Przekazywanie i udostępnianie informacji o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi oraz zasady sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonych informacji poufnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 15 listopada 2005 r.
w sprawie przekazywania i udostępniania informacji o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi oraz zasad sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonych informacji poufnych

Na podstawie art. 160 ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres, tryb i termin przekazywania przez osoby obowiązane informacji, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, zwanej dalej "ustawą";
2)
szczegółowy zakres, tryb i terminy udostępniania przez emitentów informacji, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy;
3)
dane, jakie powinna zawierać lista osób posiadających dostęp do określonej informacji poufnej, o której mowa w art. 158 ustawy, zwana dalej "listą", sposób prowadzenia tej listy i jej aktualizacji oraz termin jej przechowywania.
§  2.
1.
Informacje, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy, przekazywane Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanej dalej "Komisją", powinny zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko osoby obowiązanej do przekazania informacji, a w przypadku gdy przekazywana informacja dotyczy transakcji nabycia lub zbycia dokonanych przez osoby blisko związane, w rozumieniu art. 160 ust. 2 ustawy, z osobą obowiązaną - również imię i nazwisko lub firmę (nazwę) osoby blisko związanej z osobą obowiązaną;
2)
wskazanie przyczyny przekazania informacji, z określeniem więzi prawnej łączącej osobę obowiązaną do przekazania informacji z emitentem;
3)
wskazanie instrumentu finansowego oraz emitenta, których dotyczy informacja;
4)
rodzaj transakcji (kupno lub sprzedaż) i tryb jej zawarcia;
5)
datę i miejsce zawarcia transakcji;
6)
cenę i wolumen transakcji;
7)
datę i miejsce sporządzenia informacji oraz podpis osoby przekazującej informację.
2.
Informacje, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy, przekazywane emitentowi powinny zawierać dane wskazane w ust. 1, z wyłączeniem imienia i nazwiska osoby blisko związanej z osobą obowiązaną.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1 i 2, powinna być przekazana równocześnie Komisji oraz emitentowi w formie pisemnej, w sposób zapewniający zachowanie jej poufności, w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia transakcji.
4.
W przypadku gdy suma wartości transakcji, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła wartości 5.000 euro, przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji, informacja, o której mowa w ust. 1 i 2, powinna być przekazana najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych od dnia, w którym suma wartości dotychczasowych transakcji zbycia lub nabycia osiągnęła lub przekroczyła wartość 5.000 euro, przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu zawarcia danej transakcji.
5.
Jeżeli suma wartości dokonanych transakcji, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w danym roku kalendarzowym kwoty 5.000 euro, przeliczanej w sposób określony w ust. 4, przekazanie informacji, o której mowa w ust. 1 i 2, powinno być dokonane najpóźniej do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym transakcje zostały zawarte.
6.
Sumę wartości transakcji, o której mowa w ust. 4, oblicza się poprzez dodanie do wartości transakcji, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy, dokonanych przez osoby obowiązane do przekazania informacji, wartości transakcji nabycia lub zbycia dokonanych przez osoby blisko z nimi związane w rozumieniu art. 160 ust. 2 ustawy.
7.
W przypadku gdy emitent instrumentów finansowych, dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ma swoją siedzibę na terytorium państwa innego niż Rzeczpospolita Polska, będącego członkiem Unii Europejskiej, przekazanie do Komisji informacji na podstawie art. 160 ustawy następuje w trybie i na zasadach określonych przepisami prawa tego państwa, natomiast przekazanie ich do emitenta, przez osoby obowiązane, odbywa się na zasadach określonych niniejszym rozporządzeniem.
8.
W przypadku gdy emitent instrumentów finansowych, dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ma swoją siedzibę na terytorium państwa innego niż państwo będące członkiem Unii Europejskiej, obowiązek przekazania do Komisji oraz emitenta informacji na podstawie art. 160 ustawy, na zasadach określonych niniejszym rozporządzeniem, istnieje tylko wtedy, gdy Rzeczpospolita Polska jest dla tego emitenta państwem macierzystym w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539).
§  3.
1.
Emitent przekazuje, w trybie określonym w art. 56 ust. 1 ustawy, o której mowa w § 2 ust. 8, informacje otrzymane na podstawie art. 160 ustawy, niezwłocznie po ich uzyskaniu od osoby obowiązanej do ich przekazania.
2.
Dane określone w § 2 ust. 1 pkt 1 są przekazywane o ile osoba, której dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że z przepisów prawa wynika obowiązek przekazania ich do publicznej wiadomości bez takiej zgody.
§  4.
1.
Lista powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko, serię i numer dokumentu tożsamości oraz aktualny adres zamieszkania osoby posiadającej dostęp do określonej informacji poufnej;
2)
wskazanie przyczyny wpisania na listę, z określeniem więzi prawnej łączącej osobę wpisywaną na listę z emitentem;
3)
datę, w której osoba uzyskała dostęp do określonej informacji poufnej;
4)
wzmiankę o pouczeniu osoby posiadającej dostęp do określonej informacji poufnej o karnych i administracyjnych konsekwencjach związanych z bezprawnym ujawnieniem lub wykorzystaniem informacji poufnych, jak również nieodpowiednim zabezpieczeniem takich informacji;
5)
dzień sporządzenia listy oraz dzień jej kolejnych aktualizacji.
2.
Aktualizacja listy powinna być dokonana w każdym przypadku zaistnienia zmiany danych określonych w ust. 1, niezwłocznie po uzyskaniu przez emitenta informacji o zmianie tych danych. Aktualizacja polega również na wpisaniu na listę kolejnej osoby mającej dostęp do określonej informacji poufnej.
3.
W przypadku utraty, przez osobę wpisaną na listę, dostępu do określonej informacji poufnej powinna być o tym uczyniona wzmianka, ze wskazaniem dnia, w którym osoba ta utraciła dostęp do tej informacji poufnej.
4.
Lista może być prowadzona w formie zapisu elektronicznego.
5.
Lista powinna być przechowywana przez okres co najmniej 5 lat od daty jej sporządzenia, a w przypadku jej aktualizacji - przez okres co najmniej 5 lat od daty ostatniej aktualizacji, chyba że odrębne przepisy wymagają jej dłuższego przechowywania.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie przekazywania i udostępniania informacji, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, oraz zasad sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonej informacji poufnej (Dz. U. Nr 94, poz. 908).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 220, poz. 1887).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.229.1950

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie i udostępnianie informacji o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi oraz zasady sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonych informacji poufnych.
Data aktu: 15/11/2005
Data ogłoszenia: 23/11/2005
Data wejścia w życie: 01/12/2005