Zakwaterowanie tymczasowe i odpłatność za to zakwaterowanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 grudnia 2004 r.
w sprawie zakwaterowania tymczasowego i odpłatności za to zakwaterowanie

Na podstawie art. 53 ust. 9 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki zakwaterowania tymczasowego;
2)
warunki i sposób przeznaczania lokali mieszkalnych na zakwaterowanie tymczasowe;
3)
wyposażenie internatów i kwater internatowych;
4)
tryb i sposób przyjmowania i zdawania kwatery zastępczej, kwatery internatowej i miejsca w internacie;
5)
sposób ustalania opłat za zakwaterowanie tymczasowe, w tym sposób kalkulacji odpłatności za zakwaterowanie tymczasowe w internacie;
6)
sposób i terminy pobierania opłat za zakwaterowanie tymczasowe.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Agencji - należy przez to rozumieć Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2)
dowódcy jednostki wojskowej - należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe;
3)
dyrektorze oddziału regionalnego - należy przez to rozumieć dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, właściwego dla miejscowości, w której stacjonuje jednostka wojskowa, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe;
4)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
żołnierzu - należy przez to rozumieć żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej albo służby terminowej oraz żołnierza odbywającego okresową służbę wojskową.
§  2.
1.
Dyrektor oddziału regionalnego, na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, wydaje żołnierzowi oraz pracownikowi, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy, decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze internatowej albo skierowanie do zamieszkiwania w internacie.
2.
Dyrektor oddziału regionalnego, na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, wydaje żołnierzowi decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze zastępczej.
3.
Dowódca jednostki wojskowej zawiadamia dyrektora oddziału regionalnego o utracie przez żołnierza lub pracownika uprawnienia do zakwaterowania tymczasowego, o którym mowa w art. 51 ust. 4 ustawy, w terminie 7 dni od dnia zwolnienia żołnierza ze stanowiska służbowego w danej miejscowości albo rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownika.
4.
Dyrektor oddziału regionalnego, na wniosek żołnierza lub pracownika, o których mowa w art. 51 ust. 1 ustawy, może wydać decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze internatowej albo skierowanie do zamieszkiwania w internacie dziecku takiego żołnierza lub pracownika.
§  3.
1.
W przypadku gdy Agencja nie dysponuje w garnizonie wystarczającą ilością miejsc w internatach albo z przyczyn ekonomicznych jest niecelowe utworzenie internatu ze względu na małe potrzeby w zakresie zakwaterowania tymczasowego, dyrektor oddziału regionalnego może przeznaczyć lokal mieszkalny będący w dyspozycji Agencji na kwaterę internatową.
2.
Przeznaczenie lokalu mieszkalnego na kwaterę internatową, o której mowa w ust. 1, może nastąpić za zgodą Prezesa Agencji.
§  4.
1.
Pokój w internacie powinien być wyposażony co najmniej w tapczan, szafę ubraniową, krzesło, stół, szafkę przyłóżkową, lampkę nocną, żyrandol, kosz na śmieci i lustro.
2.
Pomieszczenia wspólnego użytkowania w internacie powinny być wyposażone co najmniej:
1)
kuchnia - w kuchnię gazową lub elektryczną, stół kuchenny, szafki kuchenne, taborety kuchenne i lodówkę;
2)
świetlica - w telewizor, radioodbiornik, stolik pod telewizor, fotele klubowe, krzesła i stół.
3.
Kwaterę internatową, na wniosek żołnierza, wyposaża się w sprzęt, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Przyjęcie i zdanie kwatery zastępczej, kwatery internatowej i miejsca w internacie następuje na podstawie protokołu, sporządzonego przez upoważnionego przedstawiciela dyrektora oddziału regionalnego i żołnierza przyjmującego albo zdającego kwaterę lub miejsce w internacie.
2.
W protokole, o którym mowa w ust. 1, określa się przedmioty wyposażenia pokoju w internacie lub kwatery internatowej, a także stan techniczny elementów i wyposażenia kwatery zastępczej, kwatery internatowej albo pokoju w internacie oraz znajdujących się w nich urządzeń.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
§  6.
1. 2
(uchylony).
2. 3
Stawkę opłat za korzystanie z miejsca w internacie określa dyrektor oddziału regionalnego do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, z mocą od dnia 1 kwietnia danego roku. W przypadku zmiany wysokości poniesionych kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej, stawka ta może być korygowana częściej niż raz w roku, z tym że nowa stawka obowiązuje od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po dacie skorygowania stawki.
§  7.
1.
Kalkulację kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie sporządza osoba upoważniona przez dyrektora oddziału regionalnego według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Kalkulację kosztów, o których mowa w art. 53 ust. 3 pkt 3 ustawy, przypadających na 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie sporządza osoba upoważniona przez dyrektora oddziału regionalnego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Do powierzchni użytkowej, o której mowa w ust. 1 i 2, wlicza się powierzchnię pokoju, przedpokoju, łazienki i innych pomieszczeń przynależnych do tego pokoju. Jeżeli pokój, przedpokój, łazienka i inne pomieszczenia przynależne są przeznaczone do użytkowania przez kilka osób, powierzchnię użytkową ustala się proporcjonalnie do ilości miejsc w pokoju.
4.
Normy używalności wyposażenia pokoi i pomieszczeń wspólnego użytkowania w internacie, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, uwzględniane przy kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
W przypadku remontu w internacie, przy kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie, koszty remontu rozkłada się w częściach równych na pięć lat następujących po roku kalendarzowym, w którym przeprowadzono remont.
§  8. 4
 
1.
Opłatę za korzystanie z miejsca w internacie przez żołnierza za dobę, z zastrzeżeniem art. 53 ust. 4 zdanie drugie oraz ust. 4a i 4c ustawy, ustala się:
1)
w pokoju jednoosobowym - w wysokości średniego dziennego kosztu utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w danym internacie pomnożonego przez powierzchnię użytkową miejsca zajmowanego przez żołnierza;
2)
w pokoju dwuosobowym lub wieloosobowym - w wysokości średniego dziennego kosztu utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w danym internacie pomnożonego przez powierzchnię użytkową przypadającą proporcjonalnie na miejsce zajmowane przez żołnierza.
2.
W przypadku, o którym mowa w art. 53 ust. 4c ustawy, opłatę za korzystanie z miejsca w internacie przez żołnierza za dobę oblicza się jako sumę:
1)
opłaty za użytkowaną powierzchnię użytkową, ustalonej w sposób określony w ust. 1 na podstawie kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 1;
2)
opłat pośrednich ustalonych na podstawie kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 2.
3.
Opłatę za korzystanie z miejsca w internacie przez osobę, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 4 i ust. 5 ustawy, za dobę oblicza się w sposób określony w ust. 2.
§  9.
1. 5
W przypadku, o którym mowa w art. 53 ust. 4 zdanie drugie ustawy, opłatę za użytkowaną powierzchnię użytkową podstawową większą niż jej maksymalna wielkość określona w art. 53 ust. 3 pkt 1 ustawy, za dobę, ustala się według wzoru:

D = (P - Np) x 1,66 x (Kp + Km)

gdzie:

D - opłata,

P - powierzchnia użytkowa podstawowa zajmowana przez żołnierza,

Np - przysługująca żołnierzowi norma powierzchni użytkowej podstawowej, o której mowa w art. 53 ust. 3 pkt 1 lit. a-c, ustawy

Kp - dzienny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie, według kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 1,

Km - dzienny koszt opłat pośrednich przypadający na 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie, według kalkulacji kosztów, o której mowa w § 7 ust. 2.

2.
Do opłaty, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 6 ust. 2.
3. 6
Opłatę za korzystanie z miejsca w internacie przez żołnierza, o którym mowa w art. 53 ust. 4 zdanie pierwsze ustawy, stanowi suma opłat określonych w ust. 1 i § 8 ust. 1 pkt 1 lub 2.
§  9a. 7
W przypadku zajmowania przez żołnierza, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1-3 ustawy, z przyczyn wynikających z rozwiązań funkcjonalno-architektonicznych budynku internatowego, miejsca w internacie o większej powierzchni użytkowej podstawowej niż powierzchnia maksymalna, o której mowa w art. 53 ust. 3 pkt 1 ustawy, opłatę za korzystanie z miejsca w internacie przez tego żołnierza oblicza się w sposób określony w § 8 ust. 1, a w przypadku żołnierza, o którym mowa w art. 53 ust. 4c ustawy, w sposób określony w § 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 2.
§  10.
W przypadku świadczenia przez Agencję usług, o których mowa w art. 53 ust. 8 ustawy, osoba upoważniona przez dyrektora oddziału regionalnego sporządza:
1)
kalkulację kosztu wypożyczenia i prania pościeli w układzie kosztów rodzajowych, w oparciu o poniesione koszty;
2)
kalkulację kosztów sprzątania pokoju w układzie kosztów rodzajowych, w oparciu o poniesione koszty, w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie dziennie.
§  11.
Opłatę za korzystanie z miejsca w internacie pobiera się od dnia protokolarnego przyjęcia do dnia protokolarnego zdania tego miejsca w internacie, o którym mowa w § 5 ust. 1.
§  12.
Opłaty za korzystanie z miejsca w internacie uiszcza się do piętnastego dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący. Za datę wpłaty przyjmuje się dzień wpływu opłaty na rachunek bankowy Agencji lub wpłaty do kasy Agencji.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 8 .

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 9

WZÓR

KALKULACJA ROCZNA

kosztów, o których mowa w art. 53 ust. 3 pkt 2 ustawy, przypadających na 1 m2 powierzchni użytkowej w internacie ....
Lp. Wyszczególnienie Wykonanie ... r. Plan ... r. część internatowa % wzrostu (kol. 5:4)
cały budynek część internatowa
1 2 3 4 5 6
I Ilość m2 powierzchni użytkowej
II % udziału w powierzchni użytkowej
III Koszty (według rodzaju), z tego:1)
1 zużycie materiałów, z tego:
a zużycie materiałów (materiały, środki czystości itp.)
b koszty wyposażenia 3) X
2 usługi obce, w tym:2)
a remontowe
b pozostałe (transportowe, łączności itp.)
3 podatki i opłaty, w tym od nieruchomości
4 wynagrodzenia
5 świadczenia na rzecz pracowników
6 koszty pozostałe
7 (uchylona)
IV Koszty zarządu
V Razem roczny koszt utrzymania (III+IV)
VI Ilość m2 powierzchni użytkowej, o której mowa w § 7 ust. 3 rozporządzenia
VII Roczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej (V/VI)
VIII Dzienny koszt utrzymania (VII/365)
IX Wskaźnik wykorzystania miejsc (%) X X
X Dzienny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej (skorygowany o wskaźnik wykorzystania miejsc) VIII/IX x 100 %

1) Bez kosztów związanych ze sprzątaniem pokoi i wymianą pościeli.

2) Bez kosztów odbioru nieczystości stałych i płynnych.

3) Koszty ustala się według kalkulacji wynikającej z norm używalności wyposażenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 10

WZÓR

KALKULACJA ROCZNA

kosztów, o których mowa w art. 53 ust. 3 pkt 3 ustawy, przypadających na 1 m2 powierzchni użytkowej w Internacie .........
Lp. Wyszczególnienie Wykonanie ... r. Plan ... r. % wzrostu
cały budynek część internatowa część internatowa (kol. 5:4)
1 2 3 4 5 6
I Ilość m2 powierzchni użytkowej
II % udziału w powierzchni użytkowej
III Koszty, z tego:
1 energia cieplna
2 energia elektryczna
3 gaz X
4 woda
5 odbiór odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych oraz odprowadzanie ścieków
IV Ilość m2 powierzchni użytkowej, o której mowa w § 7 ust. 3 rozporządzenia
V Roczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej (III:IV)
VI Dzienny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej (V:365)
VII Wskaźnik wykorzystania miejsc (w %) X X
VIII Dzienny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej, skorygowany o wskaźnik wykorzystania miejsc (VI:VII x 100%)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

NORMY UŻYWALNOŚCI WYPOSAŻENIA INTERNATÓW I KWATER INTERNATOWYCH

Lp. Nazwa sprzętu Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4
1 Biurko 10
2 Dywan (chodnik, wykładzina) 5
3 Firanki + zasłony 5
4 Fotel 1-osobowy rozkładany 8
5 Fotel klubowy 10
6 Fotel gabinetowy 15
7 Kanapa 8
8 Karnisze 5
9 Kosz na śmieci (plastikowy) -
10 Krzesło wyściełane 10
11 Kuchnia gazowa lub elektryczna 8
12 Lampka nocna 3
13 Lodówka 10
14 Lustro łazienkowe (komplet łazienkowy) 5
15 Okap kuchenny 5
16 Pralka 10
17 Puf 5
18 Radioodbiornik 10
19 Regał gabinetowy 10
20 Sejf 30
21 Stolik pod komputer 10
22 Stolik pod RTV 10
23 Stół (ława) 10
24 Stół kuchenny 10
25 Stół gabinetowy 15
26 Stół kwadratowy 10
27 Szafa na akta 20
28 Szafa ubraniowa 10
29 Szafka kuchenna 10
30 Szafka przyłóżkowa 10
31 Taboret kuchenny 10
32 Tapczan 8
33 Telewizor 10
34 Wieszak z lustrem 15
35 Żaluzje (wertikale) 5
36 Żyrandol 5
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 116, poz. 1203.
2 § 6 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
5 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
6 § 9 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
7 § 9a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
8 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie zakwaterowania tymczasowego oraz hoteli garnizonowych (Dz. U. Nr 12, poz. 103), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 29 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203, Nr 151, poz. 1596 i Nr 254, poz. 2533).
9 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.
10 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U.05.216.1828) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2005 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024