Regulamin negocjacji dotyczących projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 18 kwietnia 2005 r.
w sprawie regulaminu negocjacji dotyczących projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 137 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin negocjacji dotyczących projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PROJEKTU OGÓLNYCH WARUNKÓW UMÓW O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

§  1.
1.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzi negocjacje dotyczące projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwane dalej "negocjacjami", w sposób zapewniający równe traktowanie uczestniczącym w nich Naczelnej Radzie Lekarskiej, Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, o których mowa w art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanym dalej "stronami negocjacji".
2.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wypełnia obowiązek, o którym mowa w ust. 1, w szczególności poprzez przekazywanie stronom negocjacji tych samych dokumentów i stosowanie w stosunku do nich tych samych terminów.
§  2.
1.
Negocjacje odbywają się w formie konferencji, w których uczestniczą osoby upoważnione przez strony negocjacji do udziału w negocjacjach.
2.
Na żądanie co najmniej jednej ze stron negocjacji, uzgodnienia szczegółowych kwestii będących przedmiotem konferencji mogą odbywać się w powołanych do tego celu zespołach.
§  3.
1.
Przed rozpoczęciem negocjacji Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przesyła stronom negocjacji, za potwierdzeniem odbioru, projekt ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwany dalej "projektem", oraz harmonogram negocjacji, zwany dalej "harmonogramem".
2.
Termin, miejsce oraz zakres tematyczny pierwszej konferencji Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wyznacza w harmonogramie na dzień przypadający nie wcześniej niż 14 dni od dnia wysłania projektu.
3.
Harmonogram określa termin, miejsce i zakres tematyczny konferencji.
4.
Harmonogram jest jawny. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia publikuje harmonogram na stronie internetowej centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  4.
1.
Konferencje odbywają się w terminach określonych w harmonogramie, w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż co 14 dni.
2.
Zmian w harmonogramie można dokonać podczas konferencji za zgodą Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wszystkich osób, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, biorących udział w konferencji.
3.
Zakres tematyczny konferencji obejmuje poszczególne części lub zagadnienia projektu.
§  5.
1.
Strony negocjacji, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pierwszej konferencji, przekazują Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia pisemną informację o:
1)
osobach upoważnionych do udziału w negocjacjach, zwanych dalej "osobami upoważnionymi";
2)
adresie do korespondencji.
2.
Do informacji, o której mowa w ust. 1, dołącza się pisemne upoważnienia do udziału w negocjacjach.
3.
Strony negocjacji mogą upoważnić do udziału w negocjacjach nie więcej niż po 4 osoby.
4.
Osobie upoważnionej mogą towarzyszyć eksperci, którzy mogą zabierać głos w imieniu osoby upoważnionej. W konferencji może uczestniczyć nie więcej niż po dwóch ekspertów wyznaczonych przez stronę negocjacji.
5.
Jeżeli osoba upoważniona w trybie ust. 1 nie może brać udziału w negocjacjach, strona negocjacji niezwłocznie zawiadamia o tym Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przekazuje pisemne upoważnienie udzielone innej osobie. Upoważnienie to może również dostarczyć osobie przewodniczącej konferencji osoba, dla której jest ono wystawione.
§  6.
1.
Konferencjom przewodniczy Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Osoba przewodnicząca konferencji, w szczególności:
1)
udziela i odbiera głos osobom biorącym udział w konferencji;
2)
określa czas trwania wypowiedzi;
3)
czuwa nad tokiem i terminowością prac konferencji;
4)
powołuje spośród osób upoważnionych do udziału w negocjacjach zespoły, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz określa ich zakres zadań i czas działania;
5)
zarządza przerwę w konferencji oraz okres jej trwania - z własnej inicjatywy lub na żądanie osoby upoważnionej.
§  7.
Na konferencji uzgadnia się wyłącznie sprawy objęte jej zakresem tematycznym, określonym w harmonogramie.
§  8.
1.
Strony negocjacji mogą uzgodnić wspólne stanowisko wobec zakresu tematycznego będącego przedmiotem danej konferencji.
2.
W przypadku nieuzgodnienia wspólnego stanowiska strony negocjacji przygotowują odrębne stanowiska.
§  9.
1.
Konferencje obejmują:
1)
przedstawienie przez osoby upoważnione, uzgodnionego stanowiska lub stanowisk odrębnych;
2)
przedstawienie przez osoby upoważnione, ustaleń zespołów, o których mowa w § 2 ust. 2;
3)
dyskusję nad uzgodnionym stanowiskiem lub stanowiskami odrębnymi;
4)
dyskusję nad ustaleniami zespołów;
5)
sporządzenie protokołu.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, zawiera:
1)
kolejny numer protokołu;
2)
datę i miejsce konferencji;
3)
porządek posiedzenia;
4)
listę obecności;
5)
ustalenie obszaru zgodności albo określenie rozbieżności w zakresie tematycznym konferencji.
3.
Protokół podpisują Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia lub osoba przewodnicząca konferencji, osoby upoważnione oraz protokolant.
4.
Niezwłocznie po zakończeniu konferencji Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje kopie protokołu osobom upoważnionym.
§  10.
Przebieg konferencji jest utrwalany w formie zapisu dźwiękowego.
§  11.
1.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, opierając się na ustaleniach zawartych w protokole z konferencji, dokonuje poprawek w projekcie i przekazuje poprawiony projekt osobom upoważnionym na kolejnej konferencji.
2.
Przedmiotem ostatniej konferencji jest treść projektu uwzględniająca zamiany dokonane przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie ustaleń zawartych w protokołach z konferencji.
§  12.
Prezes Funduszu kończy negocjacje w przypadku:
1)
uzgodnienia projektu albo
2)
nieuzgodnienia projektu w terminie, o którym mowa w art. 137 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
§  13.
Obsługę techniczną negocjacji zapewnia centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz. 1439).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.68.608

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin negocjacji dotyczących projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Data aktu: 18/04/2005
Data ogłoszenia: 25/04/2005
Data wejścia w życie: 25/04/2005