Sposób i tryb przejęcia toczących się postępowań sądowych i administracyjnych w zakresie zadań podlegających przekazaniu do jednostek samorządu terytorialnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 października 2005 r.
w sprawie sposobu i trybu przejęcia toczących się postępowań sądowych i administracyjnych w zakresie zadań podlegających przekazaniu do jednostek samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 45 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej (Dz. U. Nr 175, poz. 1462 i Nr 189, poz. 1604) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb przejęcia toczących się postępowań sądowych i administracyjnych w zakresie zadań podlegających przekazaniu jednostkom samorządu terytorialnego na mocy przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej.
§  2.
1.
Przejęcie spraw i dokumentów związanych z toczącymi się postępowaniami sądowymi i administracyjnymi następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, zwanego dalej "protokołem".
2.
Protokół zawiera:
1)
wykaz spraw przekazywanych, wszczętych i niezakończonych, w podziale na postępowania sądowe i administracyjne;
2)
wykaz przekazywanych dokumentów związanych z tymi sprawami.
§  3.
1.
Protokół dotyczący spraw przekazywanych z dniem 1 stycznia 2006 r. sporządzany jest według stanu na dzień 31 grudnia 2005 r., a protokół dotyczący spraw przekazywanych z dniem 1 stycznia 2008 r. według stanu na dzień 31 grudnia 2007 r. - przez komisję powołaną przez dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego spośród przedstawicieli komórek organizacyjnych urzędu wojewódzkiego, które prowadzą przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego sprawy toczące się w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.
2.
Przewodniczącym komisji powołanej do sporządzenia protokołu według stanu na dzień 31 grudnia 2005 r. jest pełnomocnik wyznaczony w trybie art. 46 ustawy, o której mowa w § 1.
3.
Przewodniczącym komisji powołanej dla sporządzenia protokołu według stanu na dzień 31 grudnia 2007 r. jest dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego.
4.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w urzędzie wojewódzkim, a drugi przekazywany jest odpowiednio do urzędu marszałkowskiego lub właściwego starostwa powiatowego.
§  4.
1.
Protokół podpisują wojewoda oraz marszałek województwa albo właściwy starosta.
2.
Przejęcie dokumentacji związanej z toczącymi się postępowaniami sądowymi i administracyjnymi następuje z dniem podpisania protokołu przez stronę przekazującą i stronę przejmującą.
§  5.
1.
Wojewoda najpóźniej do dnia 7 stycznia 2006 r. powiadomi:
1)
strony i uczestników toczących się postępowań sądowych i administracyjnych w zakresie zadań podlegających przekazaniu do właściwych jednostek samorządu terytorialnego o nazwie organu właściwego od dnia 1 stycznia 2006 r.;
2)
organy sądowe, przed którymi toczą się postępowania w zakresie zadań podlegających przekazaniu do właściwych jednostek samorządu terytorialnego, o nazwie organu właściwego do występowania przed sądem od dnia 1 stycznia 2006 r.
2.
Wojewoda najpóźniej do dnia 7 stycznia 2008 r. powiadomi:
1)
strony i uczestników toczących się postępowań sądowych i administracyjnych w zakresie zadań podlegających przekazaniu do właściwych jednostek samorządu terytorialnego o nazwie organu właściwego od dnia 1 stycznia 2008 r.;
2)
organy sądowe, przed którymi toczą się postępowania w zakresie zadań podlegających przekazaniu do właściwych jednostek samorządu terytorialnego, o nazwie organu właściwego do występowania przed sądem od dnia 1 stycznia 2008 r.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436 i Nr 283, poz. 2818 oraz z 2005 r. Nr 19, poz. 164).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.213.1777

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb przejęcia toczących się postępowań sądowych i administracyjnych w zakresie zadań podlegających przekazaniu do jednostek samorządu terytorialnego.
Data aktu: 18/10/2005
Data ogłoszenia: 28/10/2005
Data wejścia w życie: 12/11/2005