Umieszczanie osób uprawnionych do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin w domu emeryta wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 października 2005 r.
w sprawie umieszczania osób uprawnionych do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin w domu emeryta wojskowego

Na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przyjmowania do domu emeryta wojskowego;
2)
tryb rozpatrywania odwołań;
3)
zakres świadczonej opieki przez ten dom, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb osób samotnych w podeszłym wieku.
§  2.
1.
Postępowanie o przyjęcie do domu emeryta wojskowego wszczyna się na wniosek zainteresowanego.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych ze stanem zdrowia lub brakiem zdolności do samodzielnej egzystencji postępowanie, o którym mowa w ust. 1, wszczyna się na wniosek pełnomocnika zainteresowanego.
3.
Zainteresowany lub jego pełnomocnik zgłasza wniosek do dyrektora domu emeryta wojskowego na piśmie.
4.
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko zainteresowanego;
2)
imiona rodziców;
3)
datę i miejsce urodzenia;
4)
adres zamieszkania i adres do korespondencji;
5)
numer PESEL;
6)
numer NIP;
7)
podpis zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
§  3.
Zainteresowany ubiegający się o przyjęcie do domu emeryta wojskowego lub jego pełnomocnik załącza do wniosku następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pobytu w tym domu;
2)
decyzję wojskowego organu emerytalnego ustalającą wysokość emerytury lub renty;
3)
dokumenty określające wysokość osiąganego dochodu.
§  4.
1.
Przyjęcie lub odmowa przyjęcia do domu emeryta wojskowego następuje na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez dyrektora domu emeryta wojskowego.
2.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Ministra Obrony Narodowej.
§  5.
1.
Osobom zamieszkującym w domu emeryta wojskowego zapewnia się poczucie bezpieczeństwa osobistego, jak również warunki bytowe i zdrowotne, uwzględniając stopień sprawności psychicznej i fizycznej tych osób oraz prawo do intymnego, godnego życia.
2.
Osobom zamieszkującym w domu emeryta wojskowego zapewnia się:
1)
zakwaterowanie;
2)
pomieszczenia ogólnego użytku: jadalnię, pokoje dziennego pobytu, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia, kuchenkę pomocniczą, palarnię, pokój gościnny, kaplicę, pomieszczenia sanitarne, gabinet zabiegowo-lekarski;
3)
całodzienne wyżywienie;
4)
pomoc ambulatoryjną;
5)
pomoc w podstawowych czynnościach życiowych;
6)
pomoc w zakresie utrzymania higieny i czystości;
7)
bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych;
8)
organizację i umożliwienie udziału w terapii zajęciowej;
9)
możliwość podnoszenia sprawności i aktywności fizycznej i umysłowej mieszkańców;
10)
możliwość korzystania z biblioteki oraz prasy codziennej;
11)
organizację świąt, uroczystości okazjonalnych, udział w imprezach kulturalnych i turystycznych;
12)
niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych;
13)
pogrzeb zgodnie z wyznaniem zmarłego mieszkańca domu.
§  6.
Mieszkańcy domu emeryta wojskowego mają prawo do organizowania się, w tym także do wyboru rady mieszkańców, w celu reprezentowania swoich interesów. Dyrektor domu emeryta wojskowego zapewnia niezbędne warunki funkcjonowania rady mieszkańców.
§  7.
Szczegółowe warunki pobytu mieszkańców w domu emeryta wojskowego określa regulamin, przygotowany przez dyrektora domu emeryta wojskowego po zasięgnięciu opinii rady mieszkańców oraz zatwierdzony przez Ministra Obrony Narodowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
_________

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1264 i Nr 191, poz. 1954 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 65 i Nr 130, poz. 1085.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 grudnia 1995 r. w sprawie zasad umieszczania osób uprawnionych do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin w domu emeryta wojskowego (Dz. U. z 1996 r. Nr 9, poz. 51 oraz z 1998 r. Nr 87, poz. 553).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.206.1721

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umieszczanie osób uprawnionych do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin w domu emeryta wojskowego.
Data aktu: 06/10/2005
Data ogłoszenia: 21/10/2005
Data wejścia w życie: 05/11/2005