Prowadzenie przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd rejestru inwestorów kwalifikowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 11 października 2005 r.
w sprawie prowadzenia przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd rejestru inwestorów kwalifikowanych

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wzór wniosku o wpis do rejestru inwestorów kwalifikowanych, szczegółowy sposób prowadzenia przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd rejestru inwestorów kwalifikowanych, zwanego dalej "rejestrem", oraz tryb jego udostępniania.
§  2.
1.
Wniosek o wpis do rejestru inwestorów kwalifikowanych składa się na piśmie.
2.
Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
  1)
w przypadku gdy wniosek składa osoba fizyczna - dokumenty potwierdzające spełnienie co najmniej dwóch spośród warunków, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, zwanej dalej "ustawą";
  2)
w przypadku gdy wniosek składa mały lub średni przedsiębiorca - dokumenty potwierdzające spełnienie co najmniej dwóch warunków, o których mowa w art. 8 ust. 3 ustawy.
§  3.
1.
Rejestr inwestorów kwalifikowanych jest prowadzony w formie elektronicznej.
2.
Rejestr zawiera następujące dane:
  1)
w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy:
a)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania,
b)
datę wpisania danej osoby do rejestru;
  2)
w przypadku małego lub średniego przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy:
a)
nazwę oraz siedzibę i adres,
b)
numer KRS określony w § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz. U. Nr 117, poz. 1237, z 2002 r. Nr 17, poz. 165, z 2003 r. Nr 186, poz. 1821 oraz z 2005 r. Nr 82, poz. 717),
c)
datę wpisania przedsiębiorcy do rejestru.
3.
Wpis do rejestru polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego danych określonych w ust. 2.
§  4.
1.
W przypadku zmiany danych, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 lit. a lub pkt 2 lit. a, inwestor kwalifikowany jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia zmiany danych, złożyć pisemny wniosek o zmianę wpisu w rejestrze.
2.
Komisja dokonuje aktualizacji rejestru na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
Komisja wykreśla inwestora kwalifikowanego z rejestru:
  1)
na pisemny wniosek inwestora kwalifikowanego;
  2)
w przypadku stwierdzenia na podstawie stosownych dokumentów:
a)
częściowego lub całkowitego ubezwłasnowolnienia lub śmierci inwestora kwalifikowanego będącego osobą fizyczną,
b)
wykreślenia z rejestru przedsiębiorców inwestora kwalifikowanego będącego małym lub średnim przedsiębiorcą.
§  6.
1.
Komisja udostępnia dane z rejestru na wniosek zainteresowanego podmiotu.
2.
Udostępnienie danych może nastąpić w formie:
  1)
udostępnienia rejestru w siedzibie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, przy wykorzystaniu sieci informatycznej;
  2)
sporządzenia wyciągu z rejestru, obejmującego dane wskazane we wniosku;
  3)
sporządzenia odpisu pełnego, zawierającego wszystkie dane zawarte w rejestrze.
3.
Wnioski o udostępnienie danych zawartych w rejestrze składa się w formie pisemnej. Wniosek powinien wskazywać zakres danych podlegających udostępnieniu oraz formę ich udostępnienia.
4.
Komisja udostępnia dane w formie i zakresie wskazanym we wniosku.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 października 2005 r.
_________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU O WPIS DO REJESTRU INWESTORÓW KWALIFIKOWANYCH

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024