Kwatery funkcyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 kwietnia 2005 r.
w sprawie kwater funkcyjnych

Na podstawie art. 22 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz stanowisk służbowych uprawniających do zajmowania kwater funkcyjnych;
2)
minimalną normę powierzchni użytkowej podstawowej kwater funkcyjnych oraz ich strukturę;
3)
sposób wnoszenia przez osoby zajmujące kwatery funkcyjne opłat za używanie tych kwater;
4)
terminy i tryb zasiedlania oraz zwalniania kwater funkcyjnych.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu skróty oznaczają:
1)
Agencja - Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2)
osoba uprawniona - żołnierza służby stałej i inną osobę, zajmujących stanowisko służbowe wymienione w § 3 niniejszego rozporządzenia;
3)
dyrektor oddziału - dyrektora oddziału regionalnego Agencji, właściwego dla miejscowości, w której osoba uprawniona zajmuje stanowisko służbowe;
4)
ustawa - ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
Stanowiskami służbowymi uprawniającymi do zajmowania kwater funkcyjnych są stanowiska:
1)
Ministra Obrony Narodowej;
2)
sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej;
3)
podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej;
4)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
5)
Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej;
6)
dyrektora komórki organizacyjnej wchodzącej w skład Ministerstwa Obrony Narodowej;
7)
Biskupa Polowego Wojska Polskiego;
8)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego;
9)
Naczelnego Kapelana Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego;
10)
Dyrektora Centrum Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej;
11)
Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;
12)
Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych;
13)
zaszeregowane do stopnia etatowego generała brygady (kontradmirała) lub wyższego, niewymienione w pkt 4 i 6-12;
14)
dowódcy pułku (dywizjonu Marynarki Wojennej).
§  4.
1.
Minimalna norma powierzchni użytkowej podstawowej kwatery funkcyjnej wynosi:
1)
dla osoby uprawnionej - 21 m2;
2)
dla każdego członka rodziny osoby uprawnionej, o którym mowa w art. 26 ust. 2 ustawy - 7 m2.
2.
Osobie uprawnionej ponad minimalną normę powierzchni użytkowej podstawowej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przysługuje odrębny pokój reprezentacyjny o powierzchni od 15 do 25 m2.
3.
Struktura kwatery funkcyjnej obejmuje nie mniej niż dwa pokoje z kuchnią i łazienką, w tym odrębny pokój reprezentacyjny, o którym mowa w ust. 2.
4.
Jeżeli uzasadnia to struktura zasobu lokali mieszkalnych, którymi Agencja dysponuje w danej miejscowości, dyrektor oddziału - za zgodą Prezesa Agencji - może wydać decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze funkcyjnej o powierzchni użytkowej podstawowej większej niż wynikająca z ust. 1 i 2.
§  5.
1.
Zasiedlenie kwatery funkcyjnej przez osobę uprawnioną następuje w terminie sześćdziesięciu dni od dnia złożenia przez tę osobę do dyrektora oddziału wniosku, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy.
2.
Osoba uprawniona zasiedla kwaterę funkcyjną na podstawie decyzji, o której mowa w art. 22 ust. 3 ustawy, po sporządzeniu protokołu przyjęcia, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
§  6.
1.
Osoba uprawniona od dnia wydania decyzji o prawie zamieszkiwania w kwaterze funkcyjnej wnosi opłatę za używanie tej kwatery, obliczoną przez dyrektora oddziału zgodnie z art. 36 ustawy, w tym przepisami wydanymi na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy, oraz opłaty pośrednie, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 4 ustawy w odniesieniu do powierzchni użytkowej podstawowej, o której mowa w § 4 ust. 2.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, osoba uprawniona wnosi do dnia sporządzenia protokołu zdania, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
3.
Osoba uprawniona uiszcza opłatę za używanie kwatery funkcyjnej i zaliczkę na opłaty pośrednie w terminie do piętnastego dnia każdego miesiąca w kasie właściwego miejscowo oddziału regionalnego Agencji lub na wskazany rachunek bankowy Agencji. Za datę wpłaty przyjmuje się dzień wpłaty opłaty lub zaliczki do kasy właściwego miejscowo oddziału regionalnego Agencji lub wpływu tych należności na właściwy rachunek bankowy Agencji.
§  7.
1.
Zwolnienie kwatery funkcyjnej następuje nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia zwolnienia osoby uprawnionej ze stanowiska służbowego uprawniającego do zajmowania takiej kwatery, a w przypadku żołnierza służby stałej, o którym mowa w § 3 pkt 13 - zwolnienia ze służby lub przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości, dalszej niż miejscowość pobliska.
2.
Zwolnienie kwatery funkcyjnej następuje przed sporządzeniem protokołu zdania, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
3.
Sporządzenie protokołu zdania, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, następuje nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia zwolnienia kwatery funkcyjnej przez osobę uprawnioną.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 czerwca 2000 r. w sprawie wykazu stanowisk służbowych uprawniających do zajmowania kwater funkcyjnych oraz struktury tych kwater (Dz. U. Nr 49, poz. 575), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 29 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203, Nr 151, poz. 1596 i Nr 254, poz. 2533 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 290).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.76.668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwatery funkcyjne.
Data aktu: 18/04/2005
Data ogłoszenia: 02/05/2005
Data wejścia w życie: 17/05/2005