5 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa specjalistyczne dyscypliny naukowe, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nieposiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego, tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko, etapy postępowania oraz podmioty przeprowadzające to postępowanie.
§  2.
W zakresie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa, bezpieczeństwie i porządku publicznym, ochronie granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego oraz ochronie przeciwpożarowej i innych dziedzin nauk lub dyscyplin naukowych objętych kierunkiem naukowym szkoły wyższej, na stanowisko profesora nadzwyczajnego w szkole wyższej nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych można wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną posiadającą wybitne, twórcze osiągnięcia w pracy zawodowej poza szkołą wyższą, w danej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej.
§  3.
1.
Wyznaczenie oficera lub zatrudnienie osoby cywilnej na stanowisku profesora nadzwyczajnego może nastąpić w jednostce organizacyjnej szkoły wyższej nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych prowadzącej kształcenie w zakresie specjalistycznych dyscyplin naukowych wymienionych w § 2, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.
2.
Osoba, wobec której ma być wszczęte postępowanie kwalifikacyjne, przedkłada komendantowi-rektorowi szkoły wyższej:
1)
zgodę na wyznaczenie lub zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego;
2)
wykaz osiągnięć w pracy zawodowej poza szkołą wyższą w zakresie specjalistycznych dyscyplin naukowych, o których mowa w § 2;
3)
informację o współpracy z instytucjami, organizacjami i towarzystwami naukowymi w kraju i za granicą;
4)
oryginalne bądź uwierzytelnione dokumenty stwierdzające posiadane kwalifikacje.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów:
1)
wstępnego postępowania przeprowadzanego na wniosek komendanta-rektora przez radę naukową szkoły wyższej nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w której ma nastąpić wyznaczenie oficera lub zatrudnienie osoby cywilnej na stanowisku profesora nadzwyczajnego, zwaną dalej "radą naukową";
2)
właściwego postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego przez radę jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego.
§  4.
1.
Wstępne postępowanie kwalifikacyjne, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 1, obejmuje:
1)
wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego;
2)
powołanie trzyosobowej komisji spośród członków rady naukowej, posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego;
3)
wyznaczenie przez komisję, o której mowa w pkt 2, trzech recenzentów posiadających tytuł naukowy, w tym co najmniej dwóch spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której ma nastąpić wyznaczenie oficera lub zatrudnienie osoby cywilnej na stanowisku profesora nadzwyczajnego;
4)
stwierdzenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
2.
Komisję, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wybierają członkowie rady naukowej, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków rady, po uprzednim powiadomieniu wszystkich członków o terminie wyborów.
3.
Recenzenci oceniają osiągnięcia kandydata w pracy zawodowej poza szkolnictwem wyższym, w danej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej. Recenzje stanowią załącznik do protokołu, o którym mowa w ust. 5.
4.
Komisja, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów oraz dokumentami, o których mowa w § 3 ust. 2, przedstawia radzie naukowej swoje stanowisko wraz z uzasadnieniem, w przedmiocie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
5.
Z czynności wstępnego postępowania kwalifikacyjnego komisja sporządza protokół, w którym stwierdza:
1)
skład komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
kompletność dokumentów złożonych przez kandydata ubiegającego się o wyznaczenie lub zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego;
3)
nazwiska i imiona recenzentów wraz z informacją o spełnieniu przez nich warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 3;
4)
wynik głosowania, a w przypadku zgłoszenia zdania odrębnego przez członka komisji, treść zdania odrębnego, wraz z uzasadnieniem.
§  5.
1.
Rada naukowa, po zapoznaniu się ze stanowiskiem komisji, przedstawia komendantowi-rektorowi szkoły wyższej nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych opinię, w formie uchwały, dotyczącą wstępnego stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania przez kandydata stanowiska profesora nadzwyczajnego w szkole wyższej, w której zamierza się wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
2.
Uchwałę, o której mowa w ust. 1, rada naukowa podejmuje, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków rady, po uprzednim powiadomieniu wszystkich członków o terminie głosowania.
3.
Komendant-rektor szkoły wyższej nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych po otrzymaniu opinii, o której mowa w ust. 1, występuje do rady jednostki organizacyjnej szkoły wyższej posiadającej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego w pokrewnej dyscyplinie naukowej z wnioskiem o stwierdzenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  6.
Rada, o której mowa w § 3 ust. 3 pkt 2, po zapoznaniu się z dokumentacją z przebiegu wstępnego postępowania kwalifikacyjnego, podejmuje uchwałę w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania przez kandydata stanowiska profesora nadzwyczajnego i przekazuje ją komendantowi-rektorowi szkoły wyższej nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w której zamierza się wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436 i Nr 283, poz. 2818 oraz z 2005 r. Nr 19, poz. 164).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 7, poz. 44, z 1997 r. Nr 96, poz. 590, Nr 107, poz. 688, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 141, poz. 1184 oraz z 2003 r. Nr 179, poz. 1750.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.95.804

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie specjalistycznych dyscyplin naukowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nieposiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.
Data aktu: 16/05/2005
Data ogłoszenia: 31/05/2005
Data wejścia w życie: 15/06/2005