Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 kwietnia 2005 r.
w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, będące organami założycielskimi instytucji filmowych lub organizatorami instytucji kultury, mogą otrzymywać dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury:
1)
wykonywanych w ramach programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r.;
2) 1
określonych w programach ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "Ministrem", ogłaszanych przez tego Ministra.
2.
Programy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 2
Zadania, które będą realizowane w ramach programów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  2.
1. 3
Jednostki samorządu terytorialnego w terminach do dnia: 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania i 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona, składają Ministrowi wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 ust. 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami dotyczącymi jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, a także instytucji filmowych i instytucji kultury, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
1a. 4
Wnioski są rozpatrywane w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru wniosków określonego w ust. 1.
1b. 5
Minister może ogłosić dodatkowy termin naboru wniosków.
2.
Minister może upoważnić, na podstawie pełnomocnictwa, dyrektora instytucji kultury, której jest organizatorem, zwanego dalej "podmiotem upoważnionym", do przyjmowania wniosków o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, oraz do przygotowywania wstępnej oceny wniosku.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinien zawierać:
1) 6
nazwę jednostki samorządu terytorialnego wraz z oznaczeniem (województwo, nr NIP, nr REGON), adres urzędu jednostki samorządu terytorialnego, imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego, nazwę programu lub zadania realizowanego w ramach programu, nazwę instytucji filmowej lub instytucji kultury wykonującej program lub zadanie;
2)
opis programu lub zadania, uwzględniający termin, cykl i miejsce realizacji, cel, zasięg terytorialny, liczbę uczestników i inne ważne zdaniem wnioskodawcy informacje;
3)
preliminarz całkowitych kosztów programu lub zadania, uwzględniający źródła finansowania wraz z harmonogramem realizacji;
4)
podpis osoby wskazanej w pkt 1 oraz skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.
§  3.
1.
Minister, rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę wstępną ocenę wniosku przygotowaną przez właściwą merytorycznie komórkę organizacyjną urzędu obsługującego Ministra lub podmiot upoważniony, wysokość środków określonych w ustawie budżetowej na dany rok, znaczenie proponowanych do realizacji programów lub zadań dla polityki kulturalnej państwa, w tym szczególnie znaczenie programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., uwzględnia terminy i warunki realizacji, a także sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego i instytucji filmowej albo instytucji kultury.
2. 7
(uchylony).
2a. 8
(uchylony).
3.
Po rozpatrzeniu wniosków Minister informuje jednostki samorządu terytorialnego o przyznaniu dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z kwotami oraz podziałem na poszczególne instytucje filmowe i instytucje kultury, a także wyznacza termin zawarcia porozumienia.
4. 9
(uchylony).
§  4.
1.
Dotacje na programy lub zadania, o których mowa w § 1, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
szczegółowy opis programu lub zadania oraz termin jego wykonania;
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i terminy jej przekazania;
3)
sposób kontroli wykonania programu lub zadania, o których mowa w § 1;
4)
sposób rozliczenia udzielonej dotacji, zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji oraz zasady zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości.
§  5.
Wnioski złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą rozpatrywane i rozliczane na podstawie tego rozporządzenia.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz. U. Nr 144, poz. 1518).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PROGRAMY, W RAMACH KTÓRYCH INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, PRZEJĘTE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W DNIU 1 STYCZNIA 1999 R., REALIZOWAĆ BĘDĄ ZADANIA OBJĘTE MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY

1. Upowszechnianie i promocja twórczości artystycznej.

2. Upowszechnianie i promocja czytelnictwa.

3. Promocja kultury polskiej za granicą.

4. Pomoc twórcom i animatorom kultury.

5. Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego.

6. Wspieranie i ochrona kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz kultur regionalnych.

7. Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w sferze kultury.

8. Edukacja kulturalna społeczeństwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  10 ZADANIA PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI W RAMACH PROGRAMÓW

1. Promocja czytelnictwa poprzez rozbudowę zbiorów bibliotecznych, poprawę dostępności zbiorów, zwiększanie zainteresowania książką. Publikacja książek i czasopism dotyczących szeroko pojętej tematyki kulturalnej.

2. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, edukacja patriotyczna, badania na temat historii kultury polskiej, tradycji i świadomości historycznej Polaków.

3. Konserwacja, rewaloryzacja obiektów i zespołów zabytkowych, renowacja i zachowanie miejsc pamięci i martyrologii; ochrona dziedzictwa archeologicznego, rozwój instytucji muzealnych. Ochrona polskiego dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą.

4. Edukacja i aktywizacja kulturalna, podnoszenie kompetencji kulturalnych społeczeństwa, kształcenie kadr instytucji kultury.

5. Ochrona dziedzictwa kultury ludowej, popularyzacja twórczości ludowej.

6. Wspieranie wydarzeń artystycznych, promocja twórczości amatorskiej i profesjonalnej, wspieranie i promocja zatrudnienia studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz kierunków związanych z kulturą.

7. Rozwój infrastruktury kultury, budowa, modernizacja, adaptacja nieruchomości na cele kulturalne i filmowe. Zakup i modernizacja wyposażenia na prowadzenie działalności kulturalnej i filmowej.

8. Realizacja prac badawczych i dokumentacyjnych oraz analiz z zakresu uczestnictwa w kulturze, ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Budowa i rozbudowa sieci i systemów informatycznych, specjalistycznych baz danych obejmujących różne dziedziny kultury.

9. Prezentacja dorobku polskiej kultury poza granicami Polski, promocja polskich twórców poza granicami kraju.

10. Promocja i udostępnianie sztuki współczesnej, w tym poprzez zakup dzieł sztuki współczesnej i tworzenie regionalnych kolekcji dzieł sztuki.

11. Utrwalenie i udostępnianie wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, popularyzacja problematyki chopinologicznej, rozwój turystyki kulturalnej związanej ze śladami obecności Fryderyka Chopina. Zakup i konserwacja archiwaliów związanych z ochroną dziedzictwa Fryderyka Chopina, budowa i modernizacja obiektów związanych z utworzeniem Centrum Chopinowskiego, rewitalizacja, konserwacja i adaptacja obiektów związanych z Fryderykiem Chopinem.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  11 WZÓR

I.

PODSTAWOWE INFORMACJIE O SYTUACJI FINANSOWEJ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

(w tys. zł)
Wyszczególnienie Przewidywane wykonanie w roku poprzedzającym rok objęty wnioskowaną dotacją - w przypadku wniosku składanego w I naborze albo wykonanie - w przypadku wniosku składanego w II naborze Plan w roku objętym wnioskowaną dotacją (projekt planu)
1. DANE DOTYCZĄCE JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
DOCHODY OGÓŁEM
WYDATKI OGÓŁEM

w tym: wydatki bieżące ogółem

NADWYŻKA
DEFICYT
2. DZIAŁ KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
WYDATKI

w tym: wydatki bieżące

UDZIAŁ WYDATKÓW W WYDATKACH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
UDZIAŁ WYDATKÓW BIEŻĄCYCH W WYDATKACH BIEŻĄCYCH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
POZIOM ZADŁUŻENIA JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %*

______

* Określający stosunek łącznej kwoty zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego do dochodów wykonanych w roku poprzednim lub planowanych na dany rok budżetowy.

II.

 LICZBA I RODZAJ INSTYTUCJI KULTURY I INSTYTUCJI FILMOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ JEDNOSTKĘ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Rozdział klasyfikacji budżetowej Liczba instytucji
numer nazwa
pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego

..................... ........... .........................

(dzień, miesiąc, rok) (skarbnik) (przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego)

ZAŁĄCZNIK Nr  4 12

WZÓR

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE INSTYTUCJI FILMOWYCH I INSTYTUCJI KULTURY NA ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ ORAZ ZA ROK POPRZEDZAJĄCY

.........................

(pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego)

(w tys. zł)

Lp. Nazwa instytucji kultury/instytucji filmowej - Rozdział klasyfikacji budżetowej Funkcjonowanie instytucji w roku poprzedzającym rok objęty wnioskowaną dotacją (przewidywane wykonanie - w przypadku wniosku składanego w I naborze lub wykonanie - w przypadku wniosku składanego w II naborze) Podstawowe informacje z planu instytucji na rok objęty dotacją (projekt planu) Wnioskowana kwota dotacji z budżetu państwa
ogółem koszty/wydatki instytucji ogółem przychody instytucji z tego: z tego:
dotacja samorządowa % dotacja z budżetu państwa % dochody własne i inne % planowane ogółem koszty/wydatki instytucji planowane ogółem przychody instytucji dotacja samorządowa % dochody własne i inne %
1 2 3 4 5=6+7+8 6 6:5 7 7:5 8 8:5 9 10=11+12 11 11:10 12 12:10 13

.................... ........... .........................

(dzień, miesiąc, rok) (skarbnik) (przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego)

1 § 1 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

2 § 1 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

3 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 2006 r. (Dz.U.06.221.1617) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.

4 § 2 ust. 1a:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 2006 r. (Dz.U.06.221.1617) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

5 § 2 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 2006 r. (Dz.U.06.221.1617) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.
6 § 2 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
7 § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
8 § 3 ust. 2a uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
9 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
10 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- tytuł zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

11 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
12 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.74.646

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.
Data aktu: 19/04/2005
Data ogłoszenia: 29/04/2005
Data wejścia w życie: 14/05/2005