Warunki i tryb gromadzenia oraz przetwarzania danych dotyczących wyników badań laboratoryjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 8 marca 2005 r.
w sprawie warunków i trybu gromadzenia oraz przetwarzania danych dotyczących wyników badań laboratoryjnych

Na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb gromadzenia oraz przetwarzania danych dotyczących wyników badań laboratoryjnych, o których mowa w art. 23 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
laboratorium - laboratoria, o których mowa w art. 23 ust. 3 i 4 ustawy;
2)
instytut - Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach;
3)
Centralna Baza Danych - prowadzone w instytucie uporządkowane i utrwalone zbiory przekazanych i zarejestrowanych danych dotyczących wyników badań laboratoryjnych;
4)
lokalna baza danych - prowadzone w laboratorium uporządkowane i utrwalone zbiory wprowadzonych i zarejestrowanych danych dotyczących wyników badań laboratoryjnych;
5)
zapis korygujący - zapis, za pomocą którego są zmieniane dane w Centralnej Bazie Danych lub lokalnej bazie danych w sposób umożliwiający odczytanie danych zmienianych.
§  3.
W Centralnej Bazie Danych i lokalnych bazach danych gromadzi się dane dotyczące wyników badań laboratoryjnych, obejmujące w szczególności informacje dotyczące:
1)
próbki;
2)
pobierania próbek;
3)
przeprowadzonego badania.
§  4.
Dane dotyczące wyników badań laboratoryjnych gromadzi się oraz przetwarza przy użyciu systemu informatycznego, który obejmuje:
1)
Centralną Bazę Danych;
2)
lokalne bazy danych;
3)
urządzenia informatyczne i telekomunikacyjne, zapewniające gromadzenie, przetwarzanie, udostępnianie i przekazywanie danych;
4)
kopie awaryjne Centralnej Bazy Danych i lokalnych baz danych.
§  5.
Centralna Baza Danych i lokalne bazy danych są prowadzone przy użyciu elektronicznych nośników informacji.
§  6.
1.
Laboratorium i instytut stosują system informatyczny uniemożliwiający usunięcie wprowadzonych danych.
2.
Błędy w lokalnych bazach danych i Centralnej Bazie Danych są poprawiane za pomocą zapisu korygującego, w terminie 7 dni od dnia ich ujawnienia.
§  7.
System informatyczny zabezpiecza się przed dostępem osób nieuprawnionych do korzystania z tego systemu.
§  8.
Dane dotyczące wyników badań laboratoryjnych, niezwłocznie po ich uzyskaniu i zatwierdzeniu przez kierownika laboratorium, są wprowadzane w formie elektronicznej do lokalnej bazy danych i w tej formie przekazywane do Centralnej Bazy Danych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 91, poz. 877 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024