Pytania i tematy na egzamin radcowski.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 grudnia 2005 r.
w sprawie pytań i tematów na egzamin radcowski

Na podstawie art. 361 ust. 7 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób przygotowywania, przechowywania oraz przekazywania komisjom egzaminacyjnym powołanym do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego, zwanym dalej "komisjami", pytań i tematów na egzamin radcowski.
§  2.
1.
Minister Sprawiedliwości przygotowuje pytania i tematy na egzamin radcowski, zwany dalej "egzaminem", przy pomocy zespołu do przygotowania pytań na egzamin konkursowy dla kandydatów na aplikantów radcowskich, o którym mowa w art. 332 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, zwanego dalej "zespołem".
2.
Zespół opracowuje tematy na część pisemną i pytania na część ustną egzaminu.
3.
Przewodniczący zespołu informuje rady okręgowych izb radców prawnych o możliwości zgłaszania propozycji pytań i tematów na egzamin.
4.
Każdy członek zespołu zgłasza na piśmie propozycje pytań i tematów na egzamin w toku prac tego zespołu.
5.
Propozycje pytań i tematów, o których mowa w ust. 3, zgłaszane są na piśmie oraz na elektronicznym nośniku informacji.
§  3.
1.
Członkowie zespołu uzgadniają wspólnie brzmienie pytań i tematów na egzamin. Ostateczne brzmienie pytań i tematów ustala przewodniczący zespołu. Z czynności tych sporządza się protokół.
2.
Ostateczna wersja zestawów pytań i tematów na egzamin wraz z protokołem, o którym mowa w ust. 1, zostaje przekazana Ministrowi Sprawiedliwości.
3.
Opracowane zestawy pytań i tematów na egzamin, w liczbie odpowiadającej liczbie osób przystępujących do egzaminu, powiększonej o pięć zestawów dla każdej komisji, umieszcza się w osobnych, opieczętowanych kopertach i przechowuje w miejscu, do którego mają dostęp wyłącznie upoważnione przez Ministra Sprawiedliwości osoby.
§  4.
1.
Przekazanie zestawów pytań i tematów poszczególnym komisjom następuje nie później niż na 7 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
2.
Zestawy pytań i tematów są odbierane przez przewodniczącego komisji i jednego członka komisji za pokwitowaniem odbioru. Przewodniczący i członek komisji, odbierając przesyłkę zawierającą zestawy pytań i tematów, sprawdzają czy przesyłka nie została naruszona.
§  5.
W przypadku stwierdzenia naruszenia przesyłki zespół przygotowuje nowy zestaw pytań i tematów, które doręczane są przewodniczącemu i jednemu członkowi każdej komisji w sposób wskazany w § 4, najpóźniej na 1 dzień przed terminem egzaminu.
§  6.
Zestawy pytań i tematów są przechowywane w sejfie znajdującym się w siedzibie rady okręgowej izby radców prawnych. Dostęp do sejfu mają wyłącznie przewodniczący i dwóch wyznaczonych przez niego członków komisji.
§  7.
1.
Zestawy pytań na część pisemną egzaminu są dostarczane na salę egzaminacyjną najwcześniej na pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu przez osoby, o których mowa w § 6.
2.
Otwarcie paczki z zestawami tematów następuje w dniu i o godzinie rozpoczęcia egzaminu w obecności osób przystępujących do egzaminu. Z czynności tej sporządza się protokół, podpisany przez wszystkich członków komisji obecnych podczas egzaminu.
3.
Do dostarczania i otwierania zestawów pytań na część ustną egzaminu stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1 i 2.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, z 2004 r. Nr 34, poz. 303, Nr 62, poz. 577 i Nr 202, poz. 2067 oraz z 2005 r. Nr 163, poz. 1361 i Nr 169, poz. 1417.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024