Sposób współdziałania organów zarządzania ruchem lotniczym z Siłami Powietrznymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 lutego 2005 r.
w sprawie sposobu współdziałania organów zarządzania ruchem lotniczym z Siłami Powietrznymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 121 ust. 6 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy zarządzania ruchem lotniczym współdziałają z Siłami Powietrznymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanymi dalej "Siłami Powietrznymi", tak by zapewniona była szczególna rola systemu obrony powietrznej w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa państwa z powietrza w czasie pokoju.
2.
Współdziałanie jest realizowane pomiędzy Dowódcą Sił Powietrznych i państwowym organem zarządzania ruchem lotniczym.
3.
Współdziałanie organów zarządzania ruchem lotniczym z organami Sił Powietrznych jest realizowane przez:
1)
podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej;
2)
wymianę informacji;
3)
organizowanie szkoleń i wymianę doświadczeń.
§  2.
Współdziałanie, o którym mowa w § 1, polega w szczególności na:
1)
współpracy w zapewnieniu lotnictwu wojskowemu dostępu do przestrzeni powietrznej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz w celu umożliwienia pełnej realizacji zadań związanych z umacnianiem obronności państwa;
2)
wymianie informacji o planowanym i wykonywanym ruchu lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej;
3)
wymianie informacji o sytuacji powietrznej;
4)
współpracy podczas prowadzenia akcji poszukiwania i ratownictwa lotniczego;
5)
współpracy w zapewnieniu służb ruchu lotniczego oraz wymiany informacji na temat lotów:
a)
dla lotów w sytuacjach awaryjnych - EMER,
b)
dla lotów poszukiwawczo-ratowniczych - SAR,
c)
dla lotów rządowych najwyższego szczebla - HEAD,
d)
dla lotów o innym statusie wymagającym szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa;
6)
priorytetowym udostępnieniu przestrzeni powietrznej, niezbędnej dla dyżurnych sił i środków systemu obrony powietrznej w celu:
a)
przeciwdziałania naruszeniom granicy państwowej,
b)
podjęcia interwencji w stosunku do statków powietrznych, które:
-
naruszają warunki zezwolenia na lot lub zakazy i ograniczenia w ruchu lotniczym,
-
wykonują lot bez wymaganego zezwolenia,
-
nie podporządkowały się poleceniom przekazywanym na pokład statku powietrznego,
c)
udzielania pomocy załogom statków powietrznych;
7)
wspólnym określeniu procedur koordynacji, identyfikacji oraz przekazywania kontroli statków powietrznych;
8)
wspólnym planowaniu wykorzystania przestrzeni powietrznej dla potrzeb zabezpieczenia szkolenia lotniczego;
9)
planowaniu i realizacji ćwiczeń z wykorzystaniem lotnictwa i innych środków obrony powietrznej w polskiej przestrzeni powietrznej;
10)
planowaniu i realizacji innych przedsięwzięć lotniczych, w tym z udziałem załóg i statków powietrznych innych państw;
11)
współpracy w wyjaśnianiu sytuacji niebezpiecznych i zdarzeń lotniczych w przestrzeni powietrznej.
§  3.
Współdziałanie, o którym mowa w § 2 pkt 2-6, jest realizowane w sposób zautomatyzowany za pomocą systemów zbierania i dystrybucji danych o ruchu lotniczym lub za pomocą dostępnych środków łączności. W przypadku awarii systemu automatycznego wymiana danych i informacji jest realizowana za pomocą innych dostępnych środków.
§  4.
Sposób współdziałania organu dowodzenia obroną powietrzną z państwowym organem zarządzania ruchem lotniczym, w sprawach stosowania środków obrony powietrznej, o których mowa w art. 18b ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78, poz. 461, z późn. zm.2)), w stosunku do obcych wojskowych i cywilnych statków powietrznych niestosujących się do wezwań państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym, określają przepisy wydane na podstawie art. 18b ust. 6 wymienionej ustawy.
§  5.
Organy, o których mowa w § 1:
1)
wyznaczają osoby odpowiedzialne za koordynację współdziałania w dziedzinach określonych w § 2;
2)
dokonują analizy i oceny realizacji współdziałania oraz określają kierunki działań wynikające ze specyfiki zagrożeń występujących w obszarze współdziałania;
3)
organizują wspólne szkolenia z zakresu zasad zarządzania ruchem lotniczym oraz struktury organizacyjnej i zasad działania organów systemu obrony powietrznej;
4)
organizują wspólne ćwiczenia i treningi sprawdzające współdziałanie organów zarządzania ruchem lotniczym z organami Sił Powietrznych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535, Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1002, Nr 172, poz. 1805, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 6, poz. 31 i Nr 43, poz. 271, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, z 2003 r. Nr 223, poz. 2220 oraz z 2004 r. Nr 172, poz. 1805.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.42.408

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób współdziałania organów zarządzania ruchem lotniczym z Siłami Powietrznymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 28/02/2005
Data ogłoszenia: 16/03/2005
Data wejścia w życie: 31/03/2005